Ana sayfa Ayın haberi KANADA HABER – MART 2021

KANADA HABER – MART 2021

2249
0
PAYLAŞ

KANADA’DA SON DURUM 1NİSAN  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5518, vefat eden kişi sayısı ise 33 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau ile Ontario eyalet başkanı Doug Ford arasındaki gerginlik artıyor. Trudeau, Kanada’ya teslim edilen aşı miktarının Ford tarafından ‘şaka gibi’ şeklinde nitelendirilmesine anlam veremediğini söyledi. Tüm eyalet başkanlarının Mart ayı sonuna kadar 6 milyon doz alınacağı yönünde bilgilendirildiğini belirten Trudeau, an itibariyle Kanada’nın belirlenen hedefin üzerine çıktığını açıkladı. Ford ise federal hükümeti yetersizlikle suçladı.

Kanada Satın Alma Bakanı Anita Anand, yeni Moderna aşılarının teslim alındığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta teslim edilmesi beklenen 590.000 doz aşının bugün Kanada’ya ulaştığını söyleyen Anand, teslimatta herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti. Moderna Kanada Başkanı Patricia Gauthier böylelikle Kanada ve Moderna arasında 2021 yılının ilk çeyreği için geçerli olan 2 milyon dozluk anlaşmanın yerine getirildiğini söyledi.   

Toronto’da yoğun bakım ünitelerinde pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Yeni varyasyonların domine ettiği pandeminin üçüncü dalgasında yoğun bakımda sadece Toronto’da yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının 421 olduğu bildirildi. Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Andrew Morris, bilimin sesine kulak verilmedikçe benzer gelişmelerin tekrarlanmasının kaçınılmaz olacağını söyledi.

Toronto’da aşı çalışmalarının Paskalya haftasonu boyunca devam edeceği bildirildi. AstraZeneca aşılarının sadece 60- 69 yaş grubu için uygulanabileceğini belirten kamu sağlığı kurumu, aşı randevularının alışılageldiği üzere 1-888-385-1910 no’lu telefondan yapılabileceğini bildirdiler.


KANADA’DA SON DURUM 30 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6314, vefat eden kişi sayısı ise 20 olarak rapor edildi.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, AstraZeneca aşılarının enjekte edilebileceği yaş grubunda güncelleme yaptı. Aşıların her yaş grubuna uygun olmadığında fikir birliği yapan komite, şimdilik 55 yaş ve altı kişilere uygulanmasının durdurulması yönünde karar aldı. Diğer aşılara kıyasla ucuz ve taşınması kolay olan AstraZeneca aşılarının, 55 yaş altı kişilerde kanda pıhtılaşma potansiyeli bulunduğu bildirildi. Dün, AstraZeneca aşılarının 18-29 yaş arası gruba uygulanmasını durduran Prince Edward Adası’nın ardından, Ontario, Quebec ve Alberta da aşıların sunumunu durdurdu. Konu hakkında yorum yapan McMaster Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. Zain Chagla, aşının 55 yaş ve üstü kişilere uygulanmasının faydalarının ise halen risklerinden daha fazla olduğunu söyledi.

Ontario’da hızla artan vaka sayısı kısıtlamaların hafifletilmesini tehlikeye soktu. Son 1 haftada yaklaşık 15.000 yeni vaka ve 93 vefat rapor edildiğini belirten Kamu Sağlığı Kurumu, gerekli tedbirler alınmazsa durumun daha da vahim hale geleceğini bildirdi. Kurum Başkanı Dr David Williams, özellikle 50 yaş altı kişilerde yeni varyasyonların daha fazla görüldüğüne dikkat çekerek, spor salonları ve kişisel bakım merkezlerinin beklenildiği gibi 12 Nisan’da hizmete girmeyeceğinin sinyalini verdi. 50 yaş altı kişilerde yeni varyasyonların %30 oranında daha fazla rapor edildiğini belirten Williams, mecburi hizmet kategorisindeki binlerce işyerinde başgösteren sağlık güvenliği sorununa ise değinmedi.

Ontario eyalet hükümeti turizm otelcilik sektörüne önemli miktarda maddi katkıda bulunacağını açıkladı. Eyalet Başkanı Doug Ford, pandemiden en çok zarar gören sektörler arasında başı çeken turizm ve otelcilik sektöründeki küçük ve orta çaplı işletmelere $100 milyon maddi destek verileceğini açıkladı. Programın bir kereye mahsus olduğunu belirten Ford, aynı zamanda yerel ekonomiye can verilmesinin de amaçlandığını söyledi.

Ontario’da bahar tatilinin bir kez daha ertelenmesi gündeme geldi. Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin kapasitesinin sınıra yaklaştığını ve yeni varyasyonların ciddi endişeye yol açtığını belirten eyalet Başkanı Doug Ford, net kararın bu Cuma günü bildirileceğini söyledi. Ontario’da yaklaşık 40.000 eğitimciyi temsil eden sendikalar ise ortaklaşa yaptıkları bildiride, 4 günlük Paskalya tatilinden sonra en az 1 hafta uzaktan eğitim verilmesini tavsiye etti.

British Columbia’da birçok kısıtlama yeniden aktif hale getirildi. Vaka sayısının hızla yükselişine dikkat çeken eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, restoranlar başta olmak üzere kapalı alanlarda hizmetin bir süre durdurulacağını açıkladı. Kararın 19 Nisan’a kadar geçerli olacağını belirten Henry, okullarda ise 4 – 12’inci sınıf arası tüm öğrencilerin maske kullanmaları gerektiğini söyledi.

Alberta Eğitim Bakanı Adriana LaGrange, ilkokullar için çok kapsamlı bir müfredat geliştirildiğini açıkladı. Bakan LaGrange, okuma yazma, matematik ve sanat derslerinin yanısıra bütçe, hitabet ve kodlama gibi pratik hayat bilgisi derslerinin de bundan böyle müfredatta yer alacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 29 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3394, vefat eden kişi sayısı ise 21 olarak rapor edildi.

Ontario’da bazı sağlık bölgelerinde daha aşı yaş sınırı 10 yaş daha düşürüldü. Eyalet Sağlık Bakanı Christina Elliot, Hamilton, Grey Bruce, Peel ve Ottawa sakinleri için aşı yaş sınırının 1951 ve sonrası doğumlulara çekildiğini bildirdi.

Toronto’da 2 toplu aşı merkezinin bugün hizmete gireceği bildirildi. Toronto Belediye Başkanı John Tory, Scarborugh Malvern Toplum Merkezi ve North York Mitchell Toplum Merkezi’nin bugünden itibaren 70 yaş ve üstü kişilere hizmet vermeye başlayacağını söyledi. Aşı seferberliğine yeni katılan iki toplum merkezinde haftada yaklaşık 45.000 kişinin aşı olabileceğini belirten Tory, ne kadar fazla kişi aşı olursa kısıtlamaların o hızda hafifletilme ihtimali bulunduğunu söyledi. Diğer yandan Toronto’da bu hafta 30.000 kişinin aşılanması hedeflenirken, haftasonu boyunca yaklaşık 120 kişilik aşı sırasınınsa değerlendirilmediği rapor edildi.  

Canada’s Wonderland eğlence parkı, aşı merkezine dönüştürüldü. Bugün başlayan aşı çalışmalarında parkta 400 kişiye aşı yapılması beklendiğini belirten York kamu sağlığı kurumu, eğlence parkının aynı zamanda Kanada’nın ilk arabaya aşı servisine ev sahipliği yapacağının da altını çizdi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, 3 ilkokulun kapatılmasını tavsiye ettti. TDSB bünyesindeki Brian ve Victoria Village ilkokullarına ilaveten St. Dominic Savio Catholic
lkokulu’nun da kapatılmasını tavsiye eden kurum yetkilileri, uzaktan eğitim metodunun şimdilik en iyisi olduğunu söylediler.

Ontario Hawkesbury Hastanesi’nde görev yapan Brian Nadler isimli doktorun ilk kurbanının ismi belli oldu. Ontario Eyalet Polisi 89 yaşındaki Albert Poidinger isimli kişinin Hawkesbury Hastanesi’nde  Nadler’in bakımı altında yaşamını yitirdiğini rapor etti. Birinci dereceden cinayet suçlamasıyla tutuklanan doktorun duruşmasının 6 Nisan’da yapılacağı bildirilirken; avukatı Alan Brass ise müvekkilinin suçu ispatlanana kadar masum olduğunu ısrarla tekrarlamakla yetindi.

Prince Edward Adası’nda AstraZeneca aşılarının uygulanması bazı kişiler için durduruldu. 18 – 29 yaş arası kişilerin aşı randevularının geçici olarak dondurulduğunu açıklayan eyalet kamu sağlığı kurumu yetkilileri; Health Canada ve Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi’nden ek bilgi talep edildiğini bildirdiler. Aşıların neden uygulanmadığı konusunda ise net bir açıklama yapılmadı.  

Vancouver’da vuku bulan bıçaklı saldırıda 1 kişi yaşamını yitirirken, 6 kişi de yaralandı. Olayın faili 28 yaşındaki Yannick Bandaogo isimli kişiyi tutuklayan RCMP, katilin ikinci dereceden cinayetle suçlandığını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 28 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3979, vefat eden kişi sayısı ise 24 olarak rapor edildi.

Quebec’te Şubat ayından bu yana ilk kez 1000 kişinin üstünde vaka rapor edildi. Son 24 saatte 1009 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette 8 kişi ise yaşamını yitirdi. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, hastanede tedavi gören kişi sayısının stabil olduğunu belirtirken, yeni kısıtlamaların uygulanmasının an meselesi olduğunun sinyalini verdi.

Kanada’da yasal statüsü bulunmayan kişilere aşı yapılması için gönüllü çalışmalar devam ediyor. Scarborough Sığınmacı ve Göçmen Merkezi’nde yasal statüye sahip olmayan kişilere 20 yılı aşkın süredir hizmet veren Dr. Paul Caulford, söz konusu kişilere ilaveten eyalet sağlık sigortası olmayan kişilere de aşı yapıldığını duyurdu.

Ontario’da aşı çalışmasının haftasonları gözle görülür ölçüde düştüğü rapor edildi. Söz konusu yavaşlamanın özellikle Toronto’da her haftasonu tekrarlanması ise aşı seferberliğinin etkili bir biçimde yürütülmediği yönünde değerlendirildi. Ontario Bilim Kurulu, Cuma günü 17.200 olan aşı raporunun bir sonraki gün sadece 7300 kişide kaldığını açıkladı. Ontario Bilim Kurulu üyesi Dr. Peter Juni, pandeminin kontrol altına alınması ve yaşamın nispeten normale dönebilmesi için bu rakamın iki katından daha fazlaya ulaşması gerektiğini söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan Toronto Belediye Başkanı John Tory, aşı yaş sınırının 70 yaşa düşürüldüğünü belirterek, şehir halkını aşı olmaya davet etti.


KANADA’DA SON DURUM 27 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5089, vefat eden kişi sayısı ise 36 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, yeni varyasyonların alarm derecesinde yükseldiğini açıkladı. Ülke genelindeki aktif yeni varyasyon vaka sayısının 7000 kişinin üstüne çıktığını belirten Tam, Kanada’da pandeminin önüne geçmenin aşı ile yeni varyasyonlar arasında bir yarış olduğunu söyledi.

British Columbia’da son 24 saat içinde teşhis edilen vaka sayısı 908 kişiye yükseldi. Eyalet genelinde birçok kısıtlamanın sıkılaştırılması gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı Adrian Dix, halkı kapalı alanlarda toplanmamaları için önemle uyardı.

Ontario’da gri risk kategorisindeki bölgelerde spor ve kişisel bakım salonlarına yönelik kısıtlamaların hafifletileceği anons edildi. 12 Nisan’dan itibaren aktif olması planlanan yeni uygulamada, spor salonlarında sadece açık havada 10 kişiye izin verilirken, kişisel bakım salonlarında ise en fazla 5 kişiye izin verildi.

Ontario Hastaneler Birliği Başkanı Dr Anthony Dale, özellikle GTA bölgesinde kısıtlamaların daha da sıkılaştırılmasını istedi. Ontario’da vaka sayılarının 2000 kişinin üzerinde olduğunu belirten Dale, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin bir kez daha tehdit altında olduğunu söyledi.

Hamilton Pazartesi günü itibariyle kapatılıyor. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, bölgedeki vaka sayılarının ani yükselişi sebebiyle kırmızı risk kategorisinde bulunan Hamilton’nun gri kategoriye çekileceğini açıkladı.

Ontario Hawkesbury Hastanesi’ndeki bir doktor, bakımındaki hastaların şüpheli ölümleri nedeniyle tutuklandı. Birinci dereceden cinayet suçlamasıyla tutuklanan Brian Nadler isimli doktorun duruşmasının 6 Nisan’da yapılacağı bildirildi. Daha önce görev yaptığı Alberta ve Saskatchewan’da görevi kötüye kullanmak suçlarından hakkında çeşitli dosyalar bulunan doktorun avukatı, müvekkilinin suçu ispatlanana kadar masum olduğunu söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ontario Doktorlar ve Cerrahlar odası ise, şüpheli ölümlerin rapor edilmesi üzerine eyalet polisiyle birlikte uzun süredir araştırmaların sürdüldüğünü bildirdi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri’nde bir cinsel taciz vakası daha açığa çıktı. 2011 yılında Quebec City’de Onbaşı Stéphanie Raymond tarafından rapor edilen cinsel taciz suçlaması, ancak 2013 yılında basına yansımasının ardından mahkemeye sevkedilmişti. İlk duruşması askeri mahkemede yapılan emekli Kıdemli Subay André Gagnon suçsuz bulundu. Yüce Divan tarafından görülen temyiz duruşmasında ise emekli Kıdemli Subay André Gagnon suçunu itiraf etti. Ceza duruşması ise 14 Temmuz’da gerçekleşecek.


KANADA’DA SON DURUM 26 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4391, vefat eden kişi sayısı ise 26 olarak rapor edildi.

Ülke genelinde COVID aşılarının ikinci dozunun 4 ay sonraya ertelenmesi kuşku yaratmaya devam ediyor. Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, tavsiye edilen zaman diliminin Pfizer ve Moderna aşılarında en fazla 4 hafta, AstraZeneca aşılarında ise 3 ay olmasına rağmen aşıların 4 ay sonraya ertelenmesinin bir kere daha değerlendirileceğini açıkladı.

Health Canada tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma, AstraZeneca aşılarının kanda pıhtılaşma yapması konusunda önemli açıklamalar yaptı. Ülke genelinde AstraZeneca aşısı olan yaklaşık 300.000 kişide 3 kişinin kanda pıhtılaşma problemi yaşadığını belirten Sharma, söz konusu kişilerin başka sağlık problemleri de olduğunu dile getirdi. Halkın AstraZeneca aşısına tereddütle yaklaşmasının anlaşılabillir olduğunu söyleyen Sharma, bununla birlikte korkulduğu gibi beyinde kan pıhtılaşması vakasının ise Kanada’da vuku bulmadığını tekrarladı.

Federal Başdenetçi Karen Hogan, Kanada’da pandeminin yayılması hakkındaki ilk raporunu hazırladı. Geçtiğimiz Kasım ayında pandeminin hafife alınması sebebiyle zamanında önlem alınmadığını belirten Hogan, devletin tüm birimlerinin eşzamanlı ve etkin bir biçimde çalışmadığını da rapor etti. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu ve Sınır Hizmetleri’ne ilaveten mali tabloları da denetleyen Hogan, Kanadalılara daha iyi hizmet verilmesinin mümkün olduğunun altını çizdi. Rapor hakkında bir açıklama yapan Kamu Sağlığı Kurumu ise gerekli değişikliklerin ancak 2 yıl içinde yapılabileceğini bildirdi.

Ontario Bilim Kurulu üyesi Dr. Peter Juni, tüm eyaletin bir kez daha kapatılması gerektiğini söyledi. Juni, pandeminin üçüncü dalgasında özellikle yeni varyasyonların alarm düzeyinde ilerlediğini söyledi. Başlangıcından bu yana salgının eyalet genelinde hiçbir hiçbir zaman kontrol altına alınamadığını belirten Juni, an itibariyle en sıkı önlem planlarının bile işe yaramadığını önemle vurguladı. Günlük vakaların yarısından fazlasının yeni varyasyonlardan oluştuğunu belirten Juni, sıkı ve kesin önlemler alınması durumunda eyaletin son kez kapatılacağını ve sonrasında ise katı kısıtlamalara gerek duyulmayacağını da sözlerine ekledi.  

British Columbia’da Kasım ayından bu yana en yüksek vaka sayıları kaydedildi. 800 kişinin enfekte olduğunu bildiren eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, vefat eden kişi sayısının ise 5 olduğunu açıkladı. Henry, vakaların 191’inin yeni varyasyonlardan oluştuğu göz önüne alındığında kısıtlamaların sıkılaştırılmasının kaçınılmaz göründüğünü söyledi.  

Saskatchewan Health Authority Başkanı Scott Livingstone, test kuyruklarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Eyaletin başkenti Regina’da halkın saatler süren test kuyruklarında 4 saati aşkın bir süre beklemek durumunda kaldığını belirten Livingstone, test merkezlerinin geliştirilmesi için eyalet hükümetine çağrıda bulundu. Tüm eyalette tespit edilen aktif 1064 yeni varyasyon vakalarının 895’inin Regina’dan rapor edildiğini açıklayan Livingstone, aynı zamanda yoğun bakım ünitelerinde yeni varyasyonlar sebebiyle tedavi gören hastaların büyük çoğunluğunun da 50 yaş ve altı kişilerden oluştuğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 25 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4050, vefat eden kişi sayısı ise 24 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, hızla artan yeni varyasyonlarda temas zincirinin durdurulması gerektiğini söyledi. Kamu sağlığı protokollerine ilaveten kişisel önlemlerin de alınması gerektiğini belirten Tam, pandemide üçüncü dalganın daha farklı şekilde geliştiğini söyledi. Tam, Hindistan’da ortaya çıkan yeni varyasyon hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı.

Ontario’da bütçe planı açıklandı. Eyalet Maliye Bakanı Peter Bethlenfalvy tarafından yapılan açıklamada, küçük ve orta boy işletmelere maddi desteğin devam edeceği bildirildi. Geçtiğimiz ay başvuru prosedürleri başlayan Ontario Küçük İşletme Fonu’ndan destek alan işyerlerinin, önümüzdeki haftalarda aynı miktarda bir fondan daha yararlanabilecekleri bildirildi. Bethlenfalvy ayrıca pandemiden en çok etkilenen turizm sektörüne özel bir başka fon üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Hamilton’da bulunan Grace Villa yaşlı bakımevi çalışanları, akıl ve ruh sağlığı desteğine ihtiyaç duyduklarını söylediler. Hamilton’da yaşanan en büyük salgının ardından bir basın açıklaması yapan bakımevi çalışanları, onlarca kişinin yaşamını yitirmesine tanık olduklarını belirterek, destek talebinde bulundular. 234 kişinin enfekte olduğu ve 44 kişinin yaşamını yitirdiği bakımevindeki durumu savaş koşulları olarak niteleyen bakımevi çalışanları vakaların çoğunun ise önlenebilir olduğunu söylediler. Bakımevindeki yaşlıların trajik koşullarda bulunduğunun defalarca beyan edilmesine rağmen, NDP bölge milletvekili Monique Taylor tarafından eyalet meclisine taşınan bakımevinin lisansının iptal talebi ise kayda alınmadı.

Toronto East Tutukevi’nde bulunan 85 yaşındaki bir tutuklu virüs sebebiyle yaşamını yitirdi. İsmi açıklanmayan tutuklunun avukatı Tony Bryant, 16 Şubat tarihinden bu yana karantinada tutulan kişinin kaldırıldığı Michael Garron Hastanesi’nde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Saskatchewan eyalet başkanı Scott Moe, yeni vakaların büyük çoğunluğunun 50 yaş ve altı kişilerde gözlemlendiğini açıkladı. Başkent Regina’da bu Pazar gününden itibaren restoran ve barların içeride müşteri kabul edemeyeceğini bildiren Moe, 755 aktif vaka bulunan şehirde temas zincirinin mutlaka kırılması gerektiğini söyledi.

Quebec Öğretmenler Sendikası, lise ve dengi okullarda görev alan öğretmenlerin aşı sıralamasında öncelikli kategoride değerlendirilmelerini talep etti. Sendika yetkilileri, eyalette kırmızı risk kategorisindeki bölgelerde okulların önümüzdeki hafta açılacak olmasının risk faktörünü arttırdığını belirttiler.  

Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, bu haftadan itibaren aşıların askeri tıp mensupları tarafından yapılacağını açıkladı. Manitoba’da yerleşik First Nations halklarının salgından en çok etkilenen kesim olduğunu söyleyen Miller, aşı çalışmaları için yaklaşık 200 askerin görev alacağını açıkladı. Miller, 100 günde 100.000 aşı yapılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 24 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2458, vefat eden kişi sayısı ise 15 olarak rapor edildi.

Health Canada, AstraZeneca aşısı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kurum tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma, aşısının güvenli ve etkili olduğunu belirtmekle birlikte, kanda pıhtılaşmaya sebep olması konusunda yetkililere bir uyarı gönderildiğini söyledi. Vaka sayısında geçtiğimiz haftaya göre %15 oranında bir artış gözlemlendiğini belirten Sharma, AstraZeneca aşısının faydasının riskinden daha büyük olduğunun altını çizdi.

Ontario eyalet hükümeti yaşlı ve engellilerin aşı seyahat giderlerinin hükümetçe karşılanacağını açıkladı. Maliye Bakanı Peter Bethlenfalvy ve Erişilebilirlik Bakanı Raymond Cho tarafından yapılan açıklamada, yaşlı ve engelli vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının ücretsiz olarak karşılanması için $3.7 milyar bütçe ayrıldığı bildirildi.

Ontario’da aile hekimleri aşı seferberliğinde yer almayı bir kez daha talep etti. Ontario Aile Hekimleri Odası, düzenlediği bir anketle aile hekimlerinin aşıya karşı tereddütlü yaklaşımı %60 oranında kırabileceğini açıkladı. Uygulanan pilot projede, özellikle AstraZeneca aşısının daha geniş kitlelere yapılabileceğinin ispatlandığını belirten hekimler odası, eyalet sağlık bakanlığının kendilerine daha geniş yetki vermesini istedi.

Ontario eyalet hükümeti, devlet hastanelerine yüklü miktarda ek bütçe ayrılacağını duyurdu. Yaklaşık $1.2 milyar olacağı öngörülen ek desteğin detaylarının gün içinde açıklanması beklenen mali tablo bildirimi esnasında verileceği bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Doug Ford, desteğin önemli bir bölümünün hastanelerin yıllardır süregelen bütçe açığının kapatılmasında kullanılacağını söyledi.

Middlesex-London kamu sağlığı kurumu aşı randevu platformunun siber saldırıya uğradığını açıkladı. Bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Chris Mackie, Verto Health tarafından işletilen sistemin geçici bir süreliğine çökmesinden kaynaklı gecikmeden dolayı özür dileyerek, randevu sisteminin yeniden aktif olduğunu söyledi.

Toronto Pearson Havaalanı’nda bir kişi sahte PCR testi ibraz etmekten tutuklandı. Edmonton’da yaşadığı belirlenen kişi, havaalanı güvenliği tarafından mahkemeye sevkedildikten sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Quebec eyalet başkanı Francois Legault, üçüncü dalganın etkilerinin hissedilmeye başlandığını duyurdu. Eyalette iki bölgenin kırmızı risk koduna geçirildiğini açıklayan Legault, temas zincirinin daha önceki dalgalarda olduğu gibi güçlenmemesi için sosyal mesafenin azami ölçüde korunmasını istedi.

Alberta’da kamu sağlığı protokollerini ihlal eden GraceLife kilisesi papazının kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Bir önceki duruşmada hakim Peter Michalyshyn, dini inançların kamu sağlığı emirlerinin üzerinde olmadığı yönünde karar vermişti. $1500 kefaletle serbest bırakılan papazın kamu sağlığı protokollerini ihlal etmekten yargılanacağı duruşma ise 3 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Nunavut’ta vaka sayıları sıfırlandı. Nunavut başkanı Joe Savikataaq yazılı olarak yaptığı basın bildiridinde, toplam vaka sayısının 383’te durduğu Nunavut’ta pandemi nedeniyle vefat eden kişi sayısının ise 4 olduğunu açıkladı. Savikataaq ayrıca 38.780 nüfuslu Nunavut’ta 12,142 kişinin ilk dozu, 6577 kişininse ikinci dozu aldıklarını bildirdi.

Air Canada tatil bölgelerine uçuşların 3 Mayıs itibariyle başlayacağını duyurdu. Ocak ayından beri durdurulan Meksika seferlerinin haftada 3 kez, Jamaica ve Barbados seferlerinin ise haftada birer kez olacağını duyuran Air Canada, ayrıca Tokyo, Hong Kong ve Kolombiya seferlerinin de Mayıs ayının ilk haftasında yeniden başlayacağını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 23 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4934, vefat eden kişi sayısı ise 40 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, yeni varyasyonların en büyük endişe kaynağı olduğunu açıkladı. Daha önce öngörüldüğü şekilde yeni varyasyonların hızla yayıldığını belirten Tam, ülke genelindeki vaka sayısının 5154’e ulaştığını söyledi. Söz konusu vakaların büyük kısmını ise B1117 olarak adlandırılan İngiltere varyasyonun oluşturduğunu bildiren Tam, 18 Mart’tan bu yana teşhis edilen 655 vakanın 638’inin İngiltere varyasyonu olduğunu açıkladı.  

British Columbia’da pandeminin etkilerinin daha çok gençlerde görüldüğü tespit edildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Dr Bonnie Henry, aşıların 60 yaş ve üstü kişileri koruduğunu belirtirken, 60 yaş altı kişilerin sosyal hareketlilik nedeniyle daha fazla enfekte olduklarını söyledi. Diğer yandan 20 – 39 yaş arası kişilerin enfekte olmalarının tek sebebinin sosyal yaşam olmadığının altını önemle çizen Henry, söz konusu kişilerinin çalışma şartlarının da sağlık standartlarının belirlenmesi konusunda oldukça önemli bir rolü olduğunu vurguladı.

Alberta Sağlık Bakanı Tyler Shandro kısıtlamaların daha fazla hafifletilmeyeceğini söyledi. Eyalet genelinde vaka sayılarında önemli ölçüde artış kaydedildiğini belirten Shandro, aşı yapılan kişi sayısı yeterli düzeyde erişmeden bazı kısıtlamaların hafifletilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Eyaletin aşı kapasitesinin yeterli olmasına rağmen Ottawa’dan talep edilen miktarda aşı gönderilmediğini de sözlerine ekleyen Shandro, kısıtlı sayıda aşının eyaletin ekonomisini de negatif yönde etkilediğini söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, AstraZeneca aşılarının daha fazla kişiye erişmesi için çalışmalara devam edildiğini açıkladı. Ford, şimdiye kadar Toronto, Kingston ve Windsor bölgelerinde devam eden pilot projenin 700 eczaneyi kapsayacak şekilde geliştileceğini söyledi. Pilot projeyi eleştiren bazı sivil toplum kuruluşları ise, özellikle Toronto’da sadece refah seviyesi gelişmiş bölgelerde aktif olmasını tenkit etmişlerdi. Konu hakkında bir açıklama yapan Ford, Ontario’ya ulaşan ilk AstraZeneca aşılarının son kullanma tarihinin 2 Nisan olduğunu hatırlatarak, gelir seviyesi düşük bölgelerin göz ardı edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.  

Otelde mecburi karantina uygulamasının anayasal hakları ihlal etmediğine karar verildi. Geçtiğimiz haftalarda bilimsel verilere dayanmayan ve keyfi olarak uygulanan karantina programının kaldırılması için açılan ihtiyati tedbir talebi reddedildi. Canadian Constitution Foundation isimli sivil toplum kuruluşunun Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’ne yaptığı başvuru özellikle uluslararası seyahat edenlerin anayasal haklarının çiğnendiği temeline dayanıyordu. Karar hakkında yorum yapan grup sözcüleri, herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin evlerinde karantinada kalabileceklerini ve böylelikle sağlık güvenliklerinin daha fazla riske atılmayacağını tekrar ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 22 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3269, vefat eden kişi sayısı ise 33 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı DrTheresa Tam, aşıların pozitif etkisinin görülmeye başlandığını söyledi. 80 yaş ve üstü kişilerde vaka ve ölüm oranlarnda önemli ölçüde düşüş yaşandığını belirten Tam, aynı zamanda yaşlı bakımevlerinde de pozitif gelişmelerin yaşandığını söyledi. Tam, aşı seferberliği hızlandıkça kısıtlamaların önümüzdeki haftalarda hafifletileceğini de sözlerine ekledi. 

Ottawa Belediye Başkanı Jim Watson, evinin sokağına yazılan homofobik yazılar nedeniyle şikayetçi oldu. Ağustos 2019 tarihinde eşcinsel olduğunu açıklayan belediye başkanı, nefret içerikli yazılardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 

Montreal’de yüzlerce kişi sistemik ırkçılığı protesto etti. Hafta başında Atlanta, ABD’de yaşanan silahlı saldırıda 6’sı Asyalı olmak üzere 8 kişinin öldürülmesinin ardından topanan grup, Asya kökenlilere karşı işlenen nefret suçunu kınadı. Cabot Meydanı’ndan başlayan protesto yürüyüşüne katılan Montreal Belediye encümenlerinden Cathy Wong, özellikle pandemi sebebiyle Asya kökenlilere saldırıların Kanada’da da yer bulduğunu hatırlattı. 2020 yılında sadece Montreal’de Asya kökenlilere yönelik kaydedilen nefret suçu ve şiddet girişimi 22 olarak rapor edilmişti.

Alberta’da aşının ikinci fazı hızla ilerliyor. Eyalet kamu sağlığı kurumu, 1956 ve sonrası doğumlular için, Indigenous halkları içinse 1971 ve sonrası doğumlular için Pfizer ve Moderna aşılarının hazır olduğunu bildirdi. Diğer yandan son 24 saatte kaydedilen vaka sayısının 555 kişi olduğunu belirten eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Deena Hinshaw, testlerin pozitif çıkma oranının ise %4.8’e yükseldiğini açıkladı. 

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, aşıların bugünden itibaren 75 yaş ve üstü kişiler için hazır olduğunu duyurdu. Aşıların özellikle Toronto’da düşük gelirli bölgelerde sunulmamasının yarattığı tepkiye de yanıt veren Elliot, pilot proje planlarının nüfus yoğunluğuna göre yapıldığını ve aşıların zamanla tüm bölgelerde sunulacağını söyledi. 

Mississauga’da bulunan René-Lamoureux Fransız Katolik ilkokulu pandemi sebebiyle kapatıldı. 6 Nisan tarihine kadar kapalı kalacak okuldaki vaka sayısının 4 olduğu bildirilirken, vakaların yeni varyasyonları içerip içermediği konusunda ise bir açıklama yapılmadı. 

Ekos Research tarafından yapılan araştırma, Kanadalıların online aktivitelere sansüre sıcak baktığını gösterdi. Araştırmaya katılanların %79’u sosyal medya platformlarındaki nefret içerikli paylaşımların ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. %73’lük bir kısım ise söz konusu paylaşımları denetleyecek resmi bir birim olması gerektiğinde hemfikir oldu.


KANADA’DA SON DURUM 21 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3452, vefat eden kişi sayısı ise 26 olarak rapor edildi.

Kanada’nın pandeminin erken dönemlerinde önlem almama sebepleri rapor edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından talep edilen geçici raporda kamu sağlığı takibinin beklenilen oranda yapılmadığı belirtildi. Salgının ilk dönemlerinde kaydedilen semptomların zatürre salgını olarak adlandırıldığı ve yetkili birimlere gönderilen uyarı sistemlerinin yeterince sağlıklı işlemediği kaydedildi.

NDP Lideri Jagmeet Singh, öğrenci burlarının bir kısmının affedilmesini istedi. Trudeau hükümetinin bahar aylarında erken seçime gideceğine inandığını söyleyen Singh, partisinin seçilmesi durumunda ise öğrenci burslarının bir kısmının affedileceği sözünü verdi. Okul harcı geri ödemelerinin halihazırda iş bulma sıkıntısı yaşayan mezunların üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten Singh, 5 yıllık ödemesiz dönemde iş bulan mezunların borçlarının $20.000’lık kısmının ise affedileceğini söyledi.

Quebec’te ırkçılığı teşvik eden iş ilanları tepkiyle karşılandı. Özellikle kişisel bakım hizmeti sunan kurumlara yöneltilen çalışanın beyaz ve kadın olması talebi, birçok sivil toplum organizasyonu tarafından kınandı. İş bulma kurumlarından Comfort Keepers Quebec ajansı yetkilisi Jill Eusanio, yılda birkaç kez benzer bir taleple karşılaştıklarını belirtirken, söz konusu taleplerin genellikle Alzheimer’s hastası yaşlıların bakımı için iletildiğini dile getirdi. Eusanio, çalışanların şiddete maruz kalmamaları için genellikle talebi yerine getirdiklerini de sözlerine ekledi.

British Columbia’da kamu sağlığını riske atan dini toplantılar mahkeme kararıyla durduruldu. Fraser Valley bölge kiliselerinin birleşerek açtıkları dava, hakim Christopher Hinkson tarafından reddedildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, pandemi döneminde dini toplantıların anayasal hak çerçevesinde değerlendirilemeyeceği yönünde karar alınmasını doğru bulduğunu söyledi.

Alberta Hemşireler Birliği, eyalet Maliye Bakanı’nı ikiyüzlülükle suçladı. Maliye Bakanı Travis Toews , hemşireleri temsil eden sendika ve bakanlık arasında devam eden kontrat görüşmeleri esnasında, hemşireleri kendi ihtiyaçlarını kamu sağlığının önünde tutmakla suçlamıştı. Sendika temsilcisi David Harrigan, hemşirelerin ücretlendirme ve çalışma koşulları konusunda yapılması gereken iyileştirmeler eyalet Sağlık Bakanı Tyler Shandro tarafından onaylanmasına rağmen, Maliye Bakanı’nın davranışının tüm hemşirelere hakaret niteliğinde olduğunu söyledi.  

Manitoba’da tutuklu bulunan moda devi Peter Nygard’ın hapishanede cep telefonu bulundurduğu ortaya çıktı. Hapishane Yardımcı Komiseri Todd Schreyer tarafından verilen ifadeye göre, ABD’ye iadesi olası 79 yaşındaki Nygard, televizyonlu özel hücresinde cep telefonu da kullanıyor. Konu hakkında yorum yapan Manitoba Üniversitesi hukuk profesörlerinden David Ireland, Kanada’da herhangi bir tutuklunun ayrıcalıklı hizmet görmesinden duyduğu şaşkınlığı dile getirdi. Ireland, hukuki temsilcileriyle sürekli irtibatta bulunması sebebiyle cep telefonu bulundurduğunu açıklayan Nygard’a tanınan hakların tüm tutuklulara tanınması gerektiğini de sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 20 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4212, vefat eden kişi sayısı ise 27 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, ülkenin yeni varyasyonların artması ve aşı seferberliğinin hızlanması arasında ciddi bir kaos yaşadığını söyledi. Ülke genelindeki yeni varyasyon vaka sayısının 4500 civarında olduğunu belirten Tam, vakaların neredeyse %90’lık bir dilimini İngiltere varyasyonlarının oluşturduğunu söyledi.  

Ontario hükümeti, Toronto ve Peel bölgelerinde kısıtlamaların ne şekilde hafifletileceğini açıkladı. Yapılan basın toplantısında söz konusu bölgelerdeki restoran ve barların sadece dışarıda servis verebilecekleri belirtildi. Ekonomik sebeplerle alınan karar bu geceden itibaren aktif olacak. Kişisel bakım servisleri ve spor salonlarının ise kapalı kalmaya devam edecekleri açıklandı.

Ontario Hastaneler Birliği, Toronto ve Peel bölgelerindeki kısıtlamaların hafifletilmesinden endişe duyulduğunu açıkladı. Yoğun bakım ünitelerinde yeni varyasyonların ciddi tehlike oluşturduğu eyalette son 2 haftada vaka sayısının %39 oranında arttığı kaydedildi. Toronto ve Peel bölgelerine komşu Halton, Durham, York ve Hamilton bölgelerinin kırmızı risk kodunda bulunması ise temas zincirinin güçlenmesi şeklinde yorumlandı.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, halkı aşı merkezlerine başvurmaya teşvik etti. 1941 ve öncesi doğan Torontoluların aşı olmak için randevu alabileceklerini belirten Tory, halen birçok yerin boş olduğunu söyledi. Tory, toplu aşı merkezlerinde 80 yaş ve üstü için ayrılan randevuların dolmaması durumunda daha alt yaş aralığına yer verileceğini söyledi.  

Nova Scotia pandemi nedeniyle kapattığı New Brunswick eyalet sınırının açılacağını duyurdu. Eyalet başkanı Iain Rankin, vaka sayılarında katda değer oranda azalma yaşandığını vurgulayarak, sınırın bugünden itibaren açılacağını açıkladı. Rankin, sınırın açılmasına ilaveten iki eyalet arasında ylculuk yapan kişilerin 14 gün karantina zorunluluğunun kalktığını da sözlerine ekledi.

Manitoba’da aşı yaş sınırı düşürüldü. Yeni yaş sınırının 69 olduğunu açıklayan eyalet kamu sağlığı kurumu, First Nations mensupları içinse yaş sınırının 49 olduğunu bildirdi. 91 yeni vakanın kaydedildiği eyalette, 30’lu yaşlarda bir kişininse pandemi sebebiyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

Quebec hükümeti, aşı seferberliğinin hızlanması için özel sektörle ortaklık kurulacağını açıkladı. 50 şirketle görüşüldüğünü belirten eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, anlaşma sonuçlandığında Mayıs – Ağustos arası 12 haftalık bir dilimde 60 yaş ve altı kişilere aşı yapılacağını söyledi. Söz konusu şirketlerin 12 haftada 15.000 ila 25.000 kişiye aşı yapmalarının ön şart olarak belirtildiğini söyleyen Dube, yaklaşık 1000 metrekare alana sahip olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 19 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3606, vefat eden kişi sayısı ise 36 olarak rapor edildi.

Kanada’da aşıların dağıtımından sorumlu Tümgeneral Danny Fortin, 1 Temmuz!a kadar isteyen herkesin aşı olabileceğini söyledi. Aşıların teslimatında başka bir gecikme beklenmediğini belirten Fotin, eyaletlerin aşı çalışmalarını belirlenen programa göre sürdürebileceklerini söyledi. Fortin, Kanada Ulusal Aşı Komitesi tarafından tavsiye edildiği şekilde, ikinci dozun 4 ay sonraya ertelenmesi durumunda ise 16 yaş üstü yaklaık 31 milyon Kanadalının 1 Temmuz tarihine kadar aşı olabileceğini sözlerine ekledi.

Satın Alma Bakanı Anita Anand, ABD’den borç aşı istendiğini doğruladı. Anand, federal düzeyde talep edilen yaklaşık 1.5 milyon doz AstraZeneca aşısının ay sonuna kadar ulaşması için çaba sarfettiklerini söyledi. ABD Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, yaklaşık 7 milyon doz fazla aşılarının bulunduğunu söyledi. ABD Başkanı Biden ise, pandeminin gidişatının henüz kestirilemekle birlikte, Mayıs ayına kadar tüm ABD halkına yetecek kadar aşıları bulunduğu için sınır komşularıyla paylaşım yapılabileceğini söyledi. Söz konusu aşı pazarlığına göre Kanada’nın borç aldığı aşıları yıl sonuna kadar geri vermesi gerekiyor.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, Toronto ve Peel bölgelerinde kısıtlamaların hafifletileceğini açıkladı. Söz konusu kısıtlamaların sadece açık hava için geçerli olacağının altını çizen Williams, üçüncü dalganın seyrine göre gerekli tüm açıklamaların gün içinde yapılacağını söyledi.

Ontario eyalet hükümeti yaşlı bakımevlerine yüklü miktarda bir fon ayrıldığını açıkladı. Sorumlu Bakan Merrilee Fullerton, yatak kapasitesinin arttırılması başta olmak üzere, sektördeki tüm bakımevlerinde iyileştirme çalışmaları için $933 milyon bütçe ayrıldığını söyledi. Fullerton, 7510 ek yatakla, bakımevlerindeki bekleme sırasının da hafifleyeceğini sözlerine ekledi. Ontario yaşlı bakımevlerinde pandemi sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise son raporlara göre 3,752 olarak kaydedildi.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, AstraZeneca aşılarının kullanımı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Eyalet genelinde 300.000’den fazla ön saflarda çalışan kişinin aşı olabileceklerini belirten Dix, polis, itfaiyeci, öğretmen, posta çalışanı ve market çalışanlarına önümüzdeki haftalarda aşı yapılacağını söyledi.

Montreal’de görev yapan bir Kanada Askeri Polis mensubu, ırkçılık suçuyla disipline verildi. İsmi açıklanmayan polisin, Kanada Silahlı Kuvvetler eski başkanı Jonathan Vance görevdeyken disiplin suçu işlediği bildirildi. İfadesi alınan Vance, olayı askeri mahkemeye taşımakta  geciktiği için özür diledi. Cinsel taciz ve rütbesini kötüye kullanmak suçlarıyla kendisi de askeri mahkemeye sevkedilen Vance, sistemik ırkçılığın Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin hiçbir ünitesinde  yeri olmadığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 18 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3371, vefat eden kişi sayısı ise 35 olarak rapor edildi.

Health Canada yeni Pfizer aşılarının teslimatının yolda olduğunu bildirdi. 22 Mart – 16 Mayıs tarihleri arasında yaklaşık 8.5 milyon doz aşının Kanada’ya ulaşacağını belirten kurum yetkilileri, söz konusu miktarın 1.2 milyonunun ise önümüzdeki 2 hafta içinde teslim edileceğini söylediler. Moderna ise ay sonunda teslim edilmesi gereken yeni teslimatı henüz teyit etmedi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, kısıtlamaların göreceli olarak hafifletileceğini açıkladı. Toronto’nun gri risk kategorisinde kalmakla birlikte, ekonomik ve psikolojik sebeplerle restoran ve barlara ilaveten spor salonlarının da açık havada hizmet verebileceklerini belirten De Villa, kişisel bakım salonlarının durumu hakkında ise bir açıklama yapmadı. Diğer yandan resmen başlamış bulunan üçüncü dalgada vaka sayılarının aniden yükselmesinin ise şehrin gri risk kategorisindeki kısıtlamaların tamamına geri döndürüleceği ise hem De Villa, hem de Toronto Belediye Başkanı John Tory tarafından önemle belirtildi.

Peel bölgesi kısıtlamaların hafifletilme opsiyonlarının değerlendirildiğini açıkladı. Bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Lawrence Loh ve Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie arasında süregelen fikir ayrılığının ardından bir açıklama yapan Loh, ekonomik sebeplerin tek belirleyici kaynak olamayacağını söyledi. Mevsim normallerine göre açık hava aktivitelerine izin verilmesinin söz konusu olduğunu belirten Loh, kamu sağlığı, ekonomi ve aşı seferberliği arasında bir denge kurulması için çalıştıklarını söyledi.

York bölgesinde Katolik ilkokulları ardı ardına sınıfta eğitimi durduruyor. Geçtiğimiz hafta kapatılan 5 ilkokula ilaveten Notre Dame, St. James ve St. Joseph ilkokulları da önümüzdeki 2 hafta boyunca sınıfta eğitime kapatıldı. Söz konusu okullardaki toplam vaka sayısı ise 30 olarak rapor edildi.

British Columbia eyalet başkanı John Horgan aşı pasaportundan yana olduğunu söyledi. Beyanının aşı olanların daha fazla hareket özgürlüğüne sahip olması anlamına gelmediğini önemle belirten Horgan, aşı pasaportunun, özellikle uluslararası seyahetle güçlenen temas zincirinin kırılmasına faydalı olacağını söyledi.

Kanada Inuit Kadınları derneği, Inuit halkını aşı olmaya teşvik etmek için harekete geçti. Organizasyon başkanı Rebecca Kudloo, kadınlar başta olmak üzere tüm Inuit halkının sağlık sisteminde ırkçılığa uğradığının ve aşıya karşı tereddütlerinin olmasının haklı sebepleri bulduğunu söyledi. Diğer yandan pandemiyle başa çıkmak için aşı olmanın şart olduğunu belirten Kudloo, kendisinin de aşı olduğunun altını çizerek, ülke genelinde her Inuit bireyinin en az bir doza erişiminin olmasını ise mutlulukla karşıladığını söyledi. Kanada’da Inut halkının ortalama yaşam süresi ülke geneline kıyasla 10 – 17 yıl daha az olarak rapor edildi.

WE Vakfı kurucuları Craig ve Marc Kielburger, vakfın politik sebeplerle kapatılmaya zorlandığını söylediler. Parlemento komitesine verdikleri ifadede hükümetin politik skandallarını vakfın arkasına gizlemeye çalıştığını belirten Kielburger kardeşler, muhalefetin ise duruma izin verdiğini söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 17 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2264, vefat eden kişi sayısı ise 24 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam ülke genelinde bağışıklık oranının halen oldukça düşük olduğunu söyledi.  Yeni vaka sayılarındaki artış göz önüne alındığında kamu sağlığı protokollerinin ihlal edilmesini doğru bulmadığını belirten Tam, kısıtlamaların amacının halk sağlığını korumak olduğunu hatırlattı.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, AstraZeneca aşısı hakkında yeni bir açıklama yaptı. Komite yetkilileri, aşının 65 yaş üstü kişilere de uygulanabileceği konusunda yapılan 3 araştırmaya dayanarak karar verdiklerini açıkladılar. Komite daha önce aşının güvenliği ve etkisi hakkında yeterli veri bulunmadığı için sadece 60 – 64 yaş arası kişilere uygulanmasını tavsiye etmişti.

Ontario eyalet Başkanı Doug Ford, AstraZeneca aşısı hakkında bir açıklama yaptı. Yeni bir plan geliştirilene kadar eyaletin AstraZeneca aşılarını 60 – 64 yaş arası kişilere sunacağını belirten Ford, federal hükümetin net bir karar verememesinden duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

Toronto’nun kırmızı risk kategorisine geçirilme ihtimali uzmanlar tarafından kuşkuyla karşılandı. Haftalar öncesinden öngörüldüğü gibi üçüncü dalganın başladığının altını çizen uzmanlar, Toronto’nun kırmızı risk kategorisine geçmesinin büyük bir risk olduğu konusunda ortak fikir beyan ettiler. Mount Sinai Hastanesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. Andrew Morris, restoran, bar, kişisel bakım salonları ve spor salonlarının açılabileceği kırmızı risk kategorisinin, halihazırda oldukça yüksek olan yoğun baımda tedavi gören hasta sayısını ciddi oranda arttıracağını söyledi. Ontario Bilim Kurulu üyesi Dr. David Fisman ise, verilere dayanarak Toronto’nun kırmızı risk kategorisinde ancak birkaç hafta kaldıktan sonra tekrar gri risk kategorisine geçirilmesi gerekeceğini önemle vurguladı.

Toronto South Tutukevi’nde 70 yeni COVID 19 vakası tespit edildi. Vakaların yarısından fazlasının yeni varyasyonların oluşturduğu rapor edilirken, hangi varyasyon olduğu ise henüz belirtilmedi.

Upper Canada College, 12 kişinin enfekte olması sebebiyle sınıfta eğitime ara verildiğini açıkladı. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu adına bir açıklama yapan Dr. Vinita Dubey, söz konusu okula devam eden herkesin aileleriyle birlikte test olmalarını önerdi.

Yarbay Eleanor Taylor, Kanada Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etti. Yaptığı basın açıklamasında silahlı kuvvetlerde son dönemde yaşanan cinsel suistimallerden büyük rahatsızlık duyduğunu belirten Taylor, görev süresi boyunca görevi kötüye kullanmanın birçok örneğine şahit olduğunu söyledi. Taylor problemin çok daha geniş kapsamlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Leger tarafından yapılan ankete göre Kanadalılar, İngiliz Kraliyet Ailesi hakkında negatif düşünceye sahipler. Geçtiğimiz hafta ABD’de yayınlanan Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle ile yapılan röportajın ardından kraliyet ailesi hakkında fikir beyan eden Kanada halkı, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin 21’inci yüzyıl Kanadasında yeri olmadığı yönünde oy verdi. Ankete katılanların %53’ü Kraliyet Ailesi’nin miadının dolduğunu söylerken, %32’si ise ailenin Kanada’nın kültürel mirası arasında yer aldığını belirtti.


KANADA’DA SON DURUM 16 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2384, vefat eden kişi sayısı ise 22 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, AstraZeneca aşılarının güvenliği olduğu konusunda ısrar etti. Kanada’da uygulanan tüm aşıların Health Canada tarafından etraflıca incelendiğini belirten Trudeau, aşıların güvenliği ve etkinliğinden hiçbir Kanadalı’nın şüphe etmesine gerek olmadığını söyledi. Trudeau, yaklaşık bir düzine Avrupa ülkesinin kanda pıhtılaşmaya sebep olduğu gerekçesiyle aşıların kullanımını durdurmasının ise yine Health Canada yuzmanları tarafından takip edildiğini belirtti.

Quebec eyalet başkanı François Legault, AstraZeneca aşıları konusunda Başbakan Trudeau ile aynı fikirde olduğunu açıkladı. Trudeau’nun en iyi aşının en hızlı erişilecek aşı olduğunu söylediğini, Quebec’te yaşayan annesinin ise yakın zamanda aşı olduğunu belirten Legault, sağlık yetkililerinin AstraZeneca aşısının herhangi bir risk taşımadığına dair kendisine güvence verdiklerini söyledi.

Quebec’te iki hemşire Indigenous bir kadınla alay ettikleri için görevden uzaklaştırıldılar. Montreal’in kuzeyindeki Joliette bölgesinde bulunan bir klinikte çalışan hemşireler, klinikte tedavi gören bir hastaya, ısrarla, daha önce aynı yerde yaşamını yitiren bir başka Indigenous kadının ismiyle hitap ederken kaydedildiler. Alınan kamera kaydının sosyal medyada yayınlanmasıyla durum tespit edildi. İsimleri açıklanmayan iki hemşire ise ücretsiz olarak görevden uzaklaştırma cezası aldılar.

Quebec’te sahte kaçırma ihbarı yapan bir genç kız yüklü miktarda para cezasına çarptırıldı. 2017 yılında bir kişinin kendisini taciz ederek kaçırmaya kaçırdığını iddia eden genç kızın tarifi üzerine harekete geçen Quebec polisi, 55 yaşındaki Glenn Baribeau isimli suçsuz vatandaşı tutuklamakla kalmayıp, ismini ve fotoğrafını taciz listesine eklemişti. Olaydan ciddi ölçüde zarar gören Baribeau, açtığı tazminat davasında haklı görüldü ve sahte ihbar yapan genç kızın mahkeme masraflarına ilaveten $10.000 para cezası ödemesine karar verildi.

Ontario Hastaneler Birliği, pandemide üçüncü dalgaya girildiğini açıkladı. Kurum yetkilileri, Ontario Bilim Kurulu tarafından açıklanan yoğun bakım ünitelerindeki vaka sayılarının baz alındığını bildirdiler. Ontario’da yeni varyasyonlar da dahil olmak üzere hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören kişi sayısı ise 350 olarak bildirildi.

Pandemide üçüncü dalga hakkında yorum yapan Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, pandeminin sona ermekten çok uzak bulunmakla birlikte, durumun yansıtıldığı kadar umutsuz olmadığını söyledi. Yeni varyasyonların hastanede tedavi gören kişi sayısının %49’una denk geldiğini açıklayan De Villa, kısıtlamaların derecesi hakkındaki tavsiyelerini ise halkın çoğunluğunun sağlığını korumak amacıyla sunduğunun altını çizdi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, şehirde kısıtlamaların hafifletilmesi için azami derecede çaba sarfedildiğini söyledi. Toronto’nun kırmızı risk koduna geçirilmesi için sağlık yetkililerinin tavsiyeleriyle hareket edileceğinin altını çizen Tory, Toronto’da kısıtlamaların ne şekilde gelişeceği kararının ise bu hafta açıklanacağını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 15 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2956, vefat eden kişi sayısı ise 28 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, vaka sayılarında öngörülen yükselmenin kaydedilmeye başlandığını açıkladı. 20 – 39 yaş arası Kanadalılarda yeni varyasyonlara daha sık rastlandığını belirten Tam, son 1 yıldır olduğu gibi temas zincirinin önemine dikkat çekti. 

Ontario bugün itibariyle aşı randevu başlıyor. Aşıların dağıtımının General Rick Hillier tarafından yürütüldüğü eyalette 80 yaş ve üstü kişiler aşı olmak için randevu almaya başlayabilirler. Geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana Toronto, Kingston ve Windsor bölgelerinde 325 eczaneyle başlatılan pilot projede AstraZeneca aşıları yapılmaya başlanmıştı. 

Ontario’da eczanelerde haftada 1 milyon aşı yapılabilecek. Ontario Eczaneler Odası Başkanı Justin Bates, yeterli kaynağın sağlanması halinde haftada 1 milyon kişiye aşı yapılabileceğini söyledi. An itibariyle eczanelere sadece 500’er doz aşı teslim edildiğini söyleyen Bates, oldukça yüksek sayıda başvuru aldıklarını sözlerine ekledi.

Vaka sayılarının hızla arttığı Woodbridge College 25 Mart tarihine kadar kapalı kalacak. 29 kişinin pozitif teşhis edildiği okulda bilinen COVID 19 vakalarına ilaveten yeni varyasyonların da ayrıca bir tehdit oluşturduğu belirtildi. 

Ontario’da araba hırsızlığında ciddi bir artış yaşandığı gözlemlendi. Özellikle lüks araçların karaborsa satışının salgın döneminde revaçta olduğunu belirten Insurance Bureau of Canada, istatistiklere göre 2020 yılında 24.000 aracın çalındığını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 14 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2968, vefat eden kişi sayısı ise 30 olarak rapor edildi.

British Columbia’da bir cam üretim tesisinde yeni vakaların patlak verdiği bildirildi. Fraser health bölgesinde bulunan Vitrum Glass isimli tesiste 44 çalışanın pozitif teşhis edilmesi üzerine harekete geçen bölge kamu sağlığı kurumu, tesiste test sayısının arttırırken, aynı zamanda yüksek risk kategorisindeki kişilere de aşı yapılacağını açıkladı.

Alberta kamu sağlığı kurumu aşı stoklarının tükenmek üzere olduğunu açıkladı. 60 – 64 yaş arası kişilere enjekte edilecek olan 58.500 doz AstraZeneca aşısı için azami randevu sayısına ulaşıldığını açıklayan kurum yetkilileri, bu baharda yeni bir teslimatın yapılmasını umduklarını bildirdiler.

Quebec’te kısıtlamalar önemli ölçüde hafifletiliyor. Spor salonları başta olmak üzere birçok işletmenin 26 Mart itibariyle açılacağının duyurulduğu eyalette aşı seferberliğinin hızlanması içinse Montreal’de 30 eczanenin yarından itibaren göreve başlayacakları bildirildi.

Amazon Brampton dağıtım tesisi kapatıldı. Peel bölgesi kamu sağlığı kurumunun direktifiyle kapatılan yaklaşık 5000 kişinin çalıştığı tesiste toplam 240 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Son 90 gün içinde enfekte olmuş ve karantina süresini tamamlamış çalışanların haricindeki herkesin aileleriyle birlikte 27 Mart tarihine kadar karantinada kalmaları emredildi.

Richmond Hill’de yeni yapılan bir sitede bazı dairelerin ikişer kere satıldığı belirlendi. Ideal Developments tarafından başlatılan projeyi satın alan Grand Grace Development isimli firmanın ilk satın alma sözleşmelerini kabul etmemesi üzerine Ontario Adalet Mahkemesi devreye girdi. Projeye temelden giren yaklaşık 18 kişi ise toplamı $7.4 milyonu bulan yüklü miktardaki depozitin tehlikeye girmesinden dolayı endişeli olduklarını dile getirdiler.


KANADA’DA SON DURUM 13 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3476, vefat eden kişi sayısı ise 33 olarak rapor edildi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, federal düzeyde olağanüstü hal ilan etmeye gerek olmadığını söyledi. Parlamento sağlık komitesine ifade veren Hajdu, aşının dağıtımında kolaylık sağlaması amacıyla federal düzeyde olağanüstü hal ilan etmek yerine, hükümet olarak eyaletlere destek olmaktan yana olduklarını beyan etti.

Ontario dini törenlerdeki kısıtlamaların önemli ölçüde hafifletileceğini açıkladı. Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak uygulamayla, gri risk kategorisindeki bölgeler de dahil olmak üzere tüm eyalette düğün, nikah ve cenaze amaçlı toplantılara izin veriliyor. Söz konusu törenler açık havada 50 kişiyle sınırlandırılırken, kapalı alanlarda ise %15 kapasiteyle organize edilebilecek.

Ontario’da aile doktorları bugünden itibaren COVID 19 aşısı yapmaya başlıyor. Eyalet genelinde Toronto ve Peel bölgeleri başta olmak üzere Hamilton, Guelph, Peterborough ve Simcoe-Muskoka sağlık bölgelerinde 60- 64 yaş arası kişiler aşı olabilecekler. Tatbik edilecek aşıların AstraZeneca aşısı aşısı olacağını bildiren Ontario Tabipler Birliği Başkanı Dr. Samantha Hill, aşı olmak isteyenlerin aile doktorlarını aramalarına gerek olmadığını ve aşıya erişim sağlayan aile doktorlarının hastalarına yaş sırasına göre randevu vereceklerini önemle vurguladı.

Öncelikli aşı listesinde bulunmayan Lambton bölgesi, acilen listeye alınmasını talep etti. Sarnia- Lambton kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Sudit Ranade, özellikle 50 yaş ve altı bölge sakinleri arasında rapor edilen yeni vakaların dramatik bir hızla yükseldiğini açıkladı.

Peel kamu sağlığı kurumu Amazon Brampton dağıtım tesisinin acilen kapatılması gerektiğini bildirdi. Bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Lawrence Loh, tesiste çalışan yaklaşık 250 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiğini açıkladı. Amazon Brampton tesisinde çalışan 5000 kişinin tamamının evlerinde 14 gün karantina altında kalmaları gerektiğini belirten Loh, salgının başlangıcından bu yana tesiste toplam 617 kişinin enfekte olduğunu söyledi. Loh, tesiste çalışanların sıklıkla kullandığı Brampton Transit ile Amazon Brampton tesisleri arasında bir bağlantı olduğunu reddetti. Brampton Transit Steeles hattında 9 şöförün enfekte olması sonucu geçtiğimiz günlerde tüm servisler 1 hafta boyunca durdurulmuştu.


KANADA’DA SON DURUM 12 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3018, vefat eden kişi sayısı ise 36 olarak rapor edildi.

Ontario Bilim Kurulu Başkanı Dr Adalsteinn Brown, öngörülen vaka sayılarının gerçekleşmeye başladığını açıkladı. Vakalardaki artışın tesadüf olmadığını belirten Brown, olağanüstü hal şartlarının hafifletilmesiyle birlikte eyalet genelinde bir hareketlenme görüldüğünü ve söz konusu durumun temas zincirinin artmasına sebep olduğunu söyledi. Ontario’da önümüzdeki 3 hafta içinde vaka sayılarının günlük ortalama 3000 olabileceğini belirten Brown, tüm eyalet halkından kamu sağlığı protokollerine uymalarını istedi.

Ontario hükümeti Sudbury ve çevresinin gri risk kategorisine çekildiğini bildirdi. Son 1 haftada vaka sayılarının %54 oranında artış göstermesinin ardından söz konusu kararın verildiğini belirten bölge kamu sağlığı kurumu, bölgenin 2 hafta boyunca incelemede kalacağını açıkladı.

Peel bölgesi belediye başkanları kısıtlamaların risk kodunun değiştirilmesini talep ettiler. Mississauga, Brampton ve Caledon belediye başkanları, daha fazla mali yükü kaldıramayacaklarını beyan ederek, her üç şehrin de en azından kırmızı risk koduna bir an önce geçirilmesi gerektiğini söylediler. Konu hakkında bir açıklama yapan eyalet hükümeti ise kararların yerel sağlık kurumu temsilcilerinin tavsiyeleriyle verildiğinin altını çizdi.

Alberta’da yeni varyasyonlar tehlike sinyalleri vermeye başladı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, çoğunluğu yeni varyasyonlardan oluşan COVID 19 vakalarının pozitif çıkma oranının %4’e yükseldiğini açıkladı.

British Columbia’da kısıtlamalar hafifletiliyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, açık havada toplanma sınırının 10 kişiye yükseltildiğini açıkladı. Henry, restoran, bar, organizasyon salonları ve perakende satış mağazaları için uygulanan kısıtlamaların ise bir süre daha aktif kalması gerektiğini söyledi. Eyalette St Patrick Günü sebebiyle yapılacak toplu etkinliklerin önüne geçilebilmesi için saat 8’den sonra alkol satışı yasaklandı.


KANADA’DA SON DURUM 11 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3221, vefat eden kişi sayısı ise 31 olarak rapor edildi.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, federal karantina programının uygulamasında yaşanan cinsel tacizlerle ilgili ifade verdi. Parlamento komitesine verdiği ifadesinde, her iki taciz olayının da derinlemesine araştırılması gerektiğini belirten Blair, federal karantina programından sorumlu birimin Kanada Kamu Sağlığı Kurumu olduğunu söyledi.

Muhalefet partileri, pandemi sebebiyle büyük zarar gören sektörlere destek olunmasını talep etti. Federal hükümetin başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere, turizm otelcilik ve uluslararası taşıma sektörlerine maddi desteğini arttırmasını talep eden Konservatif Parti başkanı Erin O’Toole, pandeminin söz konusu sektörleri yok etmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Havayolu şirketlerinin yöneticilerine yüklü miktarda prim ödenmesine bir limit konulması gerektiğini söyleyen O’Toole, aynı zamanda mağdur vatandaşın bilet ücretinin iade edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Konservatif Partiye katılan NDP ise küçük işletmelere maddi desteğin ise Haziran ayından sonra da devam etmesini istedi.

Alberta’da vaka sayıları artıyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, çoğunluğu yeni varyasyonlardan oluşan COVID 19 vakalarının pozitif çıkma oranının %3.7 olduğunu açıkladı. Hinshaw, Ocak ayında tüm vakalara kıyasla %3 olan yeni varyasyon sayısının an itibariyle %9’a yükseldiğini de sözlerine ekledi.

Quebec Mali Denetçisi Guylaine Leclerc, eyaletin pandemi harcamalarının incelenmeye başlandığını açıkladı. İncelemelerin 9 ana başlıkta olacağını belirten Leclerc, eyaletin müsrif davrandığını söylemek için henüz çok erken olduğunun altını çizdi. Hazırladığı ilk raporda, eyaletin 2022- 23 mali yılı COVID 19 masraflarının $21 milyar olacağını öngören Mali Denetçi, söz konusu miktarın $8 milyarının sağlık giderleri ve yaklaşık $ milyarının ise koruyucu ekipman giderlerinden oluşacağını açıkladı.

Ontario Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Odası, eyalet hükümetinin aşı politikasındaki değişimleri desteklediğini açıkladı. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınların COVID 19 aşısından öncelikli faydalanacak kişiler listesine dahil edilmesinden mutluluk duyduklarını belirten Oda Başkanı Dr. Constance Nasello, yenilenen listeye yeni doğum yapmış kadınların eklenmesinin özellikle hamileliği esnasında enfekte olmuş kadınlar için son derece faydalı olacağını söyledi. Nasello ayrıca, hamile ve yeni doğum yapmış kadınların listeye eklenmesinin aşının güvenliği hakkında son dönemde akıllarda soru işareti yaratan farklı görüşlerden kaynaklanan kararsızlığa da son vereceğini söyledi.

Ontario’da turizm sektörünün yeniden canlandırılma çalışmaları başladı. Eyalete yıllık 36 milyar gelir getiren sektörün canlandırma çalışmaları Ontario eski Konservatif Parti lideri Tim Hudak tarafından yürütülecek. Yaptığı ilk basın açıklamasında, Ottawa ve Toronto’ya ilaveten yeni turizm paketleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Hudak, şimdilik öncelikli hedeflerinin Niagara, Muskoka ve Kuzey Ontario olduğunu belirtti.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, 80 yaş ve üstü kişilerin yarından itibaren aşı için randevu almaya başlayabileceklerini açıkladı. Metro Toronto Convention Centre, Scarborough Town Centre ve Toronto Congress Centre olmak üzere 3 aşı kliniğinin 17 Mart itibariyle hizmete gireceğini bildiren İtfaiye Şefi Matthew Pegg, 130.000 kişinin ilk doz aşıyı olabileceği kliniklerin sabah 11, akşam 8 saatleri arasında hizmet vereceğini bildirdi.

Toronto Belediyesi, aşıya karşı tereddütü yenmek için bir kampanya başlatıyor. Belediye Sağlık Kurulu yönetiminde bulunan Spadina Fort-York encümeni Joe Cressy, sürü bağışıklığı kazanılması için toplumun en az %70’lik kısmının aşı olması gerektiğini ve bu oarana ancak aşıya karşı tereddütün yok edilerek ulaşılabilceğini söyledi. Yaklaşık $5.5 milyon tutarında bir bütçe ayrılan kampanyayla, belediye temsilcilerinin kapı kapı gezerek halkı aşı hakkında bilgilendirmeleri ve kararsız kişileri ikna etmeleri hedefleniyor.


KANADA’DA SON DURUM 10 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2822, vefat eden kişi sayısı ise 28 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Johnson & Johnson aşısı hakkında bilgilendirme yaptı. Health Canada tarafından onaylanan Johnson & Johnson aşısının ne zaman teslim edileceğinin henüz belli olmadığını söyleyen Trudeau, ilk anlaşmanın ise 10 milyon doz üzerinden yapıldığını açıkladı.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşıların maske kullanmaya etkisinin henüz belli olmadığını söyledi. ABD’de her iki doz aşıyı da olan kişilerin maske kullanmalarına gerek olmadığının açıklanması üzerine bir bilgilendirme yapma gereği duyan Tam, Kanada’da henüz net verilerin toplanmasına yetecek kadar kişinin aşı olmadığını söyledi.

Kanada’ya giriş yapan herkesin otelde konaklama mecburiyeti Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’ne taşındı. Canadian Constitution Foundation isimli sivil toplum kuruluşu mahkemeye başvurarak, otelde mecburi konaklamanın anayasaya aykırı olduğunu iddia etti. Otelde karantina gerekliliklerinin tamamen keyfi ve bilimsel verilere dayanmayan bir yaklaşım olduğunu iddia eden grup sözcüleri, herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin evlerinde karantinada kalabileceklerini ve böylelikle sağlık güvenliklerinin daha fazla riske atılmayacağını söylediler. Başsavcılıktan ise henüz bir yorum yapılmadı.

Yaklaşan üçüncü dalgayla mücadele amacıyla Toronto Sunnybrook Hastanesi yatak kapasitesini arttırıyor. Ontario Sağlık Bakanlığı sözcüsü Alexandra Hilkene, hastanenin otoparkında 100 yatak kapasiteli bir sahra hastanesinin kurulmaya başlandığını bildirdi. Hilkene, suni solunum cihazları, röntgen makineleri ve diğer mobil teknik desteğin de bulunacağı sahra hastanesi hakkında detaylı bilgilerin önümüzdeki hafta verileceğini açıkladı.

Toronto’da Little Jamaica olarak bilinen bölgenin sakinleri, bölgenin kültürel miras listesine alınmasını talep etti. Toronto Belediyesi Kültürel Miras Alanlarını Koruma Bölümü Müdürü Mary MacDonald ile bir görüşme yapan bölgenin ileri gelenleri, Eglington West üzerinde Keele ve Marlee caddeleri arasında bulunan bölgenin kültürel miras kategorisinde değerlendirilerek koruma altına alınmasını istediler. Bölgenin gerekli kriterlere uymadığını belirten MacDonald ise, söz konusu durumda ekonomik yardımlar da içinde olmak üzere Toronto Belediyesi’nin aktif bir planı olmadığını söyledi.  

Brampton Transit, önümüzdeki 1 hafta boyunca Steeles üzerinde ulaşım servisi sunulmayacağını açıkladı. Peel Kamu Sağlığı Kurumu tarafından yapılan basın açıklamasında, söz konusu hat üzerinde bir sağlık incelemesi yapıldığı ve Brampton Transit operatörlerinin test edilmeleri gerektiği bildirildi. Bugünden itibaren başlayacak olan uygulamayla 11, 51 ve 511 no’lu servislerin durdurulduğu açıklandı.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dubé, aşı seferberliğine hız verildiğini söyledi. Montreal bölgesinde 65 yaş ve üstü herkesin aşı olmak için hazırlanmasını isteyen Dubé, ay sonuna kadar 1 milyondan fazla dozun ellerinde olacağını söyledi.

Quebec Öğretmenler Federasyonu, okullardaki havalandırma sistemlerinin bir kere daha incelenmesini talep etti. Hava filtreleme işleminin yeterince yapılmadığını iddia eden federasyon yetkilileri, öğretmenlerin kendi sağlıklarından daha çok öğrenciler için endişelendiklerini dile getirdi.

Edmonton’da bir kişisel bakım salonunun gece kulübü olarak hizmet verdiği tespit edildi. Geçtiğimiz hafta ihbar üzerine salona bir baskın düzenleyen Edmonton polisi, alkol ve DJ servisinin bulunduğu 125 kişilik bir parti yapıldığını rapor etti. İşyerinin geniş çaplı eğlence amaçlı kiralandığını bilmediğini söyleyen salon sahibi ise maddi sıkıntılarının olduğuna değinerek tüm Edmonton halkından özür diledi.

Nunavut’ta kısıtlamaların bir kısmı nihayet kalkıyor. Arviat bölgesinde 110 gündür devam eden kısıtlamalar süresince tüm okullar ve mecburi olmayan işyerlerinin kapalı olduğunu hatırlatan kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Michael Patterson, okul ve işyerlerinin açılmasına ilaveten, açık hava toplanma limitinin 25, maskeli olmak koşuluyla kapalı alan limitinin ise 5 olacağını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 9 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4426, vefat eden kişi sayısı ise 37 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trdudeau, 11 Mart’ın pandemi nedeniyle ulusal anma günü ilan edileceğini söyledi. Son 1 yıl içinde yaklaşık 22.000 kişinin ölümüne yol açan pandemi süresince yaşanan maddi ve manevi kayıpların anılması gerektiğini belirten Trudeau, 11 Mart’ın aynı zamanda ön saflarda hizmet verenlerin de onore edilecekleri gün olduğunu dile getirdi.

Kanada’da aşıların ikinci dozunun geciktirilmesi hakkındaki çelişkili beyanatlar uzmanların endişelenmesine yol açtı. Montreal Üniversitesi moleküler tıp uzmanlarından Dr Nathalie Grandvaux, özellikle konuya henüz tam anlamıyla hakim olmayan politikacıların aşının ikinci dozu hakkında farklı fikirler öne sürmelerinin, halk arasında tereddüre sebep olduğunu söyledi. Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi’nin açıklamasının aksine, ikinci dozun geciktirilmesinin etkileri konusunda henüz elde yeterli veri bulunmadığını belirten Grandvaux, Kanada’nın ulusal aşı stratejisinin tek elden yönetilmesini önerdi.

Pfizer Canada başkanı Cole Pinnow, aşı teslimatında yaşanan gecikme hakkında bazı açıklamalar yaptı. Aşının Health Canada tarafından ancak Şubat ayında onaylanacağını tahmin ettiklerini söyleyen Pinnow, aynı zamanda her tüpte 5 yerine 6 doz aşı bulunmasının ve ikinci doz hakkında farklı önerilerin getirilmesinin halk arasında tereddüte yol açtığını belirtti. Pinnow ayrıca klinik deney verilerinin ikinci dozun 21 gün içinde enjekte edilmesi temelinde hazırlandığını açıkladı.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, eyaletteki aşı oranları hakkında önemli bilgilendirmeler yaptı. Eldeki kaynaklarla ay sonuna kadar eyalet halkının sadece %15’inin aşı olabileceğini belirten Dix, eyalet genelinde kısıtlamaların bir süre daha devam edeceğinin kesin olduğunu söyledi. Yaşlı bakımevlerinde ise ziyaretçi kısıtlamasının mümkün olduğunca hafifletieleceğini söyleyen Dix, bakımevlerinde yaşayan ve çalışanların %90’ının aşı olduklarını açıkladı.  

Alberta’da kısıtlamalar hafifletiliyor. Eyalet Sağlık Bakanı Tyler Shandro, %15 olan perakende mağaza müşteri limitinin %25’e yükseltileceğini açıklarken, kapalı alan organizasyon limitinin ise 10 kişiye yükseltileceğini söyledi. Shandro, cenaze servislerinin ise 20 kişiye yükseltileceğini sözlerine ekledi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Eşbaşkanı Dr Barbara Yaffe, rapor edilen son rakamların ani yükselişinin veri tabanı temizliğinden kaynaklandığını açıkladı. Son 24 saatte 1631 yeni vaka bildirimi yapılmasına rağmen, endişe etmeye gerek olmadığını söyleyen Yaffe, esas vaka sayısının 1300’lerde olduğunu dile getirdi. Benzer şekilde Toronto vaka sayısının yaklaşık 250 kişi fazla olmasının da veri tabanı temizliğinden kaynaklandığını açıklayan Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, ellerinden geldiğince net bilgiler aktarmaya çalıştıklarını söyledi.

Toronto’da aşı çalışmalarının başında olan İtfaiye Şefi Matthew Pegg, 3 aşı kliniğinin 17 Mart itibariyle hizmete gireceğini açıkladı. Metro Toronto Convention Centre, Scarborough Town Centre ve Toronto Congress Centre olarak açıklanan klinikler, sabah 11, akşam 8 saatleri arasında hizmet verecekler.

KANADA’DA SON DURUM 8 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2325, vefat eden kişi sayısı ise 21 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümetin pandemi destek programlarına devam edileceğini söyledi. Eyaletlerin sağlık fonlarının arttırılması yönündeki taleplerine yanıt veren Trudeau, an itibariyle önceliğin pandemi destek programları olduğunu belirtti. Uzun dönem sağlık yatırımlarının da gündemde olduğunu açıklayan Trudeau, Canada Health Transfer aracılığıyla daha kalıcı çözümler üretileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Başbakan Trudeau, Kadınlar Günü münasebetiyle gün boyunca çeşitli platformlarda yer alacağını duyurdu. Equal Voice’s ve She EO Ventures gibi sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen video konferaslara konuşmacı olarak katılacak Trudeau, pandemi sebebiyle gelir kaybı yaşayan Kanadalı kadınların ekonomik durumlarının iyileştirilmesi yönünde adımlar atılacağına dair söz verdi.

İflas duyurusu yapan Laurentian Üniversitesi’nde yeni bir mali skandal yaşandı. Üniversite hakkında şikayette bulunan birçok profesör ve araştırma görevlisi, araştırmalar için toplanan fonların üniversitenin kendi mali giderleri için kullanıldığını açıkladılar. Yaklaşık $36.5 milyon değerinde araştırma fonunun kayıp olduğunu bildiren akademisyenler, akademik gelecekleri için endişe duyduklarını dile getirdiler.

Ontario sağlık çalışanları halen koruyucu ekipman sıkıntısı çekildiğini açıkladılar. Pandeminin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen, maske, eldiven ve dezenfektan sorununun devam ettiğini belirten sağlık çalışanları, kendi sağlıklarının her geçen gün daha fazla tehlike altında bırakıldığını söylediler. Sağlık çalışanlarını temsil eden 3 büyük sendika ise verilen sözlerin sadece koruyucu ekipmanlar konusunda değil, saat ücretlerinin arttırılmasında da yerine getirilmediğini açıkladılar.    

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, sağlık fonlarının arttırılması konusunda federal hükümete baskı yapılması gerektiğini söyledi. Trudeau hükümetinin azınlık hükümeti olduğunu vurgulayan Legault, ihtiyaçlarının karşılanması için muhalif partilerin desteğinin alınabileceğini söyledi. Nisan ayında açıklanacak bütçe planlamasında eyaletlerin sağlık harcamalarına yönelik ciddi bir artışın olmaması durumunda federal hükümetin erken seçime zorlanabileceğini ima eden Legault, eyalet hükümetlerini birleşmeye çağırdı.

Nunavut’ta COVID 19 salgını büyüyor. 2800 nüfuslu Arviat bölgesinde 337 vakanın olduğunu bildiren bölge kamu sağlığı kurumu, okulların ve mecburi olmayan işyerlerinin aylardır kapalı olmakla birlikte salgının kontrol altına alınamadığını açıkladı.

Perfect Media Grubu olarak Kadınlar Günü’nü kutlar; en azından kadının insan olduğu gerçeğinin akılda tutulmasını dileriz.


KANADA’DA SON DURUM 7 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2325, vefat eden kişi sayısı ise 21 olarak rapor edildi.

Ontario’da muhalif doktorlara sansür uygulandığı şüphesi gittikçe artıyor. Hükümetin pandemi politikalarını eleştiren birçok sağlık çalışanı durumdan şikayetçi olduklarını çeşitli platformlarda dile getirdiler. William Osler Sağlık Merkezi yoğun bakım hekimi Dr. Brooks Fallis rütbesinin hükümetin baskısıyla düşürüldüğünü iddia ederken, ABD’deki protestolara katılan iki hemşire ise meslekten tamamen uzaklaştırıldılar. Son olarak çocuk doktoru Kulvinder Kaur Gill, Tabibler Odası’ndan sosyal medya paylaşımları konusunda uyarı aldığını açıkladı. İleri derecede uygulanan kısıtlamaların hiçbir bilimsel veriye dayanmadığı yönünde paylaşımlar yapan Gill, kamu sağlığı ve yürütmelikleri tehlikeye atmaması yönünde bir uyarı aldı.

Ontario’da birçok üniversite sonbahar döneminde sınıfta eğitime geçmek için hazırlık yapmaya başladı. Toronto Üniversitesi başta olmak üzere, Ryerson, Western, Queen’s, Waterloo ve Guelph üniversiteleri, şartlar elverdiği ölçüde sınıfta eğitimden yana olduklarını bildirdiler. Üniversitelerin rektörleri, pandemi süresince geliştirilen teknolojik destekten faydalanmaya devam edilmekle birlikte, tüm senaryoların değerlendirildiğini açıkladılar.  

Konservatif Parti kongresi, parti içindeki fikir ayrılıklarının şimdiden derinleşmesine sebep oldu. İki hafta sonra yapılacak olan kongrede kürtaj karşıtı gelenekçi delegelerin daha çok söz sahibi olmaları için çalışmalar yapan Derek Sloan, partinin özüne dönmesi gerektiğini beyan etti. Parti lideri Erin O’Toole ise Kanada’nın an itibariyle en önemli sorununun sosyal meselelerden ziyade ekonomi olduğunu ve bu alana yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.

Ontario’da hizmet vermeye başlayan Starlink internet servisi, ücretlerin yüksekliği sebebiyle şikayet aldı. Elon Musk tarafından kurulan ABD merkezli  SpaceX şirketinin bir hizmeti olan Starlink, Kanada Radyo Televizyon Kurumu tarafından geçtiğimiz aylarda onaylanmıştı. Denemelere başladığında, kırsal bölgelere hızlı internet servisi sunma sözü veren Starlink uydu anteninin maliyetinin $800 olduğu belirtilirken, aylık faturaların ise $150’dan başladığı öğrenildi.


KANADA’DA SON DURUM 6 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3370, vefat eden kişi sayısı ise 41 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, COVID 19 aşıları hakkında güncel bilgileri paylaştı. Kanada’da 4 aşıya izin verildiğini belirten Tam, an itibariyle 2.1 milyon doz aşı yapıldığını açıkladı. Bu hafta ise 397,000 doz aşı yapıldığını belirten Tam, bunun şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, eyalet temsilcileriyle görüştü. 11’inci olağan görüşmede aşıların dağıtımı ve yakın gelecekteki aşı stratejisi öncelikli konular olarak ele alındı. Aşı seferberliğinin ekonomik kalkınmaya da önemli katkısı olacağını vurgulayan Freeland, yeni varyasyonlarının sayısının artmasına rağmen, yılın geri kalanı için optimistik bir tablo çizdi.

Indigenous Hizmetleri Bakanlığı, ülke genelinde enfekte olan toplum üyesi tablosunu açıkladı. Pandeminin başından bu yana, 1300’ü aktif olmak üzere toplamda 21.836 vaka olduğunu açıklayan Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, vefat eden kişi sayısının ise 245 olduğunu bildirdi. Indigenous halklarından 480 grubun %40’ının aşıların en az ilk dozunu aldığını belirten Bakan Miller, hava koşullarından dolayı erişime kapalı bölgeler için de çalışmalara devam edildiğini söyledi.

Ontario’da Haziran ayına kadar kriterlere uyan herkese aşı yapılacağı açıklandı. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, Johnson & Johnson aşısının Health Canada tarafından onaylanmasının, eyalette aşı seferberliğine büyük hız katacağını söyledi. Ontario’da COVID 19 aşılarından sorumlu General Rick Hillier ise, tek doz olarak enjekte edilecek aşının saklama kolaylığı da eklendiğinde, 60 yaş ve üstü herkesin en geç Haziran ayına kadar aşı olmasının başarılabilir bir plan olduğunu söyledi.

British Columbia, AstraZeneca aşısının öncelikli listesini 18 Mart tarhinde açıklayacağını duyurdu. Dişçiler, öğretmenler ve otobüs şöförlerinin de dahil olması beklenen listede, öğretmen asistanlarının yer alıp almayacakları ise henüz belirlenmedi. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, hızla tüketilmesi gereken AstraZeneca aşılarına paralel olarak Pfizer ve Moderna aşılarının da yaş kategorisine göre devam edeceğini söyledi.

Alberta’da kamu sağlığı protokollerini ihlal eden papazın tutukluluk durumunun devam etmesine karar verildi. GraceLife kilisesi papazının bahardaki duruşmaya kadar tutuklu kalmasına karar veren hakim Peter Michalyshyn, dini inançların kamu sağlığı emirlerinin üzerinde olmadığını söyleyerek, papazın kuvvetli dini inançlarının kefalet kurallarına uymasına da engel olacağı yönünde karar verdi. Kamu sağlığı protokollerine ilaveten, kefaletle serbest bırakılma kurallarını da ihlal etmesine rağmen, mahkeme kararını temyize götüren papaz James Coates ise olaya basın yasağı getirilmesi hakkını kullanmadı.


KANADA’DA SON DURUM 5 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2831, vefat eden kişi sayısı ise 46 olarak rapor edildi.

Ontario’da AstraZeneca aşılarının önümüzdeki haftadan itibaren eczanelerde tatbik edileceği açıklandı. 65 yaş ve üstü kişiler için tavsiye edilmeyen aşıdan, ilk etapta 60-64 yaş arası kişiler faydalanabilecekler. Sağlık Bakanı Christine Elliot, ivedilikle başlatılacak pilot projenin, Toronto, Kinsgton ve Windsor – Essex bölgelerinde yaklaşık 380 eczanede hizmette olacağını açıkladı.

Health Canada, Johnson & Johnson aşısı hakkındaki nihai kararın önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildiridi. Kurum Yönetmelik Daire Başkanı Dr. Marc Berthiaume, ABD’den haftasonu onay alan aşının Kanada’daki durumunun da çok yakında netleşeceğini söyledi. Onaylanması durumunda Kanada’da kullanılacak dördüncü aşı olarak kaydedilecek Johnson & Johnson aşısının en önemli özelliği ise diğerlerinin aksine tek dozun %95 başarı oranıyla yeterli gelmesi olduğu bildirildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, vaka sayılarında önemli oranda düşüş yaşandığını açıkladı. Son 24 saatte 994 yeni vaka tespit edildiğini belirten Williams, bu rakamın 600’lerde seyretmesi gerektiğini söyledi. Williams, son raporlara göre günlük vakalarının üçte birini yeni varyasyonların oluşturduğunu açıklarken, aşıların ikinci dozunun ertelenmesini ise kısıtlamaların daha hızlı hafifletilmesi şeklinde yorumladı.

Quebec’te pandeminin bahar gidişatı raporları yayınlandı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu ve Laval Üniversitesi tarafından hazırlanan çalışmada, B117 olarak adlandırılan İngiltere varyasyonunun Nisan ayında baskın çıkan tür olacağı öngörüldü. Raporda ayrıca, Mayıs ayına kadar sadece 70 yaş ve üstü kişilere aşı yapılabileceği ve bu kişilerinse nüfusun ancak %20’sine denk geldiğinin altı çizildi.  

Alberta’da geçtiğimiz ay ortalarında kapatılan Olymel et işleme tesisinin yeniden açılmasına yönelik kamu soruşturması yapılması talep edildi. Eyalet NDP Lideri Rachel Notley, 500 kişinin enfekte olduğu tesisin kesimhane bölümünün yeniden açılmasına ancak uygun bir plan çizilmesi durumunda izin verilmesi gerektiğini söyledi. Tesisin kapanmasından dolayı geçici süreyle işsiz kalan yaklaşık 1850 kişiyi temsil eden sendika başkanı Thomas Hesse ise maaş ödemeleri konusunda halen sıkıntı yaşandığını açıkladı.

British Columbia Çalışma Bakanı Ravi Kahlon, işyerlerine sağlanacak maddi destek programlarının genişletildiğini açıkladı. 2020 Mart ayından bu yana pandemi nedeniyle gelir kaybı yaşayan küçük ve orta çaplı işyerlerine eyalet desteğinin $345 milyon olacağını açıklayan Bakan Kahlon, hazırlanan yeni projelerde ise başvuru kriterlerinin daha fazla işyerini kapsayacak şekilde genişletildiğini söyledi.

British Columbia Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, AstraZeneca aşılarının ön saflarda çalışanlara tatbik edileceğini açıkladı. Haftaiçi Kanada’ya gelen 500.000 doz aşının 300.000’inin son kullanma tarihinin sadece birkaç hafta içinde olması sebebiyle ülke çapında dağıtım ve tatbik edilmesine büyük bir hızla devam edilen aşının hangi kriterlere bağlı kalınarak uygulanacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.


KANADA’DA SON DURUM 4 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2811, vefat eden kişi sayısı ise 60 olarak rapor edildi.

Health Canada, Pfizer aşılarının saklanması konusunda bir güncelleme yaptı. Aşıların standart bir buzlukta ortalama 2 hafta saklanabileceğini belirten yetkililer, söz konusu yeni gelişmenin aşının taşınmasını oldukça kolaylaştıracağını açıkladılar. Health Canada aynı zamanda -80 derecede saklanması gereken aşıların -25 derecede tutulduktan sonra yeniden ultra derin dondurucuda muhafaza edilebileceğini de duyurdu.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, şehirdeki kısıtlamaların en azından gri kategoride devam etmesini önerdi. De Villa, yeni varyasyonların son 2 haftada iki katına yükseldiğini belirterek, 8 Mart’ta sona erecek olan Evde Kal emrinin devam etmemesi durumunda, Toronto’nun en fazla gri kontrol bölgesine alınmasını isteyen De Villa, Toronto Belediye Başkanı John Tory tarafından da desteklendi. Gri kategoride sadece perakende satış mağazaları %25 kapasiteyle çalışabilirken; restoran ve barlar sadece sipariş alıyor, spor salonları ve kişisel bakım salonları ise kapalı kalmaya devam ediyorlar.

Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, şehrin kırmızı kategoriye geçmesini talep etti. Mississauga Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Lawrence Loh gri kategoriye geçmeyi talep ederken, Loh’u aşırı tedbirli bulduğunu söyleyen Crombie, aşı seferberliğinin halk sağlığını olduğu gibi ekonomik sağlığı da korumayı amaçladığını hatırlattı.

Canada Post Mississauga tesisinde vaka denetim raporlarında talimatnameye uyulmadığı bildirildi. Yaklaşık 300 çalışanın enfekte olduğu tesiste yapılan incelemelerde, tüm federal kurumlarda olduğu gibi yerel sağlık ünitesine bilgi verilmesi ve akabinde bir inceleme başlatılması gerektiği halde, tesisin kural ihlali yaptığı rapor edildi.

Alek Minassian nihayet suçlu bulundu. Toronto’da 2018 yılında kiralık aracıyla gerçekleştirdiği saldırı sonucu 10 kişinin ölümü ve 16 kişinin de yaralanmasına sebep olan Minassian, cezai ehliyetinin olmadığını iddia ederek suçunu reddetmekteydi. YouTube üzerinden de yayınlanan davada hakim Anne Molloy, 28 yaşındaki Minassian’ın, kendisi ya da başkaları için oluşturacağı sonuçları göze alarak suç işlediği yönünde karar verdi. Tutuklu bulunan Minassian’ın ne kadar hüküm giyeceği henüz belli olmamakla birlikte, Kanada ceza kanununa göre birinci dereceden cinayetin cezası şartlı tahliye hakkı olmaksızın 25 yıldan başlıyor.

Quebec’te ortalama yaşam süresinin düştüğü tespit edildi. Pandemi sebebiyle yaşam süresinin 5 ay azaldığını belirten araştırmacılar, yeni belirlemelere göre ortalama yaşam süresinin erkeklerde 80, kadınlarda ise 84 olduğunu rapor ettiler.

Alberta’da yeni varyasyonların sebep olduğu ilk yaşlı bakımevi salgını rapor edildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, Churchill Manor isimli bakımevinde 19’u kesinleşmiş 27 vaka olduğunu açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 3 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2714, vefat eden kişi sayısı ise 28 olarak rapor edildi.

Kanada’ya gelecek ilk AstraZeneca aşılarının son kullanma tarihinine yaklaştığı bildirildi. Federal hükümet, Hindistan Serum Institute üretimi AstraZeneca aşılarının ilk teslimatının bugün yapılacağını açıkladı. 500.000 doz olacak ilk teslimatın 300.000 dozunun son kullanma tarihinin ise sadece birkaç hafta olduğu belirlendi. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, tüm aşıların son kullanma tarihine yaklaşmadığını ve aşıların ne şekilde tüketileceğinin eyalet hükümetlerinin tasarrufunda olduğunu söyledi.

Kanada Satın Alma Bakanı Anita Anand, AstraZeneca aşılarının teslimat programı hakkında net bir bilgi veremedi. ABD ile 20 milyon doz üzerinden anlaşma yapıldığını söyleyen Anand, sadece üretici firmadan güvence aldığını belirtmekle yetindi. Ecza firmasının merkez üssü olan ABD ise öncelikle kendi vatandaşlarının aşı olacaklarını defalarca belirmişti.

Ontario’da aşıların ikinci dozunun bekletilme kararı haftasonunda netleşecek. Quebec ve British Columbia’nın ardından Ontario’da da Pfizer ve Moderna aşılarının ikinci dozunun 4 ay sonraya ertelenmesi kararının Ottawa tarafından verilmesi bekleniyor. Diğer yandan Eyalet Sağlık Bakanı Christina Elliot, saklama koşulları çok daha uygun olan AstraZeneca aşısının 65 yaş altı kişilere tatbik edilmesi için zaman kaybetmeye gerek olmadığını söyledi.

Durham bölge okullarınında ciddi oranda çalışan eksikliği rapor edildi. Bölge eğitim müdürü Norah Marsh, öğrencileri gözetecek ve semptom takibi yapacak çalışan sayısının yeterli olmadığını söyledi. Ontario’da yeni açıklanan kurallara göre herhangi bir COVID 19 belirtisi gösteren öğrencinin okula geri dönebilmesi için doktor raporu alması ya da negatif test sonucu ibraz etmesi gerekiyor.

Toronto şehir merkezinde bir çocuk bakımevi kapatıldı. Çalışan iki kişinin COVID 19 pozitif test edilmesi sebebiyle kapatılan Alexandra Park bakımevine devam eden öğrencilerin iki hafta karantinada kalmaları önerildi.

British Columbia’da bazı kiliseler avukatları aracılığıyla eyalet hükümetine dava açtılar. Avukat Paul Jaffe, ibadetin Kanada Anayasası ile korunduğunu belirterek, temsil ettiği kiliselere verilen $2300 para cezasının da affedilmesini istedi. Davaya bakan hakim Christopher Hinkson ise ibadet etmenin yasaklanmadığının altını çizerek, tam tersine ibadet eden kişilerin sağlık güvenliklerinin korunduğunu önemle belirtti.

Quebec hükümeti, COVID 19 aşılarının eczanelerde tatbik edilmesini görüşüyor. Henüz kesinleşmeyen anlaşmaya göre, ilk enjeksiyonların Mart ayı ortasında başlaması planlanıyor. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, öncelikle Montreal’de 50 eczanede Moderna aşısının tatbik edilmesinin planlandığını açıkladı.

Kanada İstatistik Bürosu, Kanada’nın tarihinin en kötü mali tablosunu çizdiğini açıkladı. 1961 yılından bu yana kayıt altında olan gayrisafi milli hasılanın 2020 yılında %5.4 oranında düştüğünü belirten kurum, milyonlarca kişinin ise işsiz kaldığını açıkladı.

Credit Canada, kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte tahsilat şirketlerinin harekete geçeceklerini açıkladı. Birçok finans kuruluşunun alacaklarını tahsil etmek için hazırlandığını belirten Credit Canada başkanı Keith Emery, halihazırda büyük borçları olan Kanadalıları zor günlerin beklediğini bildirdi. Emery, kredi borçlarının ödenmesini kolaylaştırmak için sunulan danışmanlık hizmetlerine ise %30 daha az talep olduğunu bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 2 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3530, vefat eden kişi sayısı ise 23 olarak rapor edildi.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, AstraZeneca aşısının yaşlılara tatbik edilmemesini önerdi. 65 yaş ve üstü kişilerde aşının etkili olduğuna dair yeterince veri bulunmadığını belirten komite, koruma oranı %62 olan aşının şimdilik daha düşük risk taşıyan kişilere tatbik edilmesini önerdi. Health Canada tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma da tavsiyenin yerinde olduğunu beyan etti.

British Columbia, aşının iki dozu arasında 4 ay beklenileceğini açıkladı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, daha fazla kişinin ilk dozdan yararlanması amacıyla, normal şartlarda 3 hafta arayla enjekte edilmesi gereken ikinci dozun 4 ay bekletileceğini söyledi.

Vancouver Belediyesi atık su sisteminden virüsün tespit edildiğini açıkladı. British Columbia Üniversitesi ve BC Salgın Hastalıklar Denetleme Merkezi’yle ortaklaşa yürütülen çalışmayla, Vancouver sakinlerinin bölgelerinde bulunan aktif vakalardan haberdar edileceği açıklandı. Atık su işleme tesisleri tarafından hazırlanan haritada, enfekte olan kişi sayısınin ise şimdilik tespit edilmesinin mümkün olmadığı açıklandı.

Ontario NDP Lideri Andrea Horwath, yaşlı bakımevlerinde yaşanan trajedinin en büyük sebebinin ilgili bakanlık tarafından zamanında uyarılmamaları olduğunu söyledi. Kendisi de bir aile hekimi olan Bakan Merrilee Fullerton, geçtiğimiz günlerde bakımevlerinin durumu hakkında salgının başlangıcından beri endişeli olduğunu dile getirmiş ve daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini önerdiğini açıklamıştı.   

Ontario Adalet Mahkemesi, Barbados’ta olduğu iddia edilen hakimin lokasyonunu teyit etmeyi reddetti.  Oshawa’da bir savunma avukatı, Bruce Frazer isimli hakimin yaklaşık 4 aydır Barbados’ta bulunduğunu ve sağlık güvenliği gerekçesiyle davalara uzaktan baktığını iddia ett. Söz konusu iddiayı gündeme getiren avukat Leo Kinahan, ülke dışına çıkılmaması uyarısına rağmen tatilde olan hakimin ceza kanununa karşı gediğini söyledi.

Toronto’da polis memurları bu hafta itibariyle COVID 19 aşısı almaya başlayacaklar. Toronto Emniyeti sözcüsü Connie Osborne, ilk etapta sahada sağlık hizmeti verenlerle birlikte görev alan 2250 memuru kapsayacak olan programdan, 1 Nisan itibariyle ikinci faza geçmesiyle tüm kadronun yararlanacağını açıkladı.

WestJet ve CUPE geçici bir anlaşmaya vardılar. 2018 yılından bu yana, 3100 kabin memurunu kapsayan sendikalaşma konusunda yorum yapan Local 4070 başkanı Chris Rauenbusch, tarihi önemi olan bir hedefe varıldığını söyledi. Diğer yandan Karayipler ve diğer tatil bölgelerine uçuşların 30 Nisan tarihine kadar kapatılması sebebiyle 120 kabin memuru bugün itibariyle geçici olarak işten çıkarıldığı, geçici olarak işten çıkarılacak pilot sayısının ise henüz resmileşmediği bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 1 MART  2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1810, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Federal hükümet, ulusal asgari ücret tasarısını gündeme aldı. Liberal Milletvekili Julie Dzerowicz tarafından meclise sunulan C273 no’lu tasarı, gelir eşitsizliğiyle başa çıkılabilmesini amaçlıyor. Yayınladığı basın bildirisinde, eyalet bazında yürütülen sosyal yardım programlarının sosyal güvenlik standartlarıın gerisinde kaldığını vurgulayan Dzerowicz, ulusal çerçevede oluşturulacak asgari ücretin fırsat eşitliğinin yaratılmasına önemli katkısı olacağını söyledi.  

Quebec’te sığınma evlerinin sayısının arttırılması için çeşitli protestolar düzenlendi. Pandemi sürecinde şiddet gören kadın ve çocuklara yönelik hizmet sunan sığınma evlerinin kapasitesinin acilen geliştirilmesini talep eden Alliance MH2, söz konusu kişileri için evsizliğin çok ciddi bir tehlike olduğunu vurguladı. Kurum sözcüsü Gaëlle Fedida, pandemi döneminde  kadın ve çocuklara şiddetin %43.5 arttığını belirtirken, eyalet hükümetinin sığınma evlerine daha fazla fon ayırması gerektiğini söyledi.

Ontario’da enfekte olan kişi sayısı 300.000’i geçti. Son belirlemelere göre testlerin pozitif çıkma oranının %2.4 olduğu eyalette hastanede tedavi gören kişi sayısı ise 289’u yoğun bakımda olmak üzere 627 olarak rapor edildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, stoklara bağlı olarak Mart – Haziran ayları arasında nüfusun %65’inin aşı olmasının planlandığını söyledi.

Ontario’nun en kalabalık 2 sağlık bölgesi kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda fikir ayrılığına düştü. Toronto ve Peel sağlık bölgeleri 8 Mart’ta açıklanması beklenen yeni kararlar hakkında farklı beyanlarda bulundular. Peel sağlık bölgesine bağlı Mississauga, Caledon ve Brampton belediye başkanları, artık kırmızı koda geçilmesi gerektiğini açıklarken, Toronto belediye başkanı John Tory ise kısıtlamaların hafifletilmesi için doğru zaman olmadığını söyledi. Kırmızı koda dönen tüm çevre illerin oldukça kısa mesafede bulunmalarına rağmen, Toronto’da kısıtlamaların hafifletilmesini engelleyen kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Eileen De Villa ve John Tory, işyerlerinin kurban edilmesi ve halkın ihityaçları arasında bir denge kurmaya çalıştıklarını açıkladılar.  

Toronto Belediyesi evsizlerin aşılanmasını öncelikli program listesine aldı. Belediye tarafından yönetilen sığınma evlerinde yeni varyasyonlar da dahil olmak üzere COVID 19 pozitif teşhis edilen kişi sayısının artmasının ve kararın hızlandırılmasına sebep olduğu bildirildi. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu’nun sorumluluğunu üstlendiği programdan, eyaletin diğer bölgelerinde olduğu gibi,  öncelikle 80 yaş ve üstü evsiz kişiler faydalanacaklar.