Ana sayfa Ayın haberi KANADA HABER – TEMMUZ 2020

KANADA HABER – TEMMUZ 2020

2900
0
PAYLAŞ

KANADA’DA SON DURUM 31 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,244,748, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 115,799 tedavi edilen kişi sayısı 100,862 ve vefat eden kişi sayısı 8,929 olarak bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyaletin 34 bölgesinden de 23 Mart tarihinden bu yana ilk kez 20’nin altında COVID 19 vakası rapor edildiğini bildirdi. Bununla birlikte, Windsor – Essex bölgesinin, sağlık yetkililerinden onay alınmadan kısıtlamaların hafifletilmesinde bir sonraki aşamaya geçilmeyeceğini söyleyen Elliot, sezonluk göçmen işçilerin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğunu belirtti.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, eyaletin tüm okullarının Eylül ayında açılacağını açıkladı. 4’üncü sınıftan itibaren tüm öğrencilerin maske takmak zorunda olduklarını belirten Lecce, sınıf mevcuduna göre bazı okullarda yarı zamanlı eğitim metodunun tercih edileceğini söyledi.

Toronto Sağlık Memuru Dr Eileen DeVilla, toplanan verilere dayanarak, Kuzey Amerika’da görülen tüm COVID 19 vakaları arasında ayrımcılığa uğrayan ve düşük gelirli kişilerin daha fazla olduğunu belirtti. DeVilla, Toronto nüfusunun %9’unu oluşturan siyahi Kanadalıların %21’inin salgına yakalandığını ve bunun ayrımcılıktan kaynaklandığını açıkladı. Benzer şekilde, yıllık geliri $100.000’ın üzerinde olan kişilerin salgına yakalanma olasıklarının daha düşük olduğu gözlemlendi.

Kanada’da bugünden itibaren 4 büyük havaalanında yolcuların ateş ölçümü yapılması mecbur kılındı. Vancouver, Calgary, Toronto ve Montreal havaalanlarından başlayacak olan uygulama, Eylül ayından itibaren toplam 11 uluslararası havaalanını kapsayacak şekilde genişletilecek. Kanada Ulaşım Kurumu tarafından verilen bilgiye göre, çalışanların da dahil olduğu uygulamada ateşi 38’in üzerinde olanlar 2 hafta boyunca seyahat edemeyecekler.

Cineplex, Ontario’da bulunan 25 sinemanın bugünden itibaren açılacağını duyurdu. Tüm önlemlerin alındığını belirten yetkililer, sinemaya gitmek isteyenlerin maske kullanmalarını tavsiye ettiler.

Başbakan Justin Trudeau, WE Vakfı ile bağlantısı olduğu halde, Kanada Öğrenci Bursu’nun vakıf aracılığıyla dağıtılmasına onay verme sebebiyle Federal etik komitesine ifade verdi. Trudeau, eşinin, söz konusu vakıfta gönüllü çalıştığını ve maddi bir kazanç elde etmediğini belirtirken, ailesinin ise vakıftan nasıl bir kazanç sağladığını bilmediğini söyledi.

Kanada Çevre Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre Temmuz ayı son 84 yılın en sıcak ayı oldu. İklim değişikliği sebebiyle hava sıcaklıklarının normalin oldukça üstünde seyrettiğini belirten yetkililer, önümüzdeki 30 yıl daha benzer durumun yaşanacağını söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 30 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,190,426, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 115,470 tedavi edilen kişi sayısı 100,465 ve vefat eden kişi sayısı 8,917 olarak bildirildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Toronto ve Peel bölgelerinin de kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçebileceklerini bildirdi. 31 Temmuz, Cuma gününden itibaren geçerli olacak uygulamada kapalı alanlarda 50, açık alanlarda 100 kişilik toplantılar yapılabilecek; sinema ve tiytrolar açılacak. Halktan ve işyeri sahiplerinden sorumlu davranmalarını isteyen Ford, 2 metrelik fiziksel mesafe ve maske kuralına mutlaka uyulması gerektiğini söyledi. Fiziksel mesafeyi sağlayamayacak restoranların ise masaların arasına pleksiglas yerleştirmeleri gerekiyor.

Ontario’da olağanüstü hal şartlerinda ikinci derecede bulunan Windsor – Essex bölgesinde son 24 saatte 30 yeni COVID 19 vakası gözlemlendi. Bölge Şağlık Memuru Dr Wajid Ahmed, 24 Temmuz’da hastaneye kaldırılan 1 kişinin daha vefat ettiğini duyurdu.

Toronto Belediye Meclisi tüm apartmanlarda maske kullanılmasını zorunlu hale getirdi. 5 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak uygulamada, bina yöneticileri, asansör, garaj ve lobi gibi ortak kullanım alanlarında ağız ve burnun kapatılmasının mecburi olduğunu belirten duyurular asmakla yükümlendirildiler.

Sick Kids Hastanesi, Eylül ayında açılacak okullarda COVID 19 salgınıyla mücadele yöntemleri konusundaki raporunu tamamladı. Buna göre ilköğretim sınıflarında bulunan öğrencilerin aralarındaki mesafe 1 metre, orta ve lise sınıflarındaki öğrenciler içinse 2 metre mesafe öngörülüyor. Sınıf mevcudunun mümkün olduğunca az tutulması ise sağlık yetkilileri tarafından en önemli tavsiye olarak rapor edildi. 

Nova Scotia’da 60 yaşlarında ismi belirtilmeyen bir kadının COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirdiği bildirildi. Eyalet Başkanı Stephen McNeil, salgın yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısının 64 olduğunu açıkladı.

Manitoba Eyalet Başkanı Brian Pallister, COVID 19 salgınında ön saflarda çalışanlara $1500 ikramiye verileceğini söyledi. Pallister, başvuru kriterlerine haiz yaklaşık 78.000 kişinin hesabına otomatik olarak yatırılacak ödemelerin eyaletin bir teşekkürü olarak kabul edilmesini istedi. Toplu taşıma, sağlık ve sosyal hizmet görevlilerini kapsayan ikramiye federal ve eyalet hükümetlerinin ortak bütçesinden ödenecek.

Quebec’te 176 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. Herhangi bir ölümün gerçekleşmediği eyalette, özellikle Quebec City’de bulunan yaşlı bakımevlerinde durumun halen kontrol altına alınamaması ise endişe yaratmaya devam ediyor. Eyalet Başkanı Francois Legault, hafta başından bu yana yaşlı bakımevlerinde 21 kişinin COVID 19 pozitif test edildiğini ve 3 kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Ottawa merkezli online alışveriş firması Shopify, yılın ikinci çeyreğinde $36 milyon kar ettiğini açıkladı. Pandemi sebebiyle halkın alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini ve online alışverişe önemli oranda yönelme olduğunu söyleyen şirket yetkilileri, dijital ekonominin farklı iş alanları yarattığının altını çizdiler.


KANADA’DA SON DURUM 29 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,138,740, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 114,994 tedavi edilen kişi sayısı 100,134 ve vefat eden kişi sayısı 8,912 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, Kanadıların sağlık güvenliğini sağlamak için potansiyel COVID 19 aşısının ön siparişinin verilmesi gerektiğini söyledi. Yerli üretimi destekleyen Tam, aşı üzerinde çalışan bağımsız Kanadalı kuruluşlara da destek olunmasını istedi.

Toronto merkezli Providence Therapeutics firması 2021 yılı ortasına kadar 5 milyon doz COVID 19 aşısı üretebileceğini, fakat klinik çalışmalar ve üretim için maddi desteğe ihtiyacı olduğunu açıkladı. İnsanlar üzerindeki deneylerini ABD’nin maddi desteğiyle yapan firmanın potansiyel COVID 19 aşısını Kanada’da üretmesi için ihtiyaç duyduğu yaklaşık $35 milyon tutarındaki bütçenin onaylanmasının ise federal hükümet tarafından ertelendiği biliniyor. Bazı milletvekilleri ve sağlık yetkilileri federal hükümete bir dilekçe yazarak erteleme kararı hakkında detaylı açıklama talep ettiler.

Health Canada, ileri derecede zatürre olan ve COVID 19 belirtileri gösteren kişilerin daha rahat nefes alabilmelerine destek olması amacıyla remdesivir isimli ilacın kullanılmasına onay verdi. Dr Theresa Tam, şu ana kadar Kanada’nın COVID 19 tedavisinde kullanılmasına izin verdiği tek ilaç olan Remdesivir’in, ancak doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Ottawa’da artan COVID 19 vakalarının önemli derecede artmasına rağmen, eyaletin hiçbir bölgesinde geri adım atılma planı yapılmadığını söyledi. Ford’un Toronto ve Peel bölgelerinin kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçebilmeleri için bugün bir açıklama yapması bekleniyor. Windsor – Essex bölgesinin ise bir süre daha ikinci aşamada kalacağı kesinleşti.

Toronto Baş Sağlık Memuru Dr Eileen DeVilla, şehirde barların açılması durumunda kati kuralların uygulanması gerektiğini söyledi. De Villa’nın önerdiği düzenlemeler arasında çalışan ve müşterilerin günlük takip edilmesi ve yoklama kaydı tutulması da bulunuyor.

Toronto’da son 24 içinde sadece 1 COVID 19 vakası rapor edildi. Şehirde görülen 15,338 vakanın 13,785’inin iyileştiği kaydedildi.

Quebec’te son 24 saat içinde 169 aktif COVID 19 vakası gözlemlendi. Virüs sebebiyle 3 kişinin daha hayatını kaybettiği eyalette, bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında maske kullanma mecburiyeti başlatıldı.

Prince Edward Adası’nda tüm aktif vakaların iyileştiği rapor edildi. Eyalet Sağlık Memuru Dr. Heather Morrison, yaşlı bakımevlerindkiler de dahil olmak üzere toplamı 36 olan COVID 19 vakalarının tamamının negatif sonuç aldıklarını bildirdi.

Başbakan Justin Trudeau ve Maliye Bakanı Bill Morneau’nun federal etik komisyounda ifade vermelerine sebep olan WE Vakfı soruşturmasında, vakfın kurucuları Craig ve Marc Kielburger ifade verdiler. 4 saat süren soruşturmada Kanada Öğrenci Bursu’nun dağıtımının kendilerine verileceği hakkındaki kararın halka bildirilmesinden çok önce hükümete sunulacak teklifi hazırlamalarının kendi fikirleri olmadığını savunan Kielburger kardeşler, önerinin bürakratlardan geldiğini söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 28 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,099,279, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 114,597 tedavi edilen kişi sayısı 99,860 ve vefat eden kişi sayısı 8,901 olarak bildirildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, belediyelere paylaştırılmak üzere $4 milyon bütçe ayrıldığını bildirdi. Söz konusu bütçenin gıda bankaları, sığınma evleri, kamu sağlığı ve toplu ulaşıma destek olması amacıyla tek sefere mahsus olmak üzere verileceğini söyleyen Ford, bütçenin belediyelere ihtiyaç bazında dağıtılacağını açıkladı.

Toronto Baş Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, belediyenin bireysel karantina hizmeti sunabilmesi için ihtiyaç duyduğu federal fonun çok yakında açıklanmasını umduğunu söyledi. İmkanı olmayan vatandaşlara gıda, temizlik malzemeleri ve ücretsiz internet gibi servislerin sunulacağı 140 yatak odalı tesisin 14 günlük karantina hizmeti sunması hedefleniyor.

GTA bölgesinde son 24 saatte rapor edilen COVID 19 vaka sayısının 23 olduğu bildirildi. Söz konusu rakamın 18 Mart tarihinden bu yana görülen en düşük vaka sayısı olduğu açıklandı. Diğer yandan Windsor * Essex bölgesinde 41, Ottawa’da ise 28 vaka rapor edildi.  

Toronto’da yaklaşık 150 kişilik maske ve aşı karşıtı bir grup, federal ve eyalet hükümetinin virüsle mücadele şeklini eleştiren bir protesto gösterisi yaptı. Aynı zamanda Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’ne başvuran grup, Başbakan Trudeau ve Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam başta olmak üzere birçok federal temsilcinin virüs konusunda halka verdikleri bilgilerin güvenilirliğinin araştırılmasını istedi.

Federal hükümet uluslararası öğrenciler için Kanada – ABD sınırındaki kısıtlamaların hafifletilmesi kararı aldı. Buna göre, 18 Mart tarihinden önce Kanada okullarına kabul edilmiş ve vizesi bulunan öğrencilerin seyahatlarinin mecburiyetini ispatlamalarına gerek olmayacak.

Federal hükümetin Kanada Öğrenci Bursu’nun dağıtılmasında aracı kurum olarak anlaştığı ve ardından iptal ettiği WE Vakfı’nın, anlaşma kararının açıklanmasından çok önce hazırlıklara başladığı öğrenildi.

Teknoloji devi Google, tüm çalışanlarına önümüdeki Temmuz ayına kadar evden çalışmalarını tavsiye ett. Yaklaşık 200.000 çalışanı bulunan Alphabet bünyesindeki grup, ofis çalışmalarına en erken Ocak ayında dönülebileceğini bildirdi.

Nisan ayı sounda Kanada tarihinin en büyük silahlı saldırısını gerçekleştiren Gabriel Wortman isimli katilin uyuşturucu ticareti yaptığı ve daha önce de birkaç kişiyi öldürerek evinin gizli bölümlerinde sakladığı öğrenildi. Gizli tanık ifadesiyle hareket eden eyalet polisi, Wortman’ın birçok kereler cinsel tacizde bulunduğunu da ortaya çıkardı.


KANADA’DA SON DURUM 27 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,024,123, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 113,911 tedavi edilen kişi sayısı 99,355 ve vefat eden kişi sayısı 8,890 olarak bildirildi.

Windsor – Essex bölgesinde son 24 saat içinde 25 yeni COVID 19 vakası gözlemlendi. Bölgedeki toplam vaka sayısı 2,180’e yükselirken, bazı sağlık çalışanlarının da COVID 19 pozitif test edildiği bildirildi.

Ottawa’da haftasonu boyunca görülen COVID 19 vaka sayısının 26 olduğu bildirildi. Bir çocuk bakım merkezindeki çalışanın pozitif test edilmesinin ardından merkez kapatılarak tüm çalışanlar akarantina altına alındı.

Brampton’da bulunan bir evde yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir parti, bölge sakinleri tarafından polise şikayet edildi. Brampton Polisi’nin olay yerine gelmesinin ardından partiye katılanlara maddi para cezası verildi.

Toronto Polisi Finch West metro istasyonunda ırkçı mesajlar dağıtan bir kişi için arama emri çıkardı. Nefret Suçları Birimi tarafından aranılan kişinin 28- 35 yaşlarında uzun saçlı bir erkek olduğu bildirildi.

Ontario İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’na avukat Ena Chadha atandı. Engel ve ırkçılık konularında uzmanlık alan Chadha, insan hakları konularının sadece politikada değil, günlük yaşamın da bir parçası olduğunu söyledi. Görevi 1 yıl sürecek olan Chadha, hükümetin tüm kademelerinde ayrımcılığın önüne geçmek amacında olduğunu belirtti.

Wallaceburg bölgesinde 21 yaşındaki bir kişi cinsel taciz suçlamasıyla tutuklandı. Bölge polisi tarafından alıkonulan kişi Ekim ayında mahkemeye çıkarılacak.

Edmonton merkezli Suncor Energy çevreye verdiği zarardan ötürü 7 ayrı suçtan ceza aldı. Çevreye filtresiz zararlı madde salma sebebiyle şirkete dava açan Alberta hükümeti, şirketin daha önce de raporlama konusunda ciddi yanlışlar yaptığını bildirdi.

Başbakan Justin Trudeau başta olmak üzere, bazı hükümet yetkilileri ve WE Vakfı arasındaki bağlantıyı araştıran Etik Komisyonu Başkanı Mario Dion, henüz bir yorum yapmak için erken olduğunu söyledi. Muhalefet parti liderleri ise vakıftan maddi kazanç sağlayan Malşye Bakanı Bill Morneau hakkında ayrı bir soruşturma açılmasını talep ettiler.

Kanada Göçmenlik Departmanı tarafından verilen bilgiye göre Haziran ayında yaklaşık 1500 kişi Kanada’ya sığınma başvurusunda bulundu. Çoğunluğu havaalanı ve limanlarda yapılan başvurulara ilaveten, 32 kişinin de sığınma talebiyle Kanada – ABD sınırını yasadışı yollardan geçmeye çalıştığı bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 26 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,995,803, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 113,556 tedavi edilen kişi sayısı 99,115 ve vefat eden kişi sayısı 8,885 olarak bildirildi.

Quebec’te son 24 saat içinde 171 yeni COVID 19 vakası gözlemlendi. Tüm bölgelerde maske kullanmanın zorunlu olduğu eyalette hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 206’ya düştüğü bildirildi.

Newfoundland ve Labrador bölgede 1 hafta içinde üçüncü aktif vakanın gözlemlendiğini bildirdi. Söz konusu kişinin Güneydoğu Asya’dan Kanada’ya geldiğini bildiren halk sağlığı temsilcileri , uçakta bulunan diğer yolculara da uyarıda bulundular.

Manitoba’da kısıtlamalrın hafifletilmesinde dördüncü aşamaya geçiliyor. Kumarhaneler ve sinemaların %30 kapasiteyle hizmet vermeye başlayacağı eyalette toplam vaka sayısının 371, iyileşen kişi sayısının ise 319 olduğu bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, son 24 saat içinde görülen COVID 19 vakalarının çok büyük çoğunluğunun 44 yaş altındaki kişilerde gözlemlendiğini söyledi. Salgının Nisan ayında en yüksek noktaya ulaştığı zamanlara kıyasla, son dönemdeki vakaların GTA dışından rapor edildiğini belirten Elliot, Ottawa ve Windsor – Essex bölgelerinin yeni merkez üssü olduğunu bildirdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Windsor – Essex bölgesinde kontrol altına alınamayan vakalar hakkında endişeli olduğunu belirtti. Sezonluk göçmen işçilere COVID 19 testi yapmanın mecburi hale getirilmesi konusunda anayasa hukukçularından yasal tavsiye istediklerini belirten Ford, son 24 saatte bölgede 57 yeni vakanın tespit edildiğini söyledi.

Ontario Ev Sahibi ve Kiracı Kurulu’ndan (LTB) verilen bilgiye göre 6000’den fazla kiracı evinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından salgın boyunca kimsenin evinden çıkarılmayacağı sözüne rağmen, kurulun Nisan – Haziran ayları arasında acil olarak 283 davaya baktığı bildirildi. Başvuruların büyük çoğunluğunun finansal sebeplerle yapıldığını belirten kurul, ay sonunda olağanüstü hal durumunun sonlanmasıyla net rakamların rapor edileceğini bildirdi.

Teknoloji devleri Apple ve Google vaka takibi uygulamalarına bilgilendirme ve hatırlatma mesajları eklediler. Uluslararası seyahat eden yolculara, bulundukları ülkenin protokolünü açıklayan mesajlar yollayan uygulamalar aynı zamanda yer tespiti amaçlı da kullanılıyor.  

Facebook, Google, Amazon ve Apple CEO’ları rekabet ihlali konusunda ifade vermeye çağrıldılar. ABD Yargıtay alt komitesi tarafından Çarşamba günü görülecek olan davada teknoloji endüstrisinin hakimi olan söz konusu şirketlerin müşterileri etkileme yöntemlerindeki etik tutumları araştırılacak.


KANADA’DA SON DURUM 25 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,963,364, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 113,206 tedavi edilen kişi sayısı 98,873 ve vefat eden kişi sayısı 8,881 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, son dönemlerde COVID 19 pozitif teşhis konulan kişilerin 20 – 39 yaş aralığında olduğunu belirterek, sosyal aktivitelerde fiziksel mesafe ve hijyene daha fazla özen gösterilmesini istedi. Tam, geçtiğimiz iki hafta içinde salgına yakalananların %60’ının söz konusu yaş grubundan sağlıklı kişiler olduğunun altını çizdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Toronto, Peel ve Windsor-Essex bölgelerinin kısıtlamaların hafifletilmesinde üçüncü aşamaya geçmelerine onay vermek için biraz daha zaman istedi. Ford, gerekli açıklamaların önümüzdeki Çarşamba günü yapılacağını söyledi.

Toronto Belediyesi tarafından işletilen bir çocuk bakım evi çalışanının COVID 19 pozitif test edildiği bildirildi. Falstaff Early Learning and Child Care bünyesinde hizmet veren kişinin ismi belirtilmemekle birlikte merkezin ilgili bölümünün kapatıldığı ve çocuklar dahil herkesin 14 gün karantina altına alındığı açıklandı.

Windsor-Essex bölgesi sağlık memuru Dr Wajid Ahmed, bölgenin tüm eyaletteki en yüksek vaka sayısına ulaştığını bildirdi. Her 100.000 kişiden 484’ünün salgına yakalandığını açıklayan Ahmed, durumu son derece endişe verici bulduğunu söyledi.

Ontario Baş Sağlık Memuru Dr. David Williams, Windsor – Essex bölgesi için yeni bir iletişim paketi oluşturulduğunu bildirdi. Çiftliklerde çalışan sezonluk işçilerin tümünün test edilmesini mecburi hale getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Williams, anadilde iletişim kurmak için bölgeye bir ekip gönderildiğini bildirdi.

Konservatif Parti Lideri Andrew Scheer, Maliye Bakanı Morneau ve Başbakan Trudeau’nun görevlerinden istifa etmeleri gerektiğini söyledi. Her iki politikacının da WE Vakfı ile ilişkilerinden dolayı özür dilemelerinin yeterli olmadığını söyleyen Scheer, meclisin Eylül ayında açılmasıyla birlikte erken seçim teklif edilebileceğini belirtti.

Toronto Blue Jays takımı kendi saha maçlarını Buffalo, NY’da oynayacak. Kulübün başkanı Mark Shapiro sağlık güvenliği nedeniyle maçların Toronto’da yapılamayacağını belirtti. Shapiro, sahasını açan Buffalo Bisons’a teşekkür ederek, önümüzdeki ilk maçın 29 Temmuz’da Washington Nationals takımına karşı yapılacağını bildirdi.

Almanya Hannover Veterinerlik Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada köpeklerin COVID 19 virüsünü tespit edebildikleri belirlendi. Köpeklerin, sadece 1 haftalık bir eğitimin ardından, virüs bulaşmış kişileri tespit etmelerinde %94 oranında başarı sağlandığı gözlemlendi.

Eylül sonunda yapılması planlanan Formula 1 Canadian Grand Prix iptal edildi. Montreal’de gerçekleşecek yarışın yerine, 11 Ekim’de Almanya Nurburgring etabı gerçekleşecek. Formula 1 yarışlarına Kanada’ya ilaveten ABD ve Meksika da katılmayacağından, yarışlar bu yıl Amerika kıtasında gerçekleşemeyecek.


KANADA’DA SON DURUM 24 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,918,712, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 112,672 tedavi edilen kişi sayısı 98,519 ve vefat eden kişi sayısı 8,874 olarak bildirildi.

Ontario’da son 3 gündür COVID 19 bağlantılı ölüm vakası gerçekleşmediği bildirildi. Diğer yandan salgın sebebiyle hastaneye kaldırılan kişi sayısında artış olduğu gözlemlendi. Hastanede yatan 155 kişinin 35’i yoğun bakımda, 21’i ise solunum ünitesine bağlı bulunmakta.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, önümüzdeki 10 yıllık dönemde Brampton bölgesindeki okullar için $12 milyar bütçe ayrıldığını söyledi. Bölge nüfusunun hızla artması sebebiyle yeni okul binalarına ihtiyaç duyulduğunu belirten Ford, aynı zamanda var olan binaların da ihtiyaçlara uygun şekilde yenileneceğini söyledi.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, eyaletin sonbaharda takip edeceği eğitim – öğretim planının önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi. Okullara ilave COVID 19 kaynağı  sağlanacağını belirten Lecce, öğrenci ve eğitimcileri korumak için eyalet hükümeti olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Detayları henüz açıklanmayan planda okulların havalandırma sistemlerinin ve lavabolarının yenilenmesi için ilave fon ayrılacağı kesinleşti.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, apartmanların ortak kullanım alanlarında maske kullanılması zorunluluğu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Tory, özel mülklere belediyenin müdahale hakkı bulunmamakla birlikte, olağanüstü hal şartları altında kamu sağlığını korumak amacıyla maske kullanmayı zorunlu  hale getirerek sağlık ve güvenlik standartlarını sağlamanın belediyenin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Markham Belediye Başkanı Frank Scarpitti, kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçilirken, COVID 19 salgınının özellikle gençler arasında yayılmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Bar, restoran ve spor salonlarının ticari yaşamlarına devam edebilmek için hizmet sunmaları gerektiğinin farkında olduğunu belirten Scarpitti, diğer yandan salgının yayılmasını önlemek için yeterli protokolün uygulandığından şüphe duyduğunu söyledi.

Toronto’da Haziran ayının başında 18’inci yüzyıl politikacılarından Henry Dundas’ın adının verildiği Dundas Caddesi’nin isminin değiştirilmesi için başlatılan imza kampanyası üzerine, durumu araştırmak ve çözüm üretmek amacıyla Toronto Belediyesi yöneticilerinden Chris Murray görevlendirildi. 23 Eylül’de belediye meclisine ilk raporunu sunacak olan Murray, caddenin isminin değiştirilmesinin, bir meydan, iki metro istasyonu, tramvay durakları, parklar ve kütüphanelerin de isminin değiştirilmesi anlamına geleceğini söyledi. Yaklaşık 3000 imzanın toplandığı kampanyada Dundas isminin, görevde olduğu dönemde köleliğin kaldırılmasını 15 yıl boyunca ertelediği için Kanada değerlerini yansıtmadığı belirtilmişti.

Başbakan Justin Trudeau, Genel Vali Julie Payette hakkındaki şikayetler üzerine, sağlıklı ve huzurlu bir iş ortamı yaratacağı sözünü verdi. Sembolik olan Genel Vali pozisyonuna, 2017 yılında Trudeau tarafından önerilen ve Kraliçe Elizabeth tarafından atananPayette, çalışma arkadaşlarını istifa etmek zorunda bırakacak kadar hakaret ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde rapor edilmişti.


KANADA’DA SON DURUM 23 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,877,091, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 112,240, tedavi edilen kişi sayısı 98,142 ve vefat eden kişi sayısı 8,870 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aylar süren karantina döneminin ardından kısıtlamaların hafifletilmesinin COVID 19 salgınının dah az risk taşıdığı şeklinde algılanmaması gerektiğini söyledi. Kısıtlamaların hafifletilmesinin büyük ölçüde sosyal ve ekonomik sebeplerden kaynaklandığını belirten Tam, halkı fiziksel mesafe ve hijyene azami özen göstermeye davet etti.

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanlığı, uluslararası öğrencilere mecbur olmadıkça Kanada’ya gelmemeleri çağrısında bulundu. 18 Mart tarihinden önce kabul almış öğrencilerin ancak eğitimlerini Kanada’da görmelerini mecbur kılacak sebeplerle ülkeye girişlerine izin veren bakanlık, bu tarihten sonra kabul alanlara ise uzaktan eğitim metodunu önerdi.

Toronto Baş Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, şehirde son 2 gün içinde görülen vaka sayısının 53 olduğunu bildirdi. Bununla birlikte vakaların büyük çoğunluğunun 20 – 29 yaş arası kişilerden oluştuğunu belirten De Villa, gençler arasında COVID 19 salgınının bittiği şeklinde yanlış bir inanış olduğunu ve bunun kesinlikle doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Kanada kolej ve üniversite öğrencilerini temsil eden iki grup Trudeau hükümetini gönüllü öğrenci bursunu harekete geçirmeye davet etti. Kanada Öğrenci Federasyonu ve Kanada Öğrenci Birliği, hükümetin WE Vakfı aracılığıyla gönüllü öğrencilere aktaracağı $900 milyonu bir an önce aktif hale getirmesini isterken, öğrencileri ise bursa başvurmaları için yeterli saati dolduramayabilecekleri konusunda uyardı.

Maliye Bakanı Bill Morneau WE Vakfı ile ilişkisi konusunda meclis komitesinde ifade verdi. Ailesiyle birlikte, vakfın Kenya ve Ekvator’da organize ettiği iki projede yaklaşık $41.000 tutarındaki seyahat masrafları nı da vakfa iade ettiğini söyleyen Morneau, Kanada Öğrenci Bursu’nun WE Vakfı aracılığıyla dağıtılmasında herhangi bir kişisel amacının olmadığını söyledi. Muhalefet partileri ise Bakan Morneau’nun istifasını istedi.

Başbakan Justin Trudeau, WE Vakfı ile ilişkileri konusunda etik komisyonuna ifade vermeyi kabul etti. Annesi ve kardeşinin vakfın çeşitli organizasyonlarında konuşma yaparak maddi kazanç elde etmesi üzerine komisyonun karşısına çıkacak olan Trudeau’nun, hangi tarih ve zamanda ifade vereceği henüz açıklanmadı.

Kanada Göçmenlik ve Sığınmacılık Kurumu’nun Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması, hakim Ann Marie McDonald tarafından anayasaya aykırı bulundu. Kanada ve ABD arasında 2004 yılından bu yana uygulanan güvenli üçüncü ülke anlaşması, ABD’den Kanada’ya giriş yapmak isteyen sığınmacıların ABD’ye iadesi üzerine kuruluydu. Sığınmacı adaylarının geri çevrilmesinin hayati tehlikeye yol açabileceğini belirten Hakim Ann Marie McDonald, federal hükümete anlaşmayı gözden geçirmesi için 6 ay mühlet verdi.


KANADA’DA SON DURUM 22 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,829,663, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 111,697, tedavi edilen kişi sayısı 97,757 ve vefat eden kişi sayısı 8,862 olarak bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyalet genelinde Temmuz ayının başından bu yana toplam 203 yeni COVID 19 vakasının gözlemlendiği bildirildi. Diğer yandan bu rakamın 135’inin Ottawa, Peel ve Windsor – Essex bölgelerinde son günlerde rapor edildiğini belirten Elliot, özellikle Ottawa’da evlerde yapılan sosyal toplantıların vaka sayısında artışa yol açtığını söyledi.

Ontario hastanelerinde ön saflarda çalışanlar Ford hükümetinin olağanüstü hal direktiflerini uzatmasını protesto ettiler. Hastane Çalışanları Birliği temsilcisi Michael Hurley, %85’i kadın ve %35’i bekar anne olan hastane çalışanlarının, hükümetin aylarca sürebilecek direktiflerini uygulama şansı olmadığını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, gençlerden kalabalıktan uzak durmalarını istedi. Kendi aile bireylerinin yanısıra kamu sağlığının da tehlikede olduğunu belirten Ford, fiziksel mesafe ve maske takma kurallarına mutlaka uyulması gerektiğini söyledi.

Ontario eyaleti iki büyük yaşlı bakımevi inşaasına başladı. Mississauga’da akıllı inşaat teknolojiyle yapılacak bakımevlerinin 640 yatak kapasiteli olacağı ve 2021 yılında tamamlanacağı bildirildi.

Toronto Belediyesi, şehir parklarında çadır kurup kamp yapmanın kesinlikle yasaklandığını bildirdi. Torotno’da evsizlerin haklarını koruyan aktivistlerin yasal çabalarına rağmen, kamu sağlığını korumak amacıyla 72 saat içinde tüm çadırların toplatılacağı açıklandı. Toronto parklarında bundan böyle gece yarısından sonra kalmak amacıyla bulunmanın yasaklandığı bildirildi.

Leger tarafından 17 – 19 Temmuz tarihleri arasında yapılan bir ankette, aileleerin üçte ikisinin çocuklarının maske kullanmasını tercih edeceği belirlendi. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte sağlık güvenliğinin sağlanması konusunda endişeli olan ailelerin %41’i okul otobüslerinde yeterli korunma sağlanamayacağı görüşünde.

Maliye Bakanı Bill Morneau WE Vakfı ile ilişkisi konusunda meclis komitesinde ifade verecek. Kızlarının sözkonusu vakıf ile ilişkilerinden dolayı özür dileyen Morneau, vakıfla ilgili kararlarda rol almasının bir hata olduğunu belirtmişti.

Federal hükümet bünyesindeki işe alımlarda parmak izi alınmayacağı açıklandı. COVID 19 salgınında kamu güvenliğini korumak amacıyla, güvenlik taramalarının isim üzerinden yapılacağı bildirildi.

Rogers Komünikasyon mali yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha kötü bir mali tablo çizdi. Haziran sonu itibariyle net gelirinin $310 milyon olduğunu belirten firma, geçtiğimiz yıl aynı dönem için gelirinin $597 milyon olduğunu beyan etmişti. Şirket CEO’su Joe Natale dünya çapında hizmet veren bir firma olarak, çok yakında toparlanacaklarına inandığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 21 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,783,654, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 111,124, tedavi edilen kişi sayısı 97,474 ve vefat eden kişi sayısı 8,858 olarak bildirildi.

Bilim insanları, COVID 19 salgınının gençlerde daha fazla görülmeye başladığını belirttiler. Guelph Üniversitesi profesörlerinden Ed McBean, özellikle 20 – 29 yaş grubunda bulunanların yenilmezlik hissiyle olağanüstü hal direktiflerini gözardı etme eğiliminde bulunduklarını söyledi.  

Maliye Bakanı Bill Morneau, federal maaş sübvansiyonu programının 19 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Programın daha fazla işvereni kapsayacak şekilde genişletildiğini belirten Morneau, %25’in altında gelir kaybı yaşayan işverenlerin de maaş sübvansiyonu programına başvuru hakkı kazandıklarını söyledi.

COVID 19 Engelli Yardım Programı meclis tarafından kabul edildi. Disability Tax Credit sertifikası bulunan ya da 60 gün içinde sözkonusu sertifikaya başvuracak olan engelli Kanadalılara bir kereye mahsus olmak üzere $600 maddi yardım yapılacak. Çalışma Bakanı Carla Qualtrough, engelli vatandaşların COVID 19 salgınından ciddi ölçüde zarar gördüklerini belirtirken, yardımın vergiden muaf olacağını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Durham, Halton, Hamilton, Niagara, Haldimand-Norfolk, Sarnia-Lambton ve York bölgelerinin kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçebileceklerini bildirdi. Bu Cuma günü başlayacak olan uygulamada, fiziksel mesafeyi korumak koşuluyla, kapalı alanlarda 50 kişi, açık alanlarda ise 100 kişiye kadar toplanma izni verildi. Toronto, Peel ve Windsor – Essex bölgeleri ise vaka sayısında yeterli düşüş gerçekleşmediği için henüz diğer aşamaya geçemiyor.

Toronto’nun kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçebilmesi için en erken tarihin 31 Temmuz olduğu bildirildi. Toronto Başsağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, şehirde son 3 gün içinde 107 yeni COVID 19 vakasının gözlemlendiğini söyledi.

Savunma Bakanı Harjit Sajjan, Kanada Kraliyet Donanması için iki yeni gemi yapımı projesinin onaylandığını bildirdi. Projenin değerinin vergiler dahil yaklaşık $2.5 milyar olduğunu belirten Bakan Sarjan, böylelikle 1000 yeni iş imkanının da açılacağını söyledi.

Toronto Bölgesi Emlak Kurulu’ndan verilen bilgiye göre, Toronto’da Ocak – Haziran ayları arasında müstakil ev fiyatlarında %10’a varan ölçüde artış gözlemlendi. Hazırlanan rapor hakkında yorum yapan Remax bölge başkan yardımcısı Christopher Alexander ise Toronto’da müstakil ev fiyatlarının $1 milyonun üzerinde olması sebebiyle birçok kişinin apartman yaşamını tercih etmek durumunda kaldığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 20 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,717,097, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 110,338, tedavi edilen kişi sayısı 97,051 ve vefat eden kişi sayısı 8,852 olarak bildirildi.

Johns Hopkins Araştırma Enstitüsü’nden verilen bilgiye göre, dünya genelinde COVID 19 pozitif teşhis konulan kişi sayısı 15 milyona yaklaştı. Yaşamını kaybedenlerin sayısı ise 605 bin olarak belirlendi. Kanada’nın dünya sıralamasında 21’inci ülke olduğu listede ilk sıralarda ABD, Breziya ve Hindistan yer alıyor.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, Toronto’nun kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya güvenle geçebilmesi için bir takım taleplerde bulundu. Ontario Eyalet Başkanı Ford’a gönderilen dilekçede aralarında restoran müşterilerinin kişisel kayıtlarının tutulması ve kapanış saatlerinin belirlenmesi gibi maddeler de bulunuyor. 6 maddelik listenin, sağlık kurumlarının yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda hazırlandığını söyleyen Tory, taleplerinin tavsiyeden ziyade gereklilik olduğunu belirtti.

Toronto Black Lives Matter protestolarında Ryerson Üniversitesi önünde bulunan Egerton Ryerson heykelini pembeye boyayan 3 kişi hakkında işlem yapıldı. Cumartesi günü gözaltına alınan kişiler $5000 para cezasına ilaveten, 30 Eylül’de mahkemeye çıkarılacaklar. Toronto Emniyet Amiri Mark Saunders, gözaltındaki 3 kişiye ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle Toronto 52’inci bölge müdürlüğünün önünde toplanan yaklaşık 30 kadar protestocuya, herhangi bir ayrımcılığın yapılmadığını ve söz konusu kişilerin ifadelerini imzalamayı reddettikleri için gözaltında kalmaya devam ettiklerini açıkladı. 3 kişi de Pazar günü serbest bırakıldı.

Kanada Silahlı Kuvvetleri, personeline yolladığı direktifte nefret suçu kategorisinin genişletildiğini ve söz konusu suça iştirak eden kişi ya da gruplarla bağı bulunan personelin ordudan ihraç edileceğini bildirdi. Yeni düzenlemede ordunun Kanada’nın çokkültürlü yapısını daha ideal ölçülerde yansıtabilmesi için daha fazla kadın, yerli ve azınlık mensubu personelin de alınacağı bildirildi.

Alberta Jasper Ulusal Parkı’nda bir buzul otobüsünün devrilmesi sonucu 3 kişi öldü, 24 kişi yaralandı. Athabasca Buzullarında tur gezisi yapan otobüsün devrilmesine bir kayanın yol açtığı rapor edildi. RCMP yetkilileri olayı araştırmaya devam ediyor.

Ontario’nun suç ceza mahkemesi tarihinde ilk kez Zoom platformu üzerinden gerçekleştirildi. Duruşma öncesi hakim, savcı, avukatlar ve diğer mahkeme görevlilerinin bir eğitiminden geçirildiği silah kaçakçılığı davası, önümüzdeki hafta devam edecek.

Federal hükümet Blue Jays basketbol takımının eleme maçlarını Toronto’da yapması planını reddetti. Başkan Mark Shapiro, kararın halkın sağlık güvenliği düşünülerek alındığından emin olduğunu ve federal hükümetin kararına saygı duyduklarını söyledi.

İran tarafından Ocak ayında düşürülen Ukrayna Havayolları’na ait uçağın kara kutusu araştırılmak üzere Fransa’ya gönderildi. Aralarında 55 Kanadalı’nın da bulunduğu uçakta 176 kişi yaşamını yitirmişti. Temmuz ayı başında yaşamını yitirenlerin ailelerine tazminat ödenmesi görüşmelerini, Kanada, Afganistan, İsveç ve İngiltere’nin onayıyla Ukrayna’nın yürüteceği belirlenmişti.


KANADA’DA SON DURUM 19 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,679,647, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 109,999, tedavi edilen kişi sayısı 96,914 ve vefat eden kişi sayısı 8,848 olarak bildirildi.

Federal Satın Alma Bakanı Anita Anand, hükümetin 75 milyon şırınga ve gazlı bez siparişi verdiğini bildirdi. Anand, COVID 19 aşısı için hazırlık yapıldığını söylerken, konu hakında yorum yapan uzmanlar, aşının geliştirilmesinin henüz ilk aşamasında bulunulduğunu ve uygulamanın 2021 yılına sarkabileceğini belirttiler.

Vancouver St Paul Hastanesi’nin yeni doğan servisinde COVID 19 salgınının patlak verdiği bildirildi. Kurumdan sorumlu Vancouver Coastal Health yetkilileri vaka durumu hakkında henüz ayrıntılı bilgi vermezken, prematüre ve özel ihtiyacı olan bebekler için geçici bir servis oluşturulduğunu belirttiler.

Quebec’te eyalet genelinde halka açık tüm kapalı mekanlarda maske kullanılması zorunlu hale getirildi. Direktiflere uymayan işyerlerine $400 ila $6000 arası para cezası verilecek.

Bloc Quebecois lideri Alain Therrien, Pazartesi günü yapılacak meclis toplantısında maaş sübvansiyonu programı ve engelli yardımının uzatılması oylamasına destek vereceklerini söyledi.

Ontario hükümeti COVID 19 araştırma projelerine ayırdığı fonun $20 milyonluk ikinci kısmını da kullanıma açtı.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, eyaletin 34 kamu sağlığı kurumundan 28’inde günlük COVID 19 vaka sayısının 5 kişi ya da daha az rapor edildiğini bildirdi. Elliot, GTA ve Hamilton bölgelerinin kısıtlamaların kaldırılmasında 3’üncü aşamaya geçmeleri konusunda önümüzdeki hafta bir açıklama yapılacağını söyledi.

Cineplex aralarında üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 130 çalışanını işten çıkardı. COVID 19 salgını sebebiyle kısa ve orta vadeli planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldıklarını belirten Cineplex temsilcileri, yeni projelerde önceliği kamu sağlığı korumaya vereceklerini belirttiler.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları departmanı sözcüsü Jens Laerke, COVID 19 salgını dolayısıyla yardıma ihtiyaç duyanların sayısının katlanarak arttığını söyledi. Laerke, Cenevre’de yapılan basın toplantısında 63 ülkeden 250 milyon kişinin insani ihtiyaçlarına yardım amacıyla oluşturulması gereken fonun yaklaşık $11 milyara yükselmekle birlikte, şimdiye kadar toplanan miktarın henüz $2 milyara yaklaştığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 18 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,637,439, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 109,669, tedavi edilen kişi sayısı 96,689 ve vefat eden kişi sayısı 8,839 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Howard Njoo, yaz boyunca kalabalık ortamlardan uzak durulmasını istedi. Ülke genelinde Temmuz ayında vaka sayısının günlük ortalama 300’ü geçtiğini belirten Njoo, artıştan endişe duyduğunu söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yaşlı bakımevlerinin yöneticilerini koruyucu ekipmanları stoklamamaları konusunda uyardı. Eyalet genelinde yeterli miktarda koruyucu ekipman bulunduğunu belirten Ford, çalışanların korunmasının mukimlerin de korunması anlamına geldiğini söyledi.

Humber River Hastanesi, önümüzdeki 90 gün boyunca Villa Colomboyaşlı bakımevinin yönetimini devraldı. 27 kişinin yaşamını titirdiği, 16 mukim ve 5 çalışanın ise pozitif test edildiği bakımevinde COVID 19 salgınının henüz kontrol altına alınamadığı bildirildi.

GO Transit ve UP taşıtlarında maske kullanımı Salı gününden itibaren mecburi oluyor. Her iki kurumu da temsil eden Metrolinx yetkilileri, kamu sağlığını korumak amacıyla başlatılan uygulamada, maske kullanmayanların araçları kullanmasının yasaklanmayacağını belirttiler.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum ve Müdahele ekibinden Dr Michael Ryan, virüsün çıkış noktası hakkında uluslararası soruşturmanın altyapısını hazırlamak üzere Çin’e giden iki bilirkişinin kaldıkları otelde karantina sürecinde olduğunu bildirdi. Ryan, ekibin genişletilmesi konusundaki uluslararası baskılara cevaben, talebin yakın zamanda gerçekleşmesinden umutlu olmadığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 17 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,583,340, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 109,264, tedavi edilen kişi sayısı 72,836 ve vefat eden kişi sayısı 8,827 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, eyaletlerin ekonomik yükünü azaltmak için federal hükümet tarafından $19 milyar ödeneceğini söyledi. Pandeminin bir sağlık krizi olmasına rağmen ekonomik etkilerinin gözardı edilemeyeceğini belirten Trudeau, özellikle çocuk bakımı hizmetlerinin federal fondan ödenmesinin en uygun çözüm olduğunu söyledi.

Trudeau, Kanada – ABD sınırının en az Ağustos ayı sonuna kadar kapalı kalacağını teyit etti. Salgının ilk aylarında mecburi geçişler dışında kapatılan sınırın açılması kararı Kanada tarafından üçüncü kez erteleniyor.

Federal hükümet tarafından paylaşılan bilgiye göre 1 – 9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen bazı uluslararası uçuşlarda 23 COVID 19 vakası tespit edildi. Söz konusu uçuşların ABD, Etiyopya, Almanya, Meksika, İsviçre ve Pakistan kalkışlı olduğu bildirildi. Yurtiçi uçuşlarda ise 15 COVID 19 vakası tespit edildi.

Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, eyalette yeniden artış gösteren COVID 19 vakaları sebebiyle endişeli olduğunu söyledi. Temmuz ayı başından bu yana özellikle Montreal şehir merkezindeki barları ziyaret edenlerin mutlaka test yaptırmalarını isteyen Legault, henüz barları kapatmayı düşünmediklerini söyledi.

Nova Scotia Eğitim Bakanlığı, okulların Eylül ayında tam kapasiteyle ve aynı müfredatla açılacağını bildirdi. Detaylı bilgilerin önümüzdeki hafta açıklanacağını bildiren Eğitim Bakanı Zack Churchill, kararın öğretmenler sendikası ve ailelere danışılarak alındığını bildirdi.

Windsor-Essex bölgesi sağlık memuru Dr. Wajid Ahmed, COVID 19 pozitif teşhisi konulan sezonluk işçi sayısında ciddi oranda düşüş gözlemlendiğini bildirdi. Geçtiğimiz ay ortalama 300 olan aktif vaka sayısının 150’ye düştüğünü belirten Ahmed, bölgede salgının kontrol altına alındığını söyledi.

Ontario’daki çeşitli sivil haklar gruplarının temsilcileri, COVID 19 pozitif teşhisi konulan kişilerin bilgilerinin polisle paylaşılmaması konusunda bir itiraz dilekçesi hazırladılar. Dilekçede, uygulamanın toplumun baskı altında tutulan kesiminin hedef alındığı belirtildi. Ontario’nun ön saflarda çalışanları korumak amacıyla, olağanüstü hal direktifleri kapsamında Nisan ayında başlattığı uygulamada kişinin isim, adres, doğum tarihi ve test sonucu paylaşılıyor.

Ontario Sanat Galerisi, ön saflarda çalışanlara 1 yıllık ücretsiz giriş kartı hediye etti. CEO Stephan Jost, kurum olarak ön saflarda çalışanlara teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

Kanada, ABD ve İngiltere siber savunma kurumları, Rus internet korsanlarının COVID 19 aşısıyla ilgili çalışmaları ve test sonuçlarını çalmaya kalkıştıklarını doğruladı. Kanada Komünikasyon Güvenliği Kurumu,olayın arkasında Rus istihbarat teşkilatının olabileceğini duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 16 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,533,422, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 108,827, tedavi edilen kişi sayısı 72,485 ve vefat eden kişi sayısı 8,810 olarak bildirildi.

British Columbia Üniversitesi, LifeLabs ve BC Kamu Sağlığı Kurumu’nun birlikte yaptıkları araştırmada, Vancouver şehir merkezindeki COVID 19 vaka sayısının  tespit edilenden yaklaşık 8 kat daha fazla olduğu rapor edildi.

Quebec Çalışma Bakanı Jean Boulet, özel sektör çalışanlarının ofislerine gidebileceklerini söyledi. Uygulamanın Cumartesi gününden itibaren geçerli olacağı bildirilirken, mümkün olduğunca evden çalışılması tavsiye edildi.

Manitoba Eyalet Başkanı Brian Pallister, maaş sübvansiyonu programının Ekim ayının sonuna kadar uzatıldığını ve başvuru kriterlerinin genişletildiğini söyledi. Buna göre 5 kişi olan çalışan sınırlaması 10 kişiye yükseltilerek, kişi başı $5000’a kadar maaş sübvansiyonu yapılacak.

Salı günü Norveç’ten Labrador’a gelen yelkenlideki iki kişi Kanada Sınır Koruma Kurumu tarafından tutuklandı. Söz konusu kişilere verilecek ceza henüz kesinleşmedi.

New Brunswick Turizm Bakanı Bruce Fitch, eyalet sakinlerinin tatillerini eyalet içinde geçirmeleri durumunda, 15 Temmuz – 30 Eylül arasındaki seyahat masraflarının bir kısmının iade edileceğini söyledi. Söz konusu masraflar, araç kiralama, gıda ve turistik aktiviteleri de kapsıyor.

Alberta’da, Edmonton Remand Merkezi’nde bulunan bir kişiye COVID 19 pozitif teşhisi konuldu. Haziran ayında hapse giren kişinin asemptomatik olduğu ve karantina altına alındığı belirtilirken, hapishanedeki diğer tutukluların transferlerinin durdurulduğu açıklandı.

Ontario Uzun Vadeli Bakım Bakanı Merrilee Fullerton, yaşlı bakımevlerinde kapalı alanda iki kişiye kadar ziyaret izni verildiğini söyledi. Ziyaretçilerin COVID 19 negatif test sonuçlarını ispatlamaları gerekecek olan ziyaretler, 22 Temmuz’da başlayacak.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, günlük COVID 19 vaka bildiriminin Toronto Halk Sağlığı Kurumu’nun Twitter hesabından duyurulacağını söyledi. Geçtiğimiz hafta, COVID 19 vakalarının haftada 3 gün yapılacağı bildirilen Toronto’da, Pazartesi gününden bu yana 9’u ölümle sonuçlanan 59 vaka rapor edildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, belediye halkevlerinin ve kapalı yüzme havuzlarının Pazartesi günü açılacağını söyledi. Tory, halk sağlığını korumak için girişlerin kontrollü olacağını ve limitli sayıda kişinin kabul edileceğini belirtti.

Toronto Eğitim Müdürlüğü (TDSB), Eylül ayında okulların güvenle açılabilmesi için 3 alternatif bütçe planı hazırladı. İlk planda, sınıflarda 15’er öğrenci olması durumunda fazladan 2500 öğretmen alınması gerekeceğinden, bütçenin yaklaşık $250 milyon olacağı; ikinci planda okul saatini 48 dakika kısaltmak suretiyle sadece 988 fazladan öğretmene ihtiyaç duyulacağından bütçenin yaklaşık $99 milyon olacağı; ve üçüncü planda ise alt sınıfların mevcudunun 15, üst sınıfların ise 20’şer kişi tutularak 200 fazladan öğretmenin işe alınması durumunda bütçenin yaklaşık $20 milyon olacağı bildirildi.

Haliburton’da 73 yaşındaki bir kişi bölge polisi tarafından öldürüldü. Bir market çalışanıyla maske kullanmadığı için tartışan merhumu evine kadar takip eden polis, çıkan tartışma sonucu silahını ateşledi. Olay Özel Araştırma Birimi’ne intikal etti.


KANADA’DA SON DURUM 15 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,490,397, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 108,486, tedavi edilen kişi sayısı 72,110 ve vefat eden kişi sayısı 8,798 olarak bildirildi.

British Columbia Sağlık Görevlisi Dr Bonnie Henry, eyalette son 3 gün içinde 75 yeni COVID 19 vakasının gözlemlendiğini söyledi. Kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte vaka sayısının da arttığını belirten Henry, restoran ya da bar gibi kalabalık ortamlarda bulunanların, sağlıklarından endişe etmeleri durumunda test yaptırabileceklerini söyledi.

Calgary ve Edmonton’da ırkçılık aleyhtarı protesto gösterisine katılan 8 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği öğrenildi. Alberta Sağlık Memuru Dr. Deena Hinshaw, protestolara katılan binlerce kişinin maske kullanmadıkları gözönüne alındığında, sonucun çok daha kötü olabileceğini belirtti.

Manitoba Eyalet Başkanı Brian Pallister, diğer eyalet başkanlarını, federal hükümetin Kanada Acil Yardım Programı kriterlerini değiştirmesi konusunda birlik olmaya davet etti. Pallister, aylık $1000’ın üzerinde geliri olan kişilerin programdan yararlanma hakkını iptal etmek yerine, kişinin geliri arrtıkça devlet desteğinin azaltılması gerektiğini söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, ekonominin daha fazla zarar görmemesi için bar ve restoranların açılması gerektiğini söyledi. İkinci dalganın gelmesi durumunda, okulların Eylül ayında açılamayacağından endişelenen ailelere yanıt veren Ford, özellikle küçük işletme sahiplerinin de ailelerine bakmaları gerektiğini hatırlattı.

Ontario Hastaneler Vakfı Başkanı Anthony Dale, kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte, olası ikinci dalganın grip sezonuna denk geleceğini belirterek, eyalet yöneticilerinin hazırlık yapmalarını istedi. Konu hakkında yorum yapan Eyalet Başkanı Doug Ford, detay belirtmemekle birlikte, Ontario’nun sonbaharda beklenen ikinci dalga için bir takım hazırlıklar yaptığını söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, yaptığı basın toplantısında Toronto’nun yaklaşık $2 milyar olan bütçe açığının, çeşitli kesintilerle $514 milyon düşürüldüğünü açıkladı. Tory, diğer yandan Nisan ayından bu yana federal ve eyalet hükümetine iletilen acil yardım çağrısına yanıt alamadıklarını söyledi. Ontario’daki diğer büyük şehirlerin belediyelerinin de benzer durumda olduğunu belirten Tory, söz verilen yardımın zamanında gelmemesi durumunda önemli belediye hizmet ve servislerinin birkaç hafta içinde kesilerek, vergilerin yükseltileceğini söyledi.

Toronto’da Riverdale Çiftliği ve High Park Hayvanat Bahçesi yeniden açıldı. Sadece açık alanların hizmete açıldığı iki kurumda da fiziksel mesafenin korunması için gözetmenler bulunuyor.

Toronto Belediyesi Rekreasyon servisinde çalışan 2 görevliye COVID 19 pozitif teşhis konulduğu rapor edildi. 6 – 10 Temmuz tarihleri arasında virüse maruz kaldıkları belirtilen görevlilerin Toronto Belediyesi çocuk kamplarından hiçbir çocukla temas etmedikleri bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 14 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,443,330, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 108,155, tedavi edilen kişi sayısı 71,841 ve vefat eden kişi sayısı 8,790 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, kapalı olan Kanada – ABD sınırının durumu hakkında Başkan Trump’la bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Mecburi seyahatler dışında kapalı olan sınırdaki kısıtlamaların süresinin önümüzdeki hafta dolacağını hatırlatan Trudeau, bu hafta içinde bir açıklama yapılacağını söyledi.

Federal maaş sübvansiyonu programı Aralık ayına kadar uzatıldı. Kanada ticaret organizasyonları ise gelirinin en az %30’unu kaybeden işyerlerinde çalışacak kişilerin maaşlarının %75’inin federal hükümet tarafından karşılanacağı programın daha fazla işyerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için federal hükümete çağrıda bulundular.

Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, eyalet genelinde halka açık tüm kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğu getirildiğini söyledi. Direktiflere uymayanların $400 ila $6000 para cezasına çarptırılacakları uygulama Cumartesi gününden itibaren geçerli olacak.

Saskatchewan’da bir gün içinde 56 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. Eyalet Sağlık Bakanı Jim Reiter, salgının kuzeye doğru yayıldığını ve bölgede bulunan Hutterite kolonilerine sıçramaması için çaba sarfedildiğini söyledi.

Alberta’da COVID 19 salgınının yayılmasını durdurmak amacıyla 20 milyon maske dağıtıldı. Eyalet Başkanı Jason Kenney, maskelerin öncelikle yaşlı bakımevlerine, toplu taşıma servislerine ve  ibadethanelere dağıtıldığını söyledi.

Nunavut Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Michael Patterson, Nunavut ve Manitoba arasında seyahat edenlerin bundan böyle 14 gün karantinada kalmak zorunda olmadıklarını bildirdi.

Ontario’da GTA, Hamilton ve Windsor – Essex dışındaki tüm bölgeler kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçiyor. Kapalı spor salonları, restoranlar ve sinemaların açılacağı üçüncü aşamada aynı zamanda çocuk parkları da hizmete açılacak. Toronto ve çevresinin ise üçüncü aşamaya geçmesinin 24 Temmuz’a ertelendiği bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, We Vakfı ile ilişkilerini göz önünde bulundurarak Kanada Öğrenci Bursu kararında müdahil olmaması gerektiğini söyledi. Trudeau ve Maliye Bakanı Bill Morneau, vakfın yönetimine verilen ve sonrasında geri çekilen $900 milyon değerindeki öğrenci fonunun ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını geciktirdikleri içinse özür dilediler.

Toronto Pearson Havaalanı’nda yaklaşık $1.5 milyon değerinde uyuşturucu ele geçirildi. Jamaika’dan Kanada’ya 10 kilo kokainle gelen gelen 76 ve 31 yaşındaki iki kadın uyuşturucu ticareti yapmak suçuyla tutuklandı.

18 Ekim’de düzenlenmesi planlanan Scotiabank Toronto Waterfront Maratonu’nun iptal edildiği bildirildi. Yarışın yöneticisi Alan Brookes, geçtiğimiz yıl 70 ülkeden 25,000 koşucunun katıldığı maratonun sağlık güvenliği nedeniyle iptal edildiğini söyledi.

San Francisco merkezli teknoloji devi Uber, market alışverişi servisi başlatıyor. Alışverişlerin 1 saat içinde teslim edilmesi hedeflenen pilot projenin Toronto ve Montreal’de uygulanacağı bildirildi. İlk etapta Walmart, Metro, Rexall, Costco, Longos ve Pet Valu perakende satış mağazalarından yapılacak servisin zamanla genişletilmesi hedefleniyor.


KANADA’DA SON DURUM 13 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,382,426, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 107,589, tedavi edilen kişi sayısı 71,467 ve vefat eden kişi sayısı 8,783 olarak bildirildi.

Genetik mühendisleri ve araştırmacılar, Kanada’da COVID 19 virüsünün nasıl yayıldığını öğrenmek amacıyla kan örnekleri toplamaya başladılar. Araştırmayı yürüten McMaster Üniversitesi Biomedikal Bulgu Programı başkanı Andrew McArthur, 4 hafta sürecek araştırmanın olası ikinci dalganın kontrolünde büyük yararı olacağını söyledi.

Montreal’de son 24 saat içinde tespit edilen COVID 19 vaka sayısının 114 olduğu bildirildi. Kaydedilen artış hakkında yorum yapan Montreal Belediye Başkanı Valerie Plante, Kanada Günü’nden bu yana şehir merkezindeki barları ziyaret eden herkesin test yaptırmasını istedi.

Oshawa Belediyesi şehir merkezinde birçok işyerinin COVID 19 sebebiyle kapalı olması sebebiyle vandallık, şiddet ve uyuşturucu kullanımının ciddi oranda artış göstermesi sonucu özel bir güvenlik şirketiyle anlaştı. Belediye meclisinin oy çokluğuyla verdiği karara göre CDN Protection Limited bekçilerinin şehir merkezinde güvenliği sağlaması için $100,000 bütçe ayrıldı.   

Ottawa’da 9 kuaför ve 4 restorana olağanüstü hal direktiflerine uymadıkları gerekçesiyle para cezası verildi.

Toronto Belediyesi günlük çocuk kampları bugün açılıyor. Çocukların ve personelin sağlığını korumak amacıyla alınan tedbirlerin arasında COVID 19 belirtileri gösteren çocuklara test yapılması ve sonucun negatif olduğu kesinleşmeden kamp aktivitelerine ara verilmesi de bulunuyor. Toronto’da 4 Temmuz tarihine kadar 19 yaş altındaki 61,555 çocuğa COVID 19 testi yapıldı.  

Ontario’da kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçilmesi kararı bu hafta açıklanacak. Son 24 saat içinde 129 vakanın gözlemlendiği eyalette, bir önceki aşamada olduğu gibi, Durham, Halton, York, Hamilton, London ve Ottawa bölgelerine öncelik verileceği bildirildi.

Kanada Sağlık Bakanlığı’nın yanısıra Ontario ve Alberta kamu sağlığı uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre, NHL Stanley Cup eleme maçlarında Edmonton ve Toronto’nun merkez şehirler olması kamu sağlığı için bir tehlike oluşturmuyor.

Health Canada, elektronik sigara reklamlarını yasakladı. Ağustos ayında başlayacak olan uygulamada sadece yetişkinler için olan yerler dışında perakende ve online satış yapan her yerde elektronik sigara reklamı yapılması yasaklandı.

Konservatif Parti, Başbakan Justin Trudeau’nun We Vakfı ile ilişkisi konusunda meclis komitesinde ifade vermesini istedi. Karar, meclisteki diğer partilerin görüş beyanına göre şekillenecek.

Kanada, Ukrayna’dan yavru köpek getirilmesini geçici olarak yasakladı. Geçtiğimiz ay yaklaşık 500 köpeğin Toronto Pearson Havaalanında korkunç koşullarda bulunmasının ardından alınan karar hakkında yorum yapan hayvan hakları grupları, geçici olan bu tip uygulamaların uluslararası hayvan ticaretini durdurmaya yetmeyeceğini söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 12 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,356,586, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 107,346, tedavi edilen kişi sayısı 71,266 ve vefat eden kişi sayısı 8,773 olarak bildirildi.

British Columbia’da 5 Temmuz’dan bu yana 106 yeni COVID 19 vakasının gözlemlendiği bildirildi. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, vaka sayısının artma sebebi hakkında yorum yapmazken, Eyalet Sağlık Memuru Dr Bonnie Henry, izinsiz yapılan sosyal etkinlikleri kastederek, fiziksel mesafenin korunmamasının vaka sayısının artmasındaki en büyük etken olduğunu söyledi.

Montreal Halk Sağlığı Kurumu, şehir merkezindeki barlarda bulunan 8 kişinin 5’ine COVID 19 pozitif teşhis konulduğunu bildirdi. Barların ismini vermeyen kurum yetkilileri, Temmuz ayının başından itibaren şehir merkezindeki herhangi bir barda bulunan kişilerin mutlaka COVID 19 testi yaptırmalarını gerektiğini söylediler.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yerli üretim ve ihracatı desteklemek amacıyla hazırlanan Ontario Made programını tanıttı. Kanada Üreticiler ve İhracatçılar Birliği Başkanı Dennis Darby ile birlikte yaptığı basın açıklamasında yerli malı üretimi ve kullanımının Ontario’nun ekonomik gelişimine katkıda bulunacağını söyleyen Ford, programın aynı zamanda Ontario’nun kendi kendine yetecek bir eyalet olmasını da sağlayacağını söyledi.

Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre Haziran ayında Ontario’da işgücü 377,900 kişi artış gösterdi. Ontario Çalışma ve Ekonomik Gelişim Bakanı Vic Fedeli söz konusu ekonomik gelişmenin eyaletin COVID 19 salgını sonrası kalkınma dönemine girdiği şeklinde yorumlanması gerektiğini söyledi.

Ontario Altyapı Bakanı Laurie Scott, yeni oluşturulan Improving Connectivity for Ontario (ICON) programı aracılığıyla genişbantlı hücresel veri ağının geliştirilmesi ve eyaletin yetersiz hizmet alan bölgelerine de erişilmesini amaçladıklarını söyledi. Söz konusu programın maliyetinin $150 milyon olacağını belirten Scott, programın hedefinin öncelikle uzaktan eğitim sisteminde yetersiz kalan bölgelere erişmek ve dijital ekonomi şartlarına uyum sağlayarak iş olanaklarını arttırmak olduğunu söyledi.

We Vakfı, Kanada Gönüllü Öğrenci Bursu’nun yönetimi için işe aldığı 465 kişinin 450’sinin kontratını iptal etti. Federal hükümet tarafından geliştirilen $900 milyon değerindeki fon COVID 19 salgınında gönüllü olarak çalışan öğrencilere ödenmek üzere oluşturulmuştu.

Dünya genelinde oyun yazılımı yapan Ubisoft Kanada’nın başkanı Yannis Mallat ve iki üst düzey yönetici işyerinde cinsel taciz ve gücün kötüye kullanımı sebepleriyle istifa etmek zorunda bırakıldı. Fransa merkezli Ubisoft şirketinin kurucu başkanı Yves Guillemot, çalışanlarına güvenli bir iş ortamı sağlanacağına ve söz konusu kişilerin kanun önünde sorumlu olacaklarına dair söz verdi.


KANADA’DA SON DURUM 11 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,347,574, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 107,255, tedavi edilen kişi sayısı 71,168 ve vefat eden kişi sayısı 8,765 olarak bildirildi.

Ontario’da son 24 saat içinde gözlemlenen COVID 19 vakalarının Nisan ayından bu yana rapor edilen en düşük rakam olduğu bildirildi. Son 24 saatte yaşamını yitiren kişilerin ise Toronto, York, Waterloo ve Niagara bölgelerinden olduğu belirlendi.

Nunavut’ta 3 Temmuz’da rapor edilen ilk COVID 19 vakasının test sonuçları negatif geldi. Nunavut Sağlık Kurumu Başkanı Dr. Michael Patterson, söz konusu kişinin iş amaçlı Nunavut’ta bulunduğunu ve temas kurduğu 8 kişinin de bir sağlık sorunu olmadığını söyledi.

Newfoundland ve Labrador’da yaklaşık 1 ayın ardından ilk kez COVID 19 vakası rapor edildi. Söz konusu vakanın 50’li yaşlarındaki ABD’den dönen bir kişi olduğu bildirildi.  

Dünya Sağlık Örgütü genel başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, bilinen COVID 19 vakalarının 12 milyon kişinin üzerinde olduğunu ve dünyanın birçok bölgesinde henüz kontrol altına alınamadığını söyledi. Ghebreyesus İtalya, İspanya ve Güney Kore’yi örnek göstererek salgının kontrol altına alınmasının mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Uluslararası AIDS Kurumu’nun sanal konferansında bir konuşma yapan Bill Gates, COVID 19  aşının alım gücü yerine ihtiyaç bazında dağıtılması gerektiğini söyledi. Avrupa ve Amerika’da araştırma, deneme ve üretim için milyarlarca dolar yatırım yapıldığını söyleyen Gates, söz konusu durumda gelişmekte olan ülkelerin de planlamaya dahil edilmesi gerektiğinin altını çizdi.   

Trudeau Ailesi’nin uluslararası WE Vakfı’ndan ödeme aldığının belirlenmesi üzerine harekete geçen Konservatif Parti, Başbakan Justin Trudeau hakkında suç dosyası açılmasını istediler. İlaveten Maliye Bakanı Bill Morneau’nun kızlarının da söz konusu vakıfla ilişkileri olduğu öğrenildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, ABD Başkanı Trump tarafından yapılan gümrük vergisinin artabileceği yönündeki açıklamalar hakkında yorum yaptı. Ontario’nun, ABD’nin metal sektöründeki en büyük müşterisi olduğunu belirten Ford, gümrük vergilerinin haksız yükseltilmesinin kirli bir ticari savaşın başlangıcı olabileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 10 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,297,431, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 106,920, tedavi edilen kişi sayısı 70,752 ve vefat eden kişi sayısı 8,756 olarak bildirildi.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre, COVID 19 salgını sebebiyle işyerlerinin kapanmasıyla birlikte Haziran ayında 1 milyon kişi daha işini kaybetti. Diğer yandan maaş sübvansiyonu programı sayesinde 488,000’i tam zamanlı 465,000’i yarı zamanlı olmak üzere 953,000 yeni pozisyon yaratıldı. İstatistik Bürosu işsizlik oranının %13.7’den %12.3’e düştüğünü bildirdi. Kanada Merkez Bankası ise 2021 yılına kadar oldukça yavaş bir büyümenin gerçekleşeceğini öngörmekle birlikte en kötüsünün atlatıldığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü COVID 19 virüsünün bazı koşullarda havadan da bulaşabileceğini açıkladı. Haftabaşında 32 ülkeden 239 bilim insanı, COVID 19 virüsünün havadan bulaştığına dair kanıt öne sürerek Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi tanım ve tavsiyelerini güncellemesini talep etmişti. Salgının önlenmesi ve kontrol altına alınmasından sorumlu DSÖ teknik ekibinin başında bulunan Dr. Benedetta Allegranzi ise kanıtların yeterli olmadığını söylemişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden iki bilirkişi virüsün çıkış noktası hakkında uluslararası soruşturmanın altyapısını hazırlamak üzere bugün Çin’e gidiyor. DSÖ Sözcüsü Dr. Margaret Harris Cenevre’de verdiği demeçte virüsün hangi canlılar aracılığıyla insana geçtiğinin öğrenilmesinin virüsle mücadelede etkili bir yöntem olacağını söyledi.  Başta ABD olmak üzere birçok ülke COVID 19 salgınında Çin’i zamanında uyarmamak ve şeffaf olmamak konusunda suçlamışlardı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, COVID 19 salgınında ön saflarda çalışanlara minnetini göstermek ve ekonominin yeniden açılmasına destek olmak amacıyla bugün GTA bölgesinin çeşitli yerlerinde bulunacak. Ziyaretlerini Ontario Ekonomik Gelişim Bakanı Vic Fedeli ile gerçekleştirecek olan Ford’un bir lamba fabrikası, fırın ve tekstil firmasını ziyaret edeceği bildirildi.

Toronto Eğitim Kurulu (TDSB), yaptığı açık oylamayla hükümetin hibrit eğitim metodunu acilen gözden geçirmesini talep eden bir önerge hazırladı. Eylül ayında Toronto’da bulunan yaklaşık 247,000 öğrencinin okula gün aşırı gelmesinin önemli bir sorun oluşturacağını söyleyen kurul başkanı Robin Pilkey, Ontario Eğitim Bakanlığı’nın aileleri de düşünerek daha yaratıcı bir çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay $900 milyon değerindeki Kanada Öğrenci İşleri Bursu yönetiminin uluslararası WE Vakfı’na verileceğinin ve sonrasında kararın iptalinin ardından yapılan araştırmalar söz konusu vakıf ve Trudeau Ailesi arasındaki bağı ortaya koyuyor. 2012 yılından bu yana WE Vakfı tarafından organize edilen çeşitli etkinliklere katılan Trudeau Ailesi’nin vakıftan yaklaşık $290,000 aldığı öne sürüldü. Olayın ardından Başbakan Trudeau hakkında üçüncü kez etik soruşturması başlatıldı.


KANADA’DA SON DURUM 9 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,224,583, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 106,433, tedavi edilen kişi sayısı 70,247 ve vefat eden kişi sayısı 8,737 olarak bildirildi.

Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau, Mart ayından beri ertelenen finansal tabloyu açıkladı. Bütçe açığının $228 milyar olduğunu belirten Morneau, finansal yılın sonu itibariyle bu rakamın yaklaşık $344 milyar olacağını öngördüklerini söyledi. Morneau, %12 olabilecek işsizlik oranının ise federal destekle %10 oranında tutulduğunu belirtti. Özel sektör raporlarına göre Kanada’da  %12 olabilecek enflasyon oranı federal destekle %6.3 oranında tutuldu.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, pandemi sonrası ekonominin hızla düzelmesi, işsizliğin önlemesi ve çevrenin korunması amacıyla yaklaşık 20 kanunda yapılacak mevzuat değişikliği üzerinde çalıştıklarını söyledi. COVID 19 Toparlanma Yasası isimli geniş kapsamlı torba yasanın onaylanması durumunda eyaletin eğitim ve hukuk sistemlerinin yanısıra belediye yasaları da köklü bir değişime uğrayacak.

Ontario’da olağanüstü hal direktifleri 22 Temmuz’a kadar uzatıldı. Eyalet genelinde günlük COVID 19 vaka sayısının ortalama 142 olduğu belirlendi. Salgının en yüksek noktaya eriştiği Nisan ayında bu rakam ortalama 600 vakayı buluyordu.

Toronto’nun ardından Peel, Mississauga ve Durham Belediyeleri de halka açık kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu getirdi. Durham’da bugünden itibaren geçerli olan maske kullanma zorunluluğu, Peel ve Mississauga’da ise Cuma gününden itibaren aktif olacak. Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, günlük yaşamın bir an önce normale dönebilmesi için salgının yayılmasını engelleyecek tüm tedbirlerin uygulanması gerektiğini söyledi.

Toronto Baş Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa, COVID 19 salgınının göreceli kontrol altına alınması sebebiyle durum raporlarının günlük olarak verilmeyeceğini açıkladı. De Villa, vaka bildiriminin bundan böyle sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılacağını belirtti.

Ontario hapishanelerindeki bazı tutuklular açlık grevi başlattı. Güvenlik sebebiyle isimleri açıklanmayan tutuklu sözcüleri, keyfi tecrit, yetersiz beslenme, havalandırma problemleri ve hijyen eksikliği sebebiyle açlık grevi başlattıklarını açıkladılar. Açlık grevi uygulanan hapishanelerin Milton’da Maplehurst, Ottawa’da Carleton ve Lindsay’de Central East tutukevleri olduğu öğrenildi.

Via Rail, 24 Temmuz itibariyle yaklaşık 1000 sendikalı çalışanını geçici olarak işten çıkarıyor. Söz konusu kararın sefer sayısının ve talebin azalması nedeniyle alındığını belirten CEO Cynthia Garneau, salgın öncesi operasyonlara yakın gelecekte dönülemeyeciğini öngördüklerini  söyledi.

İflasın eşiğinde bulunan Montreal merkezli DavidsTea, hazırlanan borç yapılandırma planını Quebec Yüksek Mahkemesi’ne sunarak alacaklılarına karşı yasal koruma istedi. Talebe olumlu yanıt alan DavidsTea yetkilileri, Kanada ve ABD’de bulunan birçok mağazanın kapatılıp satışların internet sitesi üzerinden devam edeceğini açıkladılar.  


KANADA’DA SON DURUM 7 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,140,084, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 105,934, tedavi edilen kişi sayısı 69,570 ve vefat eden kişi sayısı 8,693 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı kurumu, halkı sahte N95 maskesine karşı uyardı. Özellikle Shanghai Dasheng Health markasıyla satılan maskelere sahte ulusal güvenlik (NIOSH) damgası vurulduğunu belirten yetkililer, söz konusu şirketin ürünlerinin ithalinin durdurulduğunu açıkladı.

Ontario’da Pazar gününden bu yana COVID 19 bağlantılı ölüm gerçekleşmediği bildirildi. Salgının başlangıcından itibaren 37,984 kişinin enfekte olduğu virüs sebebiyle 2,734 kişi yaşamını yitirdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Kingsville ve Leamington bölgelerinin de kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçebileceğini duyurdu. Çiftlik ve tarlalarda salgının kontrol altına alındığını belirten Ford, çok yakında bölgeyi şahsen ziyaret edeceğini söyledi.

Ontario Ceza Mahkemelerinin yeniden açılmasının ardından bir açıklama yapan Ceza Avukatları Birliği Başkan Yardımcısı Daniel Brown, çoğunlukla kapasitenin çok üstünde kişinin bulunduğu mahkeme binalarında fiziksel mesafenin korunmasının mümkün olmadığını söyledi. Brown ayrıca sadece devlet memurlarının koruyucu ekipman ihtiyaçlarının sağlanmasını ise potansiyel bir tehlike olarak değerlendirdi.

Kiracı haklarını korumak amacıyla Ontario hükümeti tarafından hazırlanan kanun tasarısını protesto eden yüzlerce kişilik grup Toronto Belediye Başkanı John Tory’nin ikametgahı önünde toplandı. Tasarının evsahiplerine kiracıların keyfi tahliye edilmesi yolunu açtığını iddia eden gruba Toronto Polisi müdahele etti. Toronto Polis memuru Alex Li, protestoculara biber gazıyla müdahale edildiği iddialarını ise reddetti.

COVID 19 salgını sebebiyle 2020 – 21 sezonundaki tüm konserlerini iptal eden Toronto Senfoni Orkestrası alternatif çözümler arıyor. Kısıtlamalar sebebiyle daha az sayıda kişinin katılacağı konserler düzenlenebileceğini söyleyen CEO Matthew Loden, imkanlar elverdiğince Toronto’ya hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

The Shaw Festival Ağustos ayındaki tüm etkinliklerini iptal etti. İptal kararlarının aylık olarak değerlendirildiğini belirten CEO Tim Jennings, Eylül ayı için umutlu olduğunu söyledi.

Başbakanlık Ofisi’nden verilen bilgiye göre, Başbakan Trudeau yenilenen Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı kutlamak üzere Çarşamba günü Beyaz Saray’a yapacağı ziyareti iptal etti. Yapılan basın açıklamasında iptal kararına COVID 19 salgını yüzünden uzun zamandır ertelenen kabine ve meclis toplantıları sebep gösterildi.

Başbakan Trudeau, Çin hükümetinin Hong Kong üzerindeki baskılarını arttırması üzerine alınan tedbirlere ek olarak, Çin’e seyahat edecek Kanadalıları keyfi tutuklamalar olabileceği konusunda uyardı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian ise bir basın açıklamasıyla Kanada’yı tehdit ederek, Çin’in ulusal güvenlik yasasını kınayan Kanada’nın, durumun sonuçlarına katlanması gerektiğini söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’nın Birleşmiş Milletler Elçisi olarak Bob Rae’nin atandığını bildirdi. Rae, 2017 yılından bu yana Myanmar’daki insan hakları ve sığınmacı sorununda Kanada’nın özel misyonla görevlendirilmiş diplomatı olarak görev yapmaktaydı.


KANADA’DA SON DURUM 6 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,095,348, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 105,535, tedavi edilen kişi sayısı 69,239 ve vefat eden kişi sayısı 8,684 olarak bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 1 gün içinde gözlemlenen COVID 19 vakaları en yüksek sayıya ulaştı. Son 24 saat içinde başta ABD, Brezilya ve Hindistan olmak üzere 212,326 yeni vaka teşhis edildi.

32 ülkeden 239 bilim insanı, COVID 19 virüsünün havadan bulaştığına dair kanıt öne sürerek Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi tanım ve tavsiyelerini güncellemesini talep etti. Salgının önlenmesi ve kontrol altına alınmasından sorumlu DSÖ teknik ekibinin başında bulunan Dr. Benedetta Allegranzi ise kanıtların yeterli olmadığını söyledi.

Kanada’da 27 Nisan’da kurulan Bağışıklık Görev Grubu tarafından yürütülen antikor testlerinin şu ana kadar yaklaşık 105.000 kişiye yapıldığı bildirildi. Grubun yöneticisi Dr. Timothy Evans, testlerin iyileşen hastalar için reenfeksiyon tehlikesine karşı korunma yöntemlerinin geliştirilmesine ve halkın COVID 19 virüsüne karşı mukavemetinin ölçülmesine yarayacağını açıkladı. Evans ayrıca başka ülkelerde yapılan test sonuçlarının, salgının teşhis edilen vaka sayısından 10 ila 20 kat fazla sayıda kişiyi etkilediğini gösterdiğini söyledi.

Toronto’da Humber River ve North York General hastanelerinde Mart ayından bu yana ilk kez COVID 19 sebebiyle yoğun bakımda tedavi gören hasta bulunmadığı bildirildi.

GTA ve Hamilton’da bugünden itibaren halka açık kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu başladı. Fiziksel mesafenin 2 metreden az olduğu tüm alanlarda kullanılması zorunlu olan ekipmanın ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske, siperlik ya da kumaş örtü olabileceği bildirildi.  

Kanada Savunma Bakanlığı Latvia’ya gönderilen 70 askerin geri çağrıldığını bildirdi. Yükselen COVID 19 vakaları nedeniyle görevi iptal edilen birlik 14 gün boyunca karantinada kalacak.

ABD Minnesota’dan gelen 65 yaşlarındaki bir çift Ontario Fort Frances bölgesinde mola verdikleri için $1000 para cezasına çarptırıldı. Ontario Eyalet Polisi, çiftin Federal Karantina Yasası’nı ihlal ettiğini ve para cezasının yanısıra Kanada’ya girişlerinin de yasaklandığını bildirdi.

Hamilton doğumlu aktör Nick Cordero COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirdi. New York’ta bulunan evine yaptığı seyahat sonrasında virüse yakalanan 41 yaşındaki Cordero, 13 haftadır Cedars-Sinai Hastanesi’nde tedavi görmekteydi.

Dünya genelinde ırkçılık, şiddet ve ayrımcılık yanlısı paylaşımlara izin verdiği gerekçesiyle boykot edilen sosyal medya devi Facebook, şikayetleri ve önerileri değerlendirme kararı aldı. Kurumun kurucusu Mark Zuckerberg, çeşitli insan hakları organizasyonlarının temsilcileriyle bir araya gelerek, yapılabilecekleri görüşecek.


KANADA’DA SON DURUM 5 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,064,318, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 105,313, tedavi edilen kişi sayısı 68,990 ve vefat eden kişi sayısı 8,674 olarak bildirildi.

Kanada’da COVID 19 salgınında sağlık sektöründe ve ön saflarda çalışan göçmen ve sezonluk işçilerin haklarının artması için protesto gösterileri yapıldı. Göçmen Hakları Ağı isimli oluşum tarafından Montreal, Vancouver, Halifax ve Toronto’da organize edilen gösteriler hakkında yorum yapan Göçmen İşçiler Sendikası Başkanı Syed Hussan, salgının yayılmasının sebebinin göçmenler olmadığını söyledi. Yaklaşık 100 kişilik bir grup ise Kanada Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino’nun ofisinin önünde toplandı.

Quebec’te son iki haftadır ilk kez 100 kişinin altında COVID 19 pozitif vakası rapor edildi. Toplam 55,784 vakanın gözlemlendiği eyalette iyileşen kişi sayısı 25,280 olarak beyan edilirken, vefat eden kişi sayısının ise 5,566 olduğu belirtildi.

Prince Edward Adası’nda Nisan ayından bu yana 3 yeni vakanın gözlemlendiği bildirildi. Eyalet Baş Sağlık Memuru Dr. Heather Morrison, salgına yakalananlardan 1 kişinin Charlottetown Yaşlı Bakımevinde çalıştığını açıklarken, eyalet dışından gelenler arasında hiçbir vakanın gözlemlenmediğini belirtti.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen COVID 19 vakalarının 101 kişi olduğu bildirildi. Vaka dağılımı Windsor – Essex 35, Peel 25, York 21, ve Toronto 20 kişi olarak gözlemlendi. Toronto’daki vaka sayısı 26 Mart tarihinden bu yana görülen en düşük rakam olarak rapor edildi.

Üç aydan fazla bir süredir kapalı bulunan Ontario mahkemeleri Pazartesi günü duruşmaları görmeye başlıyor. Mahkemelerin açılmasının ertelenmesini talep eden Ontario Savcılar Birliği sözcüsü Paul Cavalluzzo mahkeme binalarının güvenliğinin sağlanması için daha fazla önlem alınması gerektiğini söyledi.

Toronto Hayvanat Bahçesi halka açıldı. Belirli zaman aralıklarıya kabul edilecek ziyaretçilerin biletlerini online temin etmeleri gerekiyor. Hayvanat bahçesinde bulunan restoran ve hediyelik eşya dükkanlarının açık olacağını belirten yetkililer, bazı bölgelerin ise sağlık güvenliği sebebiyle kapalı kalmaya devam edeceğini söylediler.

Hong Kong üzerindeki baskılarını arttırmasından dolayı Çin’i kınayan Başbakan Justin Trudeau, Kanada’nın Hong Kong’la ilişkilerinde mecburi bir takım kısıtlamalar uygulayacağını söyledi. Çin’in haftaiçinde Hong Kong’ta muhalif görüş, basın ve dış ilişkileri kısıtlayacak yeni kanunları onaylamasının ardından, Hong Kong – Kanada arasındaki suçlu iadesi anlaşmasının askıya alındığını bildiren Trudeau, aynı zamanda silah ihracatının da durdurulduğunu açıkladı.

Pizza zinciri Pizza Pizza, müşterilerinin kişisel bilgilerini gönüllü olarak paylaşmakla itham edildi. Haziran ayında, polis tarafından aranılan yaklaşık 70 kişinin bilgilerini içsel veri tabanında arayan ve bulgularını Toronto Polisi ile paylaşan Pizza Pizza yetkilileri konu hakkında yorum yapmadılar. Kanada Sivil Haklar Vakfı başkanı Michael Bryant, ülke genelinde yaklaşık 700 şubesi bulunan pizza zincirinin, yasal olarak talep edilmedikçe müşterilerinin rızası olmadan kişisel bilgileri paylaşma hakkı olmadığını söyledi.

Sosyal medya ağı Facebook, ırkçılık, şiddet ve yanlış bilgilendirmeyi teşvik ettiği gerekçesiyle dünya çapında boykot ediliyor. Quebec hükümetinin Temmuz ayı boyunca tüm haber paylaşımlarını durduracağını açıklayan Eyalet Başkanı Francois Legault, aynı zamanda reklamların da kesileceğini söyledi. Kanada’da ülkenin 5 büyük bankası, bazı tekstil firmaları ve kanaat önderleri tarafından #StopHateForProfit kampanyası üzerinden boykot edilen platformun Başkan Yardımcısı Nick Clegg, nefreti tetikleyecek tüm paylaşımların sansürlendiğini ve söz konusu grup ve sayfa paylaşımlarından bir kazanç elde etmediklerini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 3 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 3,002,344, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 104,771, tedavi edilen kişi sayısı 68,347 ve vefat eden kişi sayısı 8,642 olarak bildirildi.

Federal hükümetten verilen bilgiye göre ülkeye giriş yapan kişilerin bireysel karantinada bulunma zorunluluğu 31 Ağustos tarihine kadar uzatıldı. Kurallara uymayanlara ise $750 bin para ya da 6 ay hapis cezası uygulanacağı bildirildi. Karantina Yasası’na göre bir başka kişiye ölümle sonuçlanacak şekilde COVID 19 virüsü bulaştırılması durumunda ise $1 milyon para cezası verilmesi söz konusu olacak.

Kanada Sağlık Bakanlığı, Ontario’da bugün hizmete başlaması planlanan COVID Alert akıllı telefon uygulamasının daha ileriki bir tarihe ertelendiğini bildirdi. Kullanan kişilerin COVID 19 vakalarını coğrafi olarak takip edebilecekleri ve 2 metre yakınlarındaki COVID 19 pozitif teşhis konmuş kişilerin uyarısını alabilecekleri uygulama, tüm ülkenin kullanabileceği şekilde genişletilmek üzere ertelendi.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre 3 milyondan fazla Kanadalı COVID 19 salgını yüzünden işini kaybetti. Çalışma saatleri düşürülenlerin de bu rakama eklendiği belirtilen raporda, Kanadalıların ikinci kariyer edinmek için okul hayatına geri döndükleri kaydedildi.

Nunavut’ta ilk muhtemel COVID 19 vakası rapor edildi. Nunavut Sağlık Kurumu Başkanı Dr. Michael Patterson, söz konusu kişinin iş amaçlı Nunavut’ta bulunduğu ve temas kurduğu herkesin karantina altına alındığı bildirildi.

Ontario’da yapılacak tüm COVID 19 testlerinde bugünden itibaren ırk, gelir düzeyi, konuşulan dil ve hane nüfusu bilgileri de toplanacak. Mevzuatta yapılan değişikliklerle birlikte söz konusu bilgilerin, yeni göçmen, düşük gelirli ve ırkçılığa maruz kalan kişilerin üzerindeki orantısız yükü de ortaya koyacağını belirten uzmanlar, diğer yandan bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağı konusundaki endişelerini de dile getirdiler.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Windsor – Essex bölgesinde control altına alınamayan COVID 19 vakalarının en önemli sebebinin sezonluk işçilerin test yaptırmaktan kaçınmaları olduğunu söyledi. Söz konusu işçilerin COVID 19 pozitif teşhis edilmeleri durumunda ülkelerine geri gönderilmeyeceği sözünü veren Ford, sağlık görevlileriyle işbirliği içinde bulunulması gerektiğini hatırlattı.

Ontario’da çocuk bakıcıları sosyalleşme yoksunluğu yüzünden okul öncesi dönemi çocuklarda davranış bozuklukları, gerileme, aşırı utangaçlık ya da hüzün gözlemlediklerini bildirdiler.

Toronto Belediyesi Sağlık Departmanı, izolasyon merkezi açılması konusunda bir öneri getirdi. Önerinin belediye meclisinde kabul edilmesi durumunda, COVID 19 teşhisi konulmuş fakat bireysel izolasyona grime imkanı bulunmayan kişiler için geçici sığınma evleri oluşturulacak. Toronto Baş Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, birçok Toronto’lunun evlerini paylaştığı göz önüne alındığında önerinin salgının yayılmasını durdurmak için önemli bir adım olacağını söyledi.

Ocak ayında İran tarafından düşürülen Ukrayna Havayolları’na ait uçakta yaşamını yitiren 176 kişinin ailelerine tazminat ödenmesi görüşmelerini, Kanada, Afganistan, İsveç ve İngiltere’nin onayıyla Ukrayna’nın yürüteceği bildirildi. İran ise 20 Temmuz tarihine kadar uçağın kara kutusunu Fransa’ya göndereceğini teyit etti.


KANADA’DA SON DURUM 2 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,924,483, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 104,271, tedavi edilen kişi sayısı 67,744 ve vefat eden kişi sayısı 8,615 olarak bildirildi.

British Columbia Meyve Üreticileri Birliği, salgının gıda güvenliğini etkileyecek şekilde üreticiler üzerinde yıkıcı tahribat yaptığını belirtti. Birlik, üyeleri arasında yaptığı araştırmada üreticilerin %67’sinin üretim kapasitesini düşürdüğünü, %81’inin salgınla mücadele gereği artan masraflardan zro durumda kaldıklarını ve %87’sinin ise işçi bulmakta zorlandıklarını bildirdi.

Nova Scotia Kamu Sağlığı Kurumu 26 Hazitan tarihli WestJet WS 248 no’lu Toronto – Halifax uçuşunda bulunanların COVID 19 pozitif olma potansiyeli olduğunu duyurdu. A – C koltuklarında 16 – 21 sıraları arasında yer alanların daha fazla risk altında bulunduklarını belirten yetkililer, söz konusu vatandaşların 811 no’lu telefonu arayarak yardım almalarını istediler.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, kısıtlamaların kaldırılmasında bir sonraki aşamaya çok yakında geçilebileceğini bildirdi. Ontario’nun 34 bölgesinin 21’inden yeni vaka raporu almadıklarını belirten Elliot, bir sonraki aşamaya bölgesel olarak geçilmesi kararının tartışıldığını söyledi.

Windsor-Essex bölgesinde 191 yeni COVID 19 vakası teşhis edilmesinin ardından bölgedeki tüm tarım işleri durduruldu. Windsor – Essex Baş Sağlık Memuru Dr. Wajid Ahmed, tüm tarla ve çiftliklerde sezonluk tarım işçilerinin karantinaya alındığını bildirdi. Kanada Günü dolayısıyla rapor sunmaya 1 günlük ara verildiği ve resmi olmayan rakamlara göre Kanada Günü’nde de 19 yeni vakanın teşhis edildiği bildirildi.

NHL, ligin kalan kısmına evsahipliği yapması için Toronto ve Edmonton arasında karar verecek. Lig temsilcileri ve oyuncu sendikasından verilen bilgiye göre seçilen şehrin 12 takımın yaklaşık 600 oyuncu ve görevlisine uygun şartları oluşturması gerekecek.

Avrupa Birliği, birlik dışındaki ülkelerden Avrupa’ya yapılacak turizm amaçlı seyahatleri 15 ülkeyle sınırladı. 1 Temmuz itibariyle Avrupa’ya kabul edilecek ülkeler Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Montenegro, Fas, Yeni Zalanda, Rwanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve Kanada olarak belirlendi. Avrupa Birliği Konseyi üyelerinin verdiği bilgiye göre seçim kriterleri, son 14 gün içerisindeki stabilize vaka sayısı ve COVID 19’la mücadele metodlarının baz alınarak hazırlandı.  

COVID 19’la mücadelede ilk aşı denemesi Afrika’da başladı. Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşının denenmesi için Güney Afrika Cumhuriyeti’nden 2000 gönüllü seçildi. Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından kurulan GAVI Aşı Birliği CEO’su Seth Berkley, aşıya karşı olan birçok grubun ise protesto gösterileri yaptığını bildirdi.  Witwatersrand Üniversitesi önünde toplanan protesto grubunun sözcüsü Phapano Phasha, aşının test edileceği grubun risk analizi yapacak bilgiye sahip olmadığını ve gönüllü olmaya manipule edildiğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KOLEJ VE ÜNİVERSİTELER İÇİN YENİ DÖNEM PLANI


KANADA’DA SON DURUM 1 TEMMUZ 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,918,869, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 104,204, tedavi edilen kişi sayısı 67,592 ve vefat eden kişi sayısı 8,591 olarak bildirildi.

COVID 19 salgınının yayılmasını engellemek amacıyla uluslararası seyahat sınırlamaları 31 Temmuz’a kadar uzatıldı. Karardan diplomatlar, aileleri, hava yolları çalışanları, kabul almış uluslararası öğrenciler, Kanada’da birinci derece yakını bulunanlar ve mecburi işlerde çalışanlar etkilenmeyecek.

Ontario’da savcılar mahkemelerin açılmasının sağlık güvenliği gerekçesiyle ertelenmesini talep ettiler. Önümüzdeki hafta açılması planlanan 44 ceza mahkemesinde yeterli önlem alınmadığı iddia ediliyor.

Ontario Kültür ve Spor Bakanı Lisa MacLeod, profesyonel liglerin Toronto’da oynanabileceğini söyledi. Görüşmelerin devam ettiğini belirten MacLeod, spor müsabakalarının Ontario halkının sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde organize edilebileceğini belirtti.

Ontario’da eyalet ve belediye yetkilileri 1 Temmuz Kanada Günü’nde açık olacak tüm park ve bahçelerde havai fişek gösterisi yapılmasının yasak olduğunu hatırlattı. Kanada Günü kutlamaları cntower.ca adresi üzerinden bütün gün sürecek.

Toronto Belediye Meclisi halka açık kapalı alanlarda maske kullanmayı zorunlu hale getirdi. GTA ve Hamilton bölgeleri belediye başkanlarının ortak girişimiyle, 7 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak maske zorunluluğu kuralını uygulama sorumluluğu işyeri sahiplerine ait olacak.

Toronto Halk Sağlığı kurumu COVID 19’la mücadelede evsahipleri için hazırladığı kılavuz tedbirlerin uygulanmasını mecburi hale getirdi. Buna göre apartmanlarda el dezenfektanı bulundurulması zorunlu olacak.

KANADA HABER – HAZİRAN 2020