Ana sayfa Haberler PAPA ÖZÜR DİLEDİ

PAPA ÖZÜR DİLEDİ

867
0
PAYLAŞ

Kanada’da tüm Indigenous halklarından özür dileyen Papa Francis, ziyaret sebebini tövbe haccı olarak tanımladı.

Geçtiğimiz ay Alberta, Quebec ve Nunavut’u ziyaret eden Papa Francis, Katolik Kilisesi’nin yatılı okullarda yaşanan trajediye katkılarından dolayı tüm Indigenous halklarından özür diledi.
Kanada’ya gelişinde Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon tarafından karşılanan Papa Francis, yatılı okulların bulunduğu bölgeleri ziyaret etti.
6 gün süren tur boyunca çeşitli temalarda bulunan Papa Francis, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu tarafından defalarca dile getirildiği şekilde Katolik Kilisesi tarafından yönetilen yatılı okullarda yaşanan zulüm ve acılardan dolayı özür diledi.
Kanada’da bulunduğu süre içerisinde yatılı okullarda fiziksel şiddet ve cinsel tacize uğrayan birçok kişiyle görüşen Papa Francis, Kanada ziyaretini Tövbe Haccı olarak tanımladı.


Konuşmasına af dileyerek başlayan Papa Francis, aynı zamanda yüzyıllar boyunca Indigenous halklarını ezen güçlerin sömürgeci zihniyetini destekleme biçimleri için de üzgün olduğunu söyledi.


Papa Francis’e eşlik eden Indigenous şeflerinden George Arcand Jr ise Papa’nın ziyaretini asimilasyon üzerinde kurulmuş yatılı okul sisteminden ve Katolik Kilisesi’nin yol açtığı zarardan kurtulanlar için önemli bir tarihi an olarak nitelendirdi.
Papa Francis’in yaşanan kültürel asimilasyonu affedilemez bir kötülük ve hata olarak değerlendirmesine rağmen soykırım sözcüğünü ifade etmemesi ise soru işaretiyle karşılandı.

Pope Francis, Gov. Gen. Mary Simon, left, and Prime Minister Justin Trudeau, right, arrive at the Citadelle during his papal visit across Canada in Quebec City on Wednesday, July 27, 2022. (Nathan Denette/The Canadian Press via AP)

Dünüş yolculuğunda basın mensuplarının konu hakkındaki sorularını yanıtlayan Papa Francis, soykırım sözünün aklına gelmediğini, buna rağmen yaşananların tarif ediş şeklinin soykırımı tarif ettiğini söyledi.

 

 

 

 

 

Kanada’da 1870’li yıllarda açılan yatılı okulların sonuncusu 1996 yılında kapatıldı. Yaklaşık 150 bin yerli çocuğun zorla alındığı yatılı okul sisteminde toplam 139 okul bulunduğu ve bunların yarısından fazlasının ise Katolik Kilisesi’nin yönetiminde olduğu biliniyor. Geçen süre zarfında ise yaklaşık 6000 çocuğun fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı rapor edildi.