Ana sayfa Haberler TORONTO’DA CUMHURİYET KUTLAMALARI

TORONTO’DA CUMHURİYET KUTLAMALARI

3159
0
PAYLAŞ

Toronto ve çevre iller, bu yıl Cumhuriyet Bayramını Kanada’nın ilk kadın başkonsolosu sayın Sinem Mingan’ın öncülüğünde  kutladı.

Cumhuriyet Bayramı Toronto ve çevre illerde birçok organizasyonla kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı sebebiyle yapılan ilk kutlama 29 Ekim 2019, Salı günü, Ontario Yasama Meclisi’nde TC Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan ve konsolosluk görevlileri, Meclis Başkanı Ted Arnott, Kanada-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Davenport Milletvekili Julie Dzerowicz, Ontario Yasama Meclisi Milletvekili Kaleed Rasheed, dernek yöneticileri ve toplum üyelerinin hazır bulunduğu bayrak çekme töreni ve ardından mecliste verilen resepsiyon oldu.

Aynı akşam başkonsolosluk tarafından Arta Galeri’de organize edilen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna ise katılım oldukça yoğun oldu.

TC Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan toplum üyeleriyle birlikte olmaktan mutluluk ve onur duyduğunu dile getirerek ”Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, büyük Türk milleti için canlarını feda ederek Cumhuriyetimizi bugünlere getiren şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz,” dedi.

Kanada- Türkiye ilişkilerininse sürekli geliştiğinin altını çizen Mingan, ticaret hacmimiz 4.3 milyar Kanada Doları’na ulaştığını belirtti.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajını okuyan Başkonsolos Mingan ayrıca resepsiyona katkıda bulunan Solmaz Foods, Baran’s Restaurant,  Pristine Foods ve Mado’ya da teşekkür ederek Mado ürünlerinin çok yakında Kanada’da satılacağı müjdesini verdi.

Cumhuriyet Bayramını takip eden günlerde ise Başkonsolos Mingan ve görev bölgesindeki toplum üyeleri çevre illerdeki belediyelerle birlikte bayrak çekme törenlerine katıldı.