Ana sayfa Ayın haberi KANADA HABER – EYLÜL 2021

KANADA HABER – EYLÜL 2021

1716
0
PAYLAŞ

KANADA’DA SON DURUM 19 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6627, vefat eden kişi sayısı ise 77 olarak rapor edildi.

Health Canada, Pfizer tarafından çocuklar için COVID 19 aşısının resmi başvurusunun yapıldığını doğruladı. 5-11 yaş arası çocuklara COVID 19 aşısı yapılmasının, okullarda yeni vakaların patlak vermesinin önüne geçilmesi için en etken çözüm olduğunu belirten Health Canada yetkilileri, aşısının onaylanma süresi hakkında ise net bir bilgi paylaşmadılar.

Ontario’da iki aile hekiminin COVID 19 aşısından muaf belgesi vermeleri yasaklandı. Aşı konusundaki çekincelerini çeşitli sosyal medya platformlarında da paylaşan Windsor’dan Dr Mark Trozzi ve Owen Sound bölgesinden Dr Rochagne Kilian tarafından verilen belgelerin bir kısmının geçersiz sayılacağı bildirildi. Ontario Hekimler ve Cerrahlar Odası tarafından iki doktorun maskeden muaftır raporu vermelerinin de yasaklanmasının ardından yorum yapan Dr Trozzi, Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam hakkında uydurulmuş bir pandemi sürecinde çifte ajanlık suçlaması yaparken; Dr Kilian ise tıbbi zorbalığa karşı olduğunu beyan ederek istifasını sundu.

Sudbury Hapishanesi geçici olarak kapatıldı. 145 tutuklunun başka hapishanelerde izole edileceklerini söyleyen savcılık sözcüsü Andrew Morrison, hapishanenin en az 2 hafta süresince kapalı kalacağını bildirdi.

Ontario’da bir estetik cerrah dolandırıcılık suçlamasıyla mahkemeye verildi. Dr. Mahmood Kara’nın sahibi olduğu Toronto, Scarborough, Vaughan ve Whitby bölgelerindeki 4 kliniğe ilaveten Guelph ve Burlington bölgelerinde de iki konsültasyon ofisi bulunan Kara Plastik Cerrahi, hastalardan aldığı yüzbinlerce dolarlık ön ödemeyi iade etmeden tüm ofislerini kapattı. Ontario Plastik Cerrahlar Odası tarafından yapılan açıklamada söz konusu doktorun lisansının 2018 yılında iptal edildiği bildirilirken, Kara Plastik Cerrahi’nin aynı zamanda toplamı 1 milyon doları geçen kira borcunun da olduğu öğrenildi.


KANADA’DA SON DURUM 9 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4088, vefat eden kişi sayısı ise 45 olarak rapor edildi.

Kanada genelinde pandeminin dördüncü dalgasının hafiflemeye başladığı açıklandı. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam tarafından verilen bilgiye göre, Temmuz ayı ortasından bu yana ilk kez vaka sayılarında artış kaydedilmediği belirtilirken; aşı olmamış kişilerin enfekte olma riskinin aşı olanlara göre 10 kat daha fazla olduğu, hastanede tedavi görme riskinin ise 36 kat daha fazla olduğunun altı çizildi. Aşı olma oranının düşük olduğu bölgelerde kısıtlamaların gereğinden erken kaldırılmasının yol açtığı sorunların altını çizen Tam, uzun bir süre daha tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ulusal Polis Federasyonu, federal hükümet çalışanlarına getirilen aşı zorunluluğu uygulamasına tepki gösterdi. Kurum Başkanı Brian Sauve, aralarında yedek subaylar ve atlı birliklerin de bulunduğu yaklaşık 20.000 RCMP mensubunun aşı hakkındaki kararına saygı gösterileceğini söyledi. Hükümetin bir bildiriyle kararını beyan etmeden önce sendikayla anlamlı ve gerçekçi bir diyaloğa geçmesi gerektiğini belirten Sauve, kendilerinin onayı olmadan alınan karardan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

Ontario eyalet hükümeti, bazı kapalı alanlarda toplanma limitinin kaldırıldığını açıkladı. Sinema, tiyatro, konser salonu, yarış pistleri, çekim stüdyoları ve spor salonlarında her iki doz aşısını olmuş kişilerin toplanma sınırının kaldırıldığını bildiren eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, uygulamanın bugünden itibaren başlayacağını açıkladı. Elliot, pandeminin dördüncü dalgasının kontrol altında bulunmasına rağmen, restoran, bar, spor salonları ve yoga stüdyolarında ise kapasite sınırlamasının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kanadalı diplomatlar Taliban temsilcileriyle buluştu. Katar’da Taliban sözcüsü Suhail Shaheen ile gerçekleşen buluşmaya Kanada’nın 2005 – 2007 dönemi Afganistan Büyükelçisi David William Sproule Kanada’yı temsilen katılırken, toplantıda ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’nin temsilcileri de hazır bulundular. Shaheen tarafından paylaşılan sosyal medya mesajında Afganistan İslam Emirliği’nin artık bir gerçek olduğunun altı çizilirken, uluslararası camiaya katılmaya hazır oldukları, ilişkilerin devamının sağlanmasında ortak çıkarlarda birleşilmesi gerektiği ve katılımcı ülkelerin Afganistan’a insani yardımlara devam edeceklerine dair söz verdikleri beyan edildi. Konu hakkında yorum yapan hükümetlerarası ilişkilerden sorumlu bakan Dominic LeBlanc ise, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Afgan halkına yardım gönderileceğini kabul ederken, Taliban’a doğrudan bir yardımın söz konusu olmadığını söyledi. LeBlanc, terörist organiasyonlar listesinde bulunan Taliban’ın Afganistan’ın meşru hükümeti olarak tanınmasının söz konusu olmadığını özellikle tekrarladı.


KANADA’DA SON DURUM 8 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4025, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Truedau yurtiçi seyahat kısıtlamaları konusunda önemli açıklamalar yaptı. Hava, kara ve deniz yolculuklarında 30 Ekim tarihinden itibaren aşı olmayan yolcuların seyahat edemeyeceklerini bildiren Trudeau, bazı istisnai durumlar dışında, 12 yaş ve üzeri yolcuların aşılarının her iki dozunun da yolculuktan en az 2 hafta önce tamamlanmış olması gerektiğini söyledi. Konu hakkında yorum yapan Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr İsaac Bogoch ise söz konusu kararın aşı potansiyelinin artmasında büyük bir adım olduğunu belirtirken, yurtiçi yolculukların güvenle gerçekleşmesine yardımcı olacağını da söyledi.

Federal hükümet, yurtiçi seyahat kısıtlamalarında bazı Indigenous yerleşim birimlerinde yaşayanlar için muafiyetler üzerinde çalışmaya başladı. Ulaştırma Bakanı Omar Alghebra tarafından yapılan açıklamada, sadece hava yoluyla erişim sağlanan bazı yerleşim birimlerinde ikamet edenler için aşı kartı ibrazı yerine negatif PCR testi uygulamasının planlandığı bildirildi.

TTC, aşı mecburiyeti uygulamasının çalışanlar için ön koşul olduğunu hatırlattı. Yaklaşık 12.000 çalışanı temsil eden ATU Local 113 sendikasını geçtiğimiz ay mahkemeye veren TTC, aşı olmayan çalışanların ilk etapta geçici olarak açığa alınacağını açıkladı. Sendikanın talebiyle aşı durumlarını rapor etmeyen TTC çalışanlarının en geç 3 Kasım tarihine kadar harekete geçmeleri gerektiğini belirten kurum başkanı Rick Leary, eleman eksikliğine karşı önlem alındığını açıkladı.

Nova Scotia kamu sağlığı kurumu, hastanelerde aşı kartı ibraz etme mecburiyeti uygulanacağını açıkladı. Kurum başkanı Dr. Robert Strang tarafından yapılan basın duyurusunda, 13 Ekim tarihinden itibaren hastabakıcılar, refakatçiler ya da ziyaretçilerin tam doz aşılarını olduklarını kanıtlamaları gerektiği bildirildi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, Şükran Günü için uygulanacak kısıtlamaları açıkladı. Aşı olmamış kişiler için kapalı alanlarda toplanmanın kesinlikle yasak olduğunu bildiren Kenney, diğer yandan aşı olan kişiler için toplanma sınırının ise 10 kişi olduğunu açıkladı. Eyaletteki aktif vaka sayısının 19.000 kişinin üzerinde, yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının ise 247 olduğunu önemle hatırlatan Kenney, hastanelerin kapasitesinin daha fazla zorlanmaması gerektiğinin altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 6 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2667, vefat eden kişi sayısı ise 48 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümet çalışanları için aşı mecburiyeti uygulamasının detaylarını açıkladı. Trudeau ve Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, aşı mecburiyetinin öğrenciler, stajyerler ve geçici çalışanlar da dahil olmak üzere tüm federal hükümet çalışanlarını kapsayacağını duyurdu.

Federal hükümet çalışanlarını temsil eden sendika, Professional Institute of the Public Service of Canada (PIPSC), aşı mecburiyetinin detayları konusunda hükümetle mutabakata varıldığını açıkladı. Kurum başkan yardımcısı Stéphane Aubry tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 60.000 çalışanı temsil eden sendikanın, aşı mecburiyetinin yurtdışında hizmet verenler ve evden çalışanları kapsamaması için mücadele verdiği bildirildi.

Ontario’da aşı kartı ibraz etme mecburiyeti bazı karışıklıklara yol açmaya devam ediyor. Aşı kartıyla birlikte fotoğraflı kimlik ibrazı prensibine dayanan uygulama, 18 yaş altındaki kişiler için önemli derecede zorluk yaratıyor. Ehliyet, sağlık kartı, doğum sertifikası ya da pasaport gibi belgelerin geçerli kimlik kategorisinde bulunduğu uygulamada, bazı dökümanların her zaman kişinin yanında bulunamayacağını ya da kişinin yaşı sebebiyle erişiminin olamayacağını kabul eden eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, söz konusu durumlarda işletme sahibinin inisiyatif kullanabileceğini söyledi.

Alberta eyalet hükümeti bazı kamu sağlığı protokollerine geri dönüş yaptı. Eyalet Başkanı Jason Kenney tarafından yapılan açıklamada Temmuz ayından bu yana ara verilen vaka takibi uygulamasına şimdilik okullarda devam edileceği bildirildi. Özellikle 5-11 yaş arası öğrenciler arasında pozitif vaka oranının hızla artması sebebiyle okullarda hızlı test kitlerinin kullanılmasına ağırlık verileceğini belirten Kenney, eğitim kurullarının uygun yaş aralığındaki öğrenciler için COVID 19 aşısını mecburi kılmalarının önünün açık olduğunu da sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 1 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3102, vefat eden kişi sayısı ise 34 olarak rapor edildi.

Ontario’da bir kişi daha pandemi yardımlarını zimmetine geçirmekle suçlandı. Geçtiğimiz yıl Ontario eyalet hükümeti tarafından yapılan $11 milyon değerinde çocuk yardımını kişisel hesaplarına aktaran Madan ailesi ve Vidhan Singh’in yanısıra, söz konusu kişilerle bağlantısı kesinleşen Manish Gambhir isimli kişi de eyalet hükümeti tarafından mahkemeye verildi. Brampton’da ikamet eden 41 yaşındaki Gambhir’in sahte kimlik ve ikametgah adresleri beyan etmek suretiyle suça ortak olduğu rapor edildi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, eyaletin pandemiyle mücadelede yardıma ihtiyacı olduğunu resmi olarak açıkladı. Kanada Kızıl Haç Kurumu ve Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne yardım çağrısında bulunulduğunu bildiren Kenney, aynı zamanda Labrador ve Newfoundland sağlık görevlilerinin de yardıma geleceğini açıkladı.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dube, kapalı alanlarda toplanma sınırıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dube, aşı kartı ibraz edildiği ve maske kullanıldığı sürece, sinema, tiyatro, konser salonu ve benzeri alanlarda 8 Ekim tarihinden itibaren kapasite limitinin kaldırılacağını açıkladı. Pandemiye karşı henüz bir zafer kazanılmadığının altını çizen Dube, son 24 saatte 655 kişinin pozitif teşhis edildiği ve 2 kişininse yaşamını yitirdiği eyalette tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 30 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4230, vefat eden kişi sayısı ise 64 olarak rapor edildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore, gençlere Pfizer aşısı yapılmasını önerdi. Moderna aşısı olan 18- 24 yaş arası erkeklerde kalp kası ve zarı iltihabı problemlerinin rapor edildiğini açıklayan Moore, risk oranının ise 5000’de 1 olduğunu bildirdi. Pfizer aşılarında ise bu oranın 28.000’de 1 olduğunu belirten Moore, Ontario halkına karşı şeffaflık ilkesiyle hareket ettiklerini sözlerine ekledi.

Ontario’da aşı kartı uygulaması ilk haftasında binlerce şikayet dilekçesi aldı. Aşı Kartına Karşı Ontario İşletmeleri ismiyle bir sosyal medya hesabı üzerinden iletişime geçen yaklaşık 130.000 küçük ve orta çaplı işyeri sahibi müşterilerinden aşı kartı ibraz etmelerini istemeyeceklerini açıkladılar. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise önceliğin aşı kartının gerekliliği konusunda eğitime verildiği, fakat yakın zamanda kurallara uymayan işyerlerine $1000 – $10.000 arasında para cezası verilmeye başlanacağı bildirildi.

Quebec Kamu Sağlığı Kurumu tarafından yapılan araştırmada aşıların iki dozu arasında bekleme süresinin uzunluğunun yararlı olduğu rapor edildi. Üretici ecza şirketlerinin iki doz arasında 3 hafta zaman bırakılması tavsiyesine, tedarik sıkıntısı nedeniyle uyulmayan eyalette, iki doz arasında 16 hafta zaman bırakılmasının aşının etkisini arttırdığı rapor edildi.

Alberta’da aktif vaka sayısı 20.000’in üzerine çıktı. Son 24 saatte 34 kişinin daha yaşamını yitirdiği eyalette, yoğun bakım yatak kapasitesinin dolmasına ise sadece 3 hafta zaman kaldığı açıklandı. Federal hükümet ve diğer eyaletlerin yardım teklifini henüz resmi olarak kabul etmeyen Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, özellikle sağlık çalışanları tarafından artan tepkilere rağmen, eyalette kısıtlamaların arttırılmaması kararını yineledi.


KANADA’DA SON DURUM 28 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 11019, vefat eden kişi sayısı ise 57 olarak rapor edildi.

Ontario’da çocuklara COVID aşısı yapılması için planlamalar başladı. Salgının merkez üsleri olan Toronto ve Peel kamu sağlığı kurumları, 5-11 yaş arası çocukların mümkün olan en hızlı şekilde aşı olmaları için çalışmalara devam edildiğini açıkladılar. Yaklaşık 200.000 çocuğun aşı olması beklenen Toronto’da, Health Canada tarafından onay gelir gelmez harekete geçileceğini belirten Toronto Belediye Başkanı John Tory, öncellikle çocukların aşı olmalarının okullarda ve tüm şehirde sağlık güvenliğini arttıracağını söyledi. Klinik deneyleri tamamlandıktan sonra Ağustos ayı başında onay için Health Canada’ya yollanan raporların yıl sonuna doğru onay alması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, Saskatchewan’da rapor edilen vaka sayısının endişe verici boyuta yükselmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Hajdu, hastanede tedavi gören kişi sayısının 289’a yükseldiği eyalette pandeminin başlangıcından bu yana kaydedilen en yüksek rakamlara erişilmesi karşısında federal hükümetin yardıma hazır olduğunu söyledi.

British Columbia’da bugünden itibaren sadece aşı kartı kabul edileceği açıklandı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, son 3 günde 18 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirterek aşı randevusu bulunduğunu ibraz etmenin artık geçerli bir uygulama olmayacağını söyledi.  Sağlık Bakanı Adrian Dix ise 3 milyondan fazla kişinin aşı kartı edindiğini açıkladı.

Kanada – Hindistan arası direkt uçuşların bugün itibariyle yeniden başlayacağı bildirildi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tüm yolcuların uçuştan en fazla 18 saat önce negatif PCR test sonucu ibraz etmeleri gerektiği belirtildi.


KANADA’DA SON DURUM 25 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4569, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Çin’de mahsur bulunan iki Kanadalı diplomat nihayet serbest bırakıldı. Başbakan Justin Trudeau, yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan diplomatlar Michael Spavor ve Michael Kovrig’in, Kanada’nın Çin Büyükelçisi Dominic Barton eşliğinde Kanada’ya gelmek üzere Çin’den ayrıldıklarını açıkladı. British Columbia’da 2018’den bu yana ev hapsinde tutulan Huawei Telekomünikasyon’un kurucusunun kızı ve şirketin finans direktörü Meng Wangzhou’nun ABD tarafından suçlunun ülkesine iadesi davasının düşürülmesi sonucu serbest bırakılan iki diplomatın misilleme amacıyla tutuklu bulunduklarını teyit etmeyen Trudeau, önümüzdeki aylarda söz konusu sorulara yanıt aranacağını belirtirken, an itibariyle en önemli durumun, casusuluk suçlamasıyla 11 yılla yargılanan diplomatların geri getirilmesi olduğunu söyledi.

The Canadian Conference of Catholic Bishops (CCCB), Indigenous halklarından resmen özür dilendiğini belirten bir duyuru yayınladı. Indigenous çocuklarını asimile etmek amacıyla açılan yatılı okullarda, Katolik toplumları ve piskoposluklarının yerli halkların dil, kültür ve ruhani inançlarına uygulanan baskıda payı bulunduğu belirtilen belgede ayrıca yatılı okullardaki çocuklara fiziksel, ruhani, duygusal ve cinsel işkence uygulandığı da kabul edildi. Yaşanan travmanın nihayet dile getirilmesinden memnuniyet duyulduğunu belirten First Nations Meclisi Şefi RoseAnne Archibald, diğer yandan özür dilemenin yeterli olmadığını ve somut adımlar atılması gerektiğini söyledi. Archibald, Papa Francis’in kutsal topraklara davet edilerek Papalık tarafından bir özür sunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ontario İnsan Hakları Komisyonu, aşı kartı ibraz etme mecburiyetinin dini temellere dayandırılamayacağına karar verdi. Kişisel inanç ya da sebeplerle COVID 19 aşısı olmayı reddeden kişilerin, aşı pasaportu uygulaması gerekliliklerine itiraz hakkı bulunmadığına hükmeden komisyon, söz konusu durumun ayrımcılık kategorisinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Kanada Indigenous Hizmetleri, Ontario’da First Nations mensubu 71 kişiye tarihi geçmiş aşı yapıldığını açıkladı. Federal departmanlar tarafından görevlendirilen hemşirelerin 9 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında Saugeen First Nation mensubu 71 kişiye son kullanma tarihi geçmiş aşı yaptığını belirten kurum yetkilileri, hemşirelerin aşı tüplerinin üzerinde beliritlen Ekim ayını baz aldıklarını; bununla birlikte, aşıların doğru şartlarda muhafaza edilmemeleri sebebiyle son kullanma tarihinin geçtiğini açıkladı. Kanada Indigenous Hizmetleri Medikal Şefi Dr. Tom Wong, tarihi geçmiş aşı yapılan herkesle iletişime geçildiğini ve herhangi bir sağlık riski oluşmadığını söylerken, konu hakkında yorum yapan bulaşıcı hastalıklar uzmanları ise söz konusu kişilerin ikinci doz aşı olana kadar risk grubunda bulunduğunu beyan ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 24 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4603, vefat eden kişi sayısı ise 44 olarak rapor edildi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Eileen de Villa, öğrencilere aşı mecburiyeti getirilmesini istedi. Konuyu Pazartesi günü Toronto Sağlık Kurulu’nda gündeme getireceğini açıklayan de Villa, kurulun onayını aldıktan sonra eyalet hükümetine taleplerini ileteceğini söyledi. COVID 19 aşısının 12 yaş ve üstü herkese yapılabildiğini belirten de Villa, eyalet hükümetinin COVID 19 aşısnı da diğer mecburi 9 aşıyla birlikte değerlendirebileceğini sözlerine ekledi. Toronto Sağlık Kurulu Başkanı Joe Cressy ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, öğrencilere COVID 19 aşısını mecburi hale getirmek için herhangi bir kanun tasarısı hazırlamaya gerek olmadığını ve eyalet sağlık bakanının, COVID 19 aşısının da difteri, tetanos, çocuk felci, kızamık, kabakulak, kızıl, menenjit, boğmaca ve su çiçeği gibi mecburi 9 aşı kategorisinde değerlendirilmesi için imzalamasının yeterli olduğunu söyledi.

Üniversite çalışanlarını temsil eden sendika CUPE Ontario, kampüslerde kamu sağlığı protokollerinin yeniden uygulanmasını talep etti. Fiziksel mesafe sağlanması ve sınıf mevcudunun limitli tutulması gerektiğini belirten sendika başkanı Fred Hahn, temsil ettikleri 17 üniversitede yeterli sağlık önlemlerinin alınmadığını söyledi. Hahn, birçok kampüste aşı ve maske mecburiyeti bulunmasına rağmen, pandemiden korunmak için ek tedbirlere ihtiyaç olduğunu ve istenilen ek tedbirlerin çalışanları olduğu kadar öğrenci ve eğitimcileri de kapsadığını sözlerine ekledi.

Windsor’da 140 sağlık çalışanı ücretsiz izne çıkarıldı. Aşı durumunu ibraz etme ve ilk doz aşıyı olma mecburiyetinin 22 Eylül itibariyle sona erdiğini hatırlatan Windsor bölge hastanesi, söz konusu çalışanların 7 Ekim itibariyle işten el çektirileceklerini bildirdi.

Saskatchewan organ bağışı programını durdurdu. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada, tıbbi kaynak yetersizliği nedeniyle programın durdurulduğu bildirlirken, bu süre zarfında organ bağışı yapan bir kişi vefat ederse organlarının ihtiyaç sahibi kişilere nakledilmeyeceği açıklandı. Özellikle Regina ve Saskatoon bölgelerinde tüm yoğun bakım ünitelerinin COVID 19 hastalarına ayrıldığını söyleyen kurum sözcüsü Dr. Lori Garchinski, eyalet olarak oldukça zor bir dönemde bulunduklarının altını çizdi.

Quebec eyalet hükümeti aşı ve aşı pasaportu karşıtı protestoları yasaklama kararını meclise getirdi. Eyalet başkanı François Legault tarafından sunulan kanun teklifinde okullar ve hastaneler başta olmak üzere, tüm sağlık ve çocuk bakım hizmeti sunan kurumların en az 50 metre yakınında protesto gösterisi yapılmasının yasaklanması önerildi. Protesto yasağını ihlal edenlerin duruma bağlı olarak $1000 – $6000 arası para cezasına çarptırılması ve oluşturulacak kanunla belirlenecek binalara giriş çıkış yapanların korkutulması ya da tehdit edilmesi durumunda ise söz konusu para cezasının iki katına çıkarılması da öneriler arasında yer aldı.


KANADA’DA SON DURUM 18 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5082, vefat eden kişi sayısı ise 45 olarak rapor edildi.

Brampton’da kızını aç bırakarak ölümüne sebep olan Frank Brian O’Dea hakkında arama emri çıkarıldı. 2015 yılında henüz 21 aylık kızını aç ve susuz bırakarak ölümüne sebep olan O’Dea, kasten cinayetle yargılandığı davada 29 Temmuz’da suçlu bulundu. Tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılan O’Dea, 20 yılla yargılandığı son görülen davaya ise katılmadı.

Guelph Üniversitesi, kampüslerde aşı oranının %99 olduğunu açıkladı. Guelph ve Ridgetown kampüslerinde 24.000’in üstünde öğrenci, eğitim görevlisi ve çalışanın kısmi ya da tam doz aşı olduğunu açıklayan Guelph Üniversitesi, söz konusu rakamın yaklaşık 20.000’ini öğrencilerin oluşturduğunu bildirdi.  

Alberta’da devam eden sağlık krizi büyüyor. Eyalet Başkanı Jason Kenney tarafından, yoğun bakım ünitelerindeki yatak kapasitesinin 10 gün içinde dolacağının duyurulmasının ardından bir açıklama yapan Calgary Belediye Başkanı Naheed Nenshi, şehrin kendi önlemlerini alacağını bildirdi. Nenshi, eyalet hükümetinin yaz boyunca verilen hiçbir tavsiyeye aldırmadan eyaleti içinde bulunduğu duruma sürüklediğinin altını çizerek, Calgary belediyesinin halkın yanında olacağını söyledi. Öncelikli adımlarının aşıya erişimi kolaylaştırmak olduğunu söyleyen Nenshi, bu amaçla toplu taşıma kullanan kişilerin hedef seçileceğini ve mobil aşı üniteleri kurulacağını açıkladı.

Quebec’te sağlık çalışanı yokluğu nedeniyle bazı tıbbi müdahalelerin erteleneceği bildirildi. Özellikle Montreal bölgesi hastanelerinde hemşire sayısının önemli ölçüde azaldığını belirten Hemşireler Sendikası Başkan Yardımcısı Elizabeth Rich, sağlık çalışanı azlığı sebebiyle ameliyathanelerin COVID 19 ve kanser hastalarına öncelik vermek durumunda kaldığını söyledi. Sadece Montreal’de en az 200 hemşireye daha ihtiyaç duyulduğunu belirten Rich, birçok çocuk hastanın ise hastaneler arasında transfer edildiğinin altını önemle çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 17 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4656, vefat eden kişi sayısı ise 20 olarak rapor edildi.

Toronto Polisi, çalışanların aşı durumları hakkında duyuru yaptı. 13 Eylül itibariyle çalışanların büyük çoğunluğunun aşı olduğunu açıklayan Toronto Emniyet Amirliği, yaklaşık %20 oranında kişininse henüz aşı durumunu rapor etmediğini bildirdi. Aşı durumunu rapor eden çalışanların ise %92’lik kesiminin her iki doz aşıyı da olduğunu belirten Toronto Polisi Sözcüsü Allison Sparkes, söz konusu oranın tatilde ya da izinli olan memurların dönüşüyle artacağından emin olduğunu söyledi.

Mississauga Belediye Meclisi, maske kullanma zorunluluğunu önümüzdeki yıla kadar uzattı. Aşı ya da test sonucuna bakılmaksızın, şehirdeki tüm kamu binalarında 31 Mart 2022 tarihine kadar maske kullanılması gerektiğini açıklayan Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, pandemiyle mücadelede üzerlerine düşen görevin, sağlık yetkililerinin tavsiyelerine uymak olduğunu söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan Peel bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Lawrence Loh ise tavsiyelerin sonbahara girildiği şu günlerde daha fazla kişinin kapalı mekanlarda bulunacağı göz önüne alınarak verildiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta uyuşturucu ve cinsel taciz skandallarına konu olan Western Üniversitesi, güvenlik önlemlerinin arttırılacağını açıkladı. Onlarca kişinin cinsel taciz şikayetinde bulunduğu ve çıkan bir kavgada 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından bir açıklama yapan Western Üniversitesi Rektörü Alan Shepard, alanında uzman kişilerin işe alınarak ek güvenlik tedbirleri alındığını söyledi.

Aşı pasaportu uygulamasına Saskatchewan da katıldı. Eyalet Başkanı Scott Moe tarafından yapılan açıklamada, aşı pasaportunun aşı olmamış kişilerin mecburi hareketlerini kısıtlamaktan ziyade, eyalet halkını aşı olmaya teşvik etmenin amaçlandığı özellikle belirtildi. 1 Ekim’de başlayacak olan uygulamaya ilaveten, kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu ve negatif test sonucu ibraz edilmesi gibi ek tedbirlere de başvurulduğunu açıklayan Moe, alınan kararın hükümet çalışanlarını kapsadığını da sözlerine ekledi.

Quebec Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları için aşı mecburiyetinden geri adım atılmayacağını açıkladı. Yaklaşık 20.000 sağlık çalışanının halen aşı olmadığını belirten eyalet Sağlık Bakanı Christian Dubé, söz konusu çalışanların en az 10.000’inin hastalarla direkt bağlantısı olduğunu söyledi. Ekim ayı ortasına kadar halen aşı olmamış sağlık çalışanlarının alternatif görevlere yönlendirileceklerini belirten Dubé, günlük 100.000 aşı kapasitesi bulunan eyaletin 20.000 sağlık çalışanına aşı yapacak lojistik donanıma sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Health Canada, Pfizer, Moderna ve Oxford-AstraZeneca aşılarına yeni isimler verildiğini açıkladı. Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’de kullanılmaya başlanan yeni isimlerin Pfizer -BioNTech için Comirnaty, Moderna için SpikeVax ve AstraZeneca aşısı içinse Vaxzevria olacağını bildiren Health Canada, isim değişikliğinin promosyon amaçlı olduğunu ve aşıların içeriklerinin değişmeyeceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 16 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4252, vefat eden kişi sayısı ise 42 olarak rapor edildi.

Ontario eyalet hükümetinin hesaplarını denetleyen Financial Accountability Office, eyaletin bütçe raporlarında uyuşmazlık olduğunu rapor etti. FAO tarafından hazırlanan raporda federal hükümet tarafından sağlık masraflarında kullanılmak üzere verilen $2.7 milyar fonun pandeminin üçüncü dalgasında kullanılmadığı bildirildi. Sağlık Bakanı Christine Elliot ise hesapların kontrol edildiği dönemde raporlara henüz yansımasa da durumun söz konusu fonun kullanılmadığı anlamına gelmediğini söylemekle yetindi.

Windsor St. Joseph’s Lisesi yeni vakaların patlak vermesi sebebiyle kapatıdı. 9 Eylül’den bu yana 5 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği okulda, 7-9 Eylül tarihleri arasında bulunan herkesin test edilmesini öneren Windsor Essex County Kamu Sağlığı Kurumu, okulun bir sonraki duyuruya kadar kapalı kalacağını açıkladı.

Toronto’da aralarında öğretmenler, aileler ve öğrencilerin de bulunacağı bir grup, 21 Eylül’de TDSB merkez binası önünde bir gösteri yapma kararı aldı. TDSB tarafından sınıfta ve uzaktan eğitim olmak üzere tek bir öğretmenin görev alacağı bir model sözü verilmesine rağmen, birçok öğrencinin halen simultane eğitimden mahrum bulunduğunu beyan eden grup, durumun ayrımcılığa uğramış, düşük gelirli ve engelli öğrenciler için büyük bir dezavantaj olduğunu açıkladı.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney aşı pasaportunda geri adım attı. Ülke genelinde birçok eyalette uygulanan aşı pasaportunun Alberta’da yer almayacağını defalarca tekrarlamasına rağmen, eyaletin içinde bulunduğu sağlık krizi nedeniyle aşı pasaportu uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Kenney, uygulamanın başlangıç tarihinin ise 20 Eylül olacağını açıkladı. Kenney, aşı pasaportuna ilaveten, evden çalışma, okullarda maske kullanılması ve kapalı alanlarda toplanma sınırı gibi ek tedbirlerin de ivedilikle geçerli olacağını sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 15 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3985, vefat eden kişi sayısı ise 25 olarak rapor edildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu, salgının okullardaki gelişimi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Vaka sayılarının geçtiğimiz yıla oranla daha hızlı arttığı belirtilen raporda, okulların açılmasından bu yana 328 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Kurum Başkanı Dr. Kieran Moore, önemsiz görünse de belirtilerden biri ya da daha fazlasını gösteren çocukların mutlaka evde tutulmalarını istedi. Konu hakkında bir açıklama yapan Toronto Üniversitesi pediatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. Anna Banerji ise geçtiğimiz yıla kıyasla özellikle 20 yaş altı kişilerin enfekte olma oranının 6 kat daha fazla olduğunu söyledi. Okulların aşı olmamış kişilerin birarada bulunduğu en kalabalık yerler olduğuna dikkat çeken Banerji, Delta varyasyonunun bulaşma oranı gözönüne alındığında yaşanılan durumun bir sürpriz olmadığını da sözlerine ekledi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, yaz boyunca verilen kararlardan pişmanlık duyduğunu söyledi. Hastane kapasitelerinin dolmak üzere olması ve sağlık sisteminin kırılma noktasına gelmesi başta olmak üzere, halihazırda devam eden dördüncü dalgada eyaletin içinde bulunduğu duruma kısıtlamaların kaldırılmasının sebep olduğunu kabul eden Hinshaw, zamansız davranıldığını ifade etti. Eyalet Başkanı Jason Kenney tarafından Alberta’nın en iyi yazı olacağı sözü verilerek, kapalı alanlardaki sosyal toplantılara izin verilmesi ve maske mecburiyetinin kaldırılmasının pandeminin bittiği şeklinde algılandığını söyleyen Hinshaw, varılan sonuçta kendi sorumluluğu bulunduğunun da altını çizdi.

Kanada genelinde hastane önlerinde yapılan aşı karşıtı protestolar, sağlık çalışanlarından tepki almaya devam ediyor. Ülkedeki birçok hastane ve sağlık kurumunun yöneticileri ortaklaşa kaleme aldıkları bir basın duyurusuyla protestoculara seslenerek, özellikle hastane önlerinde aşı karşıtı yapılan eylemlerin sağlık çalışanlarının işlerini daha da zorlaştırdığını belirttiler. Pandeminin dördüncü dalgasında birçok sağlık çalışanının COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirmekte olan hastalara hizmet sunduğunun altı çizilen duyuruda, çalışanların morallerini bozan ve cesaretlerini kıran eylemlerin kimseye faydasının olmadığı özellikle belirtildi.

Amazon Canada 15.000 kişinin işe alınacağını açıkladı. Pandemi sebebiyle birçok çalışanın işten ayrıldığını belirten e-ticaret devi, Kanada genelinde daha iyi hizmet sunabilmek amacında olduğunu açıkladı. Kanada pazarını genişletmeye karar veren Amazon, aynı zamanda ücretlerde de artış olacağını ve $16 olarak belirlenen minimum saatlik ücretin $17 – $21.65 arasında olacağını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 11 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4602, vefat eden kişi sayısı ise 36 olarak rapor edildi.

Health Canada, çocuklar için COVID 19 aşısının başlama tarihi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Pfizer ve Moderna tarafından üretilen mRNA aşılarının 5 – 11 yaş arası çocuklarda başarılı sonuç verdiğini açıklayan Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Howard Njoo, çok yakın zamanda verilerin ellerinde olacağını söyledi. Aşıların Health Canada tarafından onaylanması durumunda, çocuklar için aşı seferberliğinin yıl sonu itibariyle başlayacağını ifade eden Njoo, bir sonraki aşamanın ise 6 ay – 5 yaş arası çocuklar için aşı olacağını sözlerine ekledi.  

Hızla yaklaşan federal seçimlerde, Konservatif Parti Beaches – East York adayının çekilmesi istendi. Sosyal medya hesabından paylaştığı ırkçı ve islam düşmanı yorumları sebebiyle parti ideolojisine zarar vermekle suçlanan Konservatif Parti Beaches – East York adayı Lisa Robinson, kendisine atfedilen suçlamaları inkar etti. Paylaşımların, 2018 yılında kendi ismiyle açılan sahte bir hesaptan yapıldığını belirten Robinson, olayı bölge polisine şikayet ettiğini söylemekle birlikte iddiasını belgelerle kanıtlayamadı. Diğer yandan, Liberal Parti Oshawa adayı Afroza Hossain ise davet edildiği medya kanalından bağış şeklinde bir ücret talep ettiği için özür diledi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, okul önlerinde aşı karşıtı protesto yapanları şiddetle kınadı. Çocukların aşı tartışmalarının dışında tutulması gerektiğini söyleyen Legault, protestoculara, eyaletin son dönemlerin en yüksek vaka sayılarını rapor ettiğini hatırlattı. Legault, 14 yaş ve üstü öğrencilerin ailelerinin iznine ihtiyaç duymadan aşı olabildikleri eyalette, özellikle liselerin önünde toplanan protestocuların öğrencileri aşı olmamaya teşvik etmelerini kabul edilemez bir durum olarak niteledi.  

Halifax yakınlarında 25 metre uzunluğundaki bir mavi balinanın karaya vurduğu bildirildi. Nesli tükenmekte olan canlılar listesinde bulunan balinanın ölüm sebebini araştıran Deniz Hayvanlarını Koruma Derneği uzmanlarından Andrew Reid, hayvanın dıştan bir darbe almadığını söyledi. Olayın, son 4 yıl içinde Nova Scotia’da rastlanan üçüncü vaka olduğunu belirten Reid, net bilgilerin ancak nekropsi sonrasında elde edilebileceğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 10 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4170, vefat eden kişi sayısı ise 27 olarak rapor edildi.

Ontario’da Mu varyasyonunun sayısı yükselmeye başladı.  Ocak ayında Colombia’da tespit edilen B.1.621 kodlu Mu varyasyonunun, Ontario’da Haziran ayından bu yana 196 kişide tespit edildiği açıklandı. Varyasyonun halen takip edilenler grubunda bulunduğunu belirten Wilfrid Laurier Üniversitesi viroloji profesörlerinden Stephanie DeWitte-Orr, mutasyona uğramış varyasyonun en önemli riskinin aşı ya da enfeksiyon sonrası artan antikor üretimini etkisiz hale getirmesi olduğunu söyledi.

TTC çalışanlarını temsil eden sendika ATU Local 113, üyelerinden aşı durumlarını merkeze rapor etmemelerini istedi. Aşı zorunluluğu kararını özel yaşama müdahale olarak değerlendiren sendika başkanı Carlos Santos, aşının faydaları ve güvenliği konusunda eğitim verilmesinden yana olmakla birlikte üyelerinin hakları için savaşacaklarını söyledi.

Alberta’da sağlık sisteminin ciddi risk altında olduğu bildirildi. Alberta Sağlık Hizmetleri Başkanı Verna Yiu tarafından yapılan açıklamada, hastanelerde COVID 19 hastalarına yer açmak amacıyla yaklaşık 200 hastanın çevre klinik ve bakım evlerine taşınacağı bildirildi. Acil olmayan ameliyatların %60 oranında iptal edildiği eyalette, ameliyat olmak için sıra bekleyen hastaların büyük çoğunluğunu çocuklar, organ nakli bekleyenler ve kanser hastalarının oluşturduğu rapor edildi. Alberta Sağlık Bakanı Tyler Shandro, hastanede tedavi olması gereken kişilere bakımevleri ya da evde bakım sağlanması için $36 milyon ek bütçe ayrıldığını açıklamakla yetindi.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, aşı karşıtı protestocuları kınadı. Dix, bilimsel gerçekler başta olmak üzere, kanıtları ve verileri hiçe sayarak aşı karşıtı protesto eylemi yapmanın toplumun her kesimini olumsuz etkilediğini söyledi. Aşı pasaportu uygulamasına özellikle hastane önlerinde düzenlenen protestolarla karşı çıkılmasını büyük bir saygısızlık olarak niteleyen Dix, protestocuların hastane çalışanlarının da işlerini yapmasına engel oldukları gerekçesiyle eylemlerin engellenmesi için tüm alternatiflerin araştırıldığının altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID 19 aşısı üreten ecza şirketlerini etik davranmamakla suçladı. Ghebreyesus, zengin ülkelerin vatandaşlarına yaş ya da bağışıklık sistemlerinin zayıflığı nedeniyle üçüncü doz aşıyı sunmaya hazır olan ecza şirketlerinin, alım gücü bulunmayan ülkelere ise tedarik sıkıntısı yaşandığı şeklinde yanıt vermesini adaletsizlik olarak değerlendirdi. Cenova’da yaptığı basın toplantısında, aşı kontrolünü elinde bulunduran ülke ve şirketlerin tutumlarına sessiz kalmayacağını söyleyen Ghebreyesus, takviye aşılar hakkında yapılan açıklamaların ardından dehşete düştüğünü söyledi. Bu ay G20 ülkelerinin sağlık bakanlarıyla yaptığı görüşmede gelişmekte olan ülke vatandaşlarının en az %40’lık dilimi aşı olana kadar takviye aşıların ertelenmesini talep ettiğini hatırlatan Ghebreyesus, geçen zaman içinde farkedilir bir değişiklik olmaması nedeniyle yıl sonuna kadar moratoryum çağrısında bulundu.


KANADA’DA SON DURUM 8 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 11514, vefat eden kişi sayısı ise 47 olarak rapor edildi. Health Canada, tarafından yapılan açıklamada söz konusu rakamların resmi tatil nedeniyle geciken test sonuçlarını da kapsadığı bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau ve korumalarına yönelik saldırı London bölge polisi tarafından takibe alındı. Trudeau ve kendisine koruma sağlayan RCMP memurlarına çakıl taşlarıyla yapılan saldırıdan şimdilik tek bir kişinin sorumlu tutulduğu bildirildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore, aşı seferberliğinin hız kazanması gerektiğini söyledi. Eyalet genelinde uygulanması olası bir diğer kilitlenmenin önlenmesi için ikinci doz aşı oranının %90’a yükselmesi gerektiğini belirten Moore, şu andaki gidişata göre söz konusu hedefe erişilmesinin en az 60 gün süreceğini açıkladı. Delta varyasyonunun bulaşma oranının yüksekliğine ilaveten, resmi tatil sonrası vaka sayılarının artış göstereceğine de dikkat çeken Moore, önümüzdeki günlerde net durumun vaka sayılarına yansıyacağını söyledi.

Toronto Ticaret Odası Başkanı Jan De Silva, şehir merkezindeki iş yaşamının hareketlenmeye başladığını söyledi. Delta varyasyonu sebebiyle önümüzdeki ayların ciddi ölçüde belirsizlik gösterdiğini belirten De Silva, diğer yandan özel sektörün önde gelen temsilcileri tarafından uygulanmaya başlanan aşı zorunluluğunun, şehrin ticari yaşamına yön vereceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.  

British Columbia Eyalet Başkanı John Horgan, aşı kartının eyalet ekonomisine faydalı olacağını söyledi. Aşı olmamış kişilerin mecburi olmayan hareketlerinin kısıtlanmasıyla temas zincirinin kuvvetlenmesinin önüne geçilmesinin amaçlandığını belirten Horgan, seçimlerin ardından federal hükümetin daha ciddi yaptırımlarda bulunacağından kuşkusu olmadığını da sözlerine ekledi. Geçtiğimiz hafta eyalet genelinde birçok hastanenin önünde yer alan protesto gösterilerine katılanlara hitaben ortak bir amaç çevresinde birleşilmesi çağrısında bulunan Horgan, durumu olduğundan daha kötü hale getirebilecek tutum gösterenlere ise söyleyecek bir sözünün olmadığını ifade etti.

Alberta belediye başkanları, eyalette aşı kartı uygulamasının başlaması çağrısında bulundular. Edmonton başta olmak üzere toplam 12 belediye başkanı, Eyalet Başkanı Jason Kenney ve hükümete yönelik kaleme aldıkları dilekçede, halkı aşı olmaya teşvik edecek en etkin yolun aşı kartı olduğuna dikkat çekti. Konu hakkında bir açıklama yapan Edmonton Belediye Başkanı Don Iveson, eyalet hükümetinin sunduğu $100 değerindeki hediye çekinin beklenen sonucu vermediğine ve hastane kapasitelerinin dolmak üzere olduğuna dikkat çekti. Alberta halkının büyük çoğunluğunun aşı kartından yana olduğunu belirten Iveson, pandeminin bir an önce son bulması ve ekonomik zararın altından kalkılmaya başlanması için uygulamaya bir an önce başlanması gerektiğini düşündüğünü söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 7 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 394, vefat eden kişi sayısı ise 1 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, London Ontario seçim gezisinde bazı protestocular tarafından çakıl taşı yağmuruna tutuldu. Söz konusu kişileri, bilime inanmayan, ırkçı ve kadın düşmanı tavırlar sergileyen küçük bir azınlık olarak niteleyen Trudeau, gerçek Kanadalıların bu kişiler olmadığını söyledi. Trudeau ve kendisine koruma sağlayan RCMP memurlarını hedef alan şiddet yanlısı protestocuları nefretle kınayan Konservatif Parti lideri Erin O’Toole ise olayı kabul edilemez bulduğunu söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, aşı pasaportu uygulamasına katkıda bulunan işyerlerine kanuni destek verileceğini açıkladı. Quebec, Manitoba, British Columbia ve Ontario’nun ardından yakın zamanda Saskatchewan’da da geçerli olacak aşı pasaportu uygulamasında, müşteriler ya da çalışanlarla sorun yaşayan işyerlerine, yeniden seçilmesi halinde kanuni destek verileceğini söyleyen Trudeau, kısıtlamalar ve kilitlenmelerin önlenmesi için aşı pasaportu uygulamasının gerekliliğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü, takviye aşıların en azından Eylül ayı sonuna kadar bekletilmesini talep etti. Gelişmiş ülkelerin vatandaşlarının halihazırda iki doz aşıya erişimiş olduğunun altını çizen kurum, diğer yandan az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde aşı oranının oldukça düşük olduğuna dikkat çekerek, üçüncü doz aşılarda önceliğin bu ülkelere verilmesini istedi. Dünya genelinde şimdiye kadar enjekte edilen yaklaşık 5 milyar doz aşının %2’den az bir diliminin az gelişmiş ülkelerle paylaşıldığını açıklayan DSÖ, takviye aşıların gerekliliğinin henüz bilimsel olarak ispatlanmadığının da altını çizdi.

Toronto Hicks Adams Hukuk Bürosu’nda bıçaklanan Julia Ferguson, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Geçtiğimiz hafta işyerinde Osman Osman isimli kişi tarafından  bıçaklı saldırıya uğrayan Ferguson, 29 yaşındaydı. Olayla ilgili bir açıklama yapan Toronto Emniyet Amirliği’nden komiser muavini Tiffany Castell, katilin yakalandığını bildirdi. 33 yaşındaki katilin, Hicks Adams Hukuk Bürosu’yla bağlantısı olduğunu ve saldırının hukuk bürosuna düzenlendiğini teyit eden Castell, söz konusu bağlantının türü ve olayın detayları hakkında ise bilgi vermedi.


KANADA’DA SON DURUM 5 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1298, vefat eden kişi sayısı ise 9 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı olmamış öğretmenler hakkında bazı güncellemeler yapıldı. Öğretmen ya da çocuk bakımı hizmetlerinden sorumlu aşı olmamış ya da tıbbi sebeplerle aşı olamayan kişilerin haftada 2 kez test yaptırmaları gerekeceği bildirildi. Eğitim Bakanı Yardımcısı Nancy Naylor tarafından bölge eğitim kurullarıyla paylaşılan iç yazışmada negatif test sonucu ibraz edilme zorunluluğunu kolaylaştırmak amacıyla bazı bölgelere en geç 20 Eylül tarihine kadar hızlı antijen test kiti gönderileceği de belirtildi. Yazışmada ayrıca test kiti gönderilmeyen bölge personelinin çalışma saatleri dışında eczanelerde test olmaları gerektiğinin de altı çizildi.

York Kamu Sağlığı Kurumu, yeni vaka takip sisteminin detaylarını açıkladı. Ev ya da işyerlerinde sosyal toplantılar düzenleyenlerin, katılan herkesin kimlik ve iletişim bilgilerini toplayarak, gerek duyulması halinde 24 saat içinde rapor etmesi gerekeceğini belirten kurum başkanı Dr. Karim Kurji, aynı zamanda söz konusu organizasyonların kamu sağlığı protokollerine uygun olması gerektiğini de hatırlattı. Yeni uygulamanın vaka takibini kolaylaştırmaya ve böylelikle temas zincirinin kırılmasına yardımcı olacağını söyleyen Kurji, kuralları ihlal edenlere Kamu Sağlığını Koruma Yasası gereğince $5000 para cezası verilebileceğini de sözlerine ekledi.

Ontario’da son 24 saatte tespit edilen vaka sayısının son ayların en yüksek seviyesine eriştiği rapor edildi. Son 24 saatte 944 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiğini bildiren eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, söz konusu rakamın %80’den fazlasını aşı olmayan kişilerin oluşturduğunu açıkladı. 9 kişinin daha vefat ettiğini açıklayan Elliot, 4 kişinin son 24 saatte vefat etmekle birlikte 5 kişinin raporlarının yeni teslim edildiğini bildirdi.

Ontario Hastaneler Birliği, aşı karşıtı protestoları kınadı. Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından yapılan aşı kartı açıklamasından sonra artan protestoların, sağlık çalışanlarına sözlü ve fiziksel şiddet uygulamaya vardığını açıklayan kurum başkanı Anthony Dale, süregelen sağlık krizinde söz konusu tutumu kabul edilemez bulduğunu söyledi. Aşı karşıtı kişilerin kendileri ya da sevdiklerinin enfekte olmaları durumunda tehdit ettikleri sağlık çalışanlarından medet ummalarını ise ironik bulduğunu belirten Dale, uzun ve yorucu bir sonbahar – kış dönemine hazırlanılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Konu hakkında ortak bir açıklama yayınlayan Kanada Tabipler Birliği Başkanı Dr Katharine Smart ve Ontario Tabipler Birliği Başkanı Dr. Adam Kassam, son zamanlarda sayısı ve şiddeti artan protestoların sağlık çalışanlarını demoralize etmekle birlikte çalışma şartlarını zorlaştırdığını ve durumun ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını da belirttiler.


KANADA’DA SON DURUM 4 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4149, vefat eden kişi sayısı ise 15 olarak rapor edildi.

Ülke genelinde vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte Kanada Kamu Sağlığı Kurumu yeni bir basın duyurusu yaptı. Yeni modelleme sonuçlarını paylaşan kurum başkanı Dr Theresa Tam, aşı oranları yükselmediği takdirde, Kanada’nın günlük vaka sayısının Ekim ayında 15.000 kişi dolaylarında olacağını söyledi. 18-39 yaş arası kişilerin aşı olmasının Kanada’nın dördüncü dalgadan mümkün olan en az hasarla çıkmasının tek yolu olduğunu önemle belirten Tam, aksi durumda ülkede görülen en sert dalganın yaşanacağının altını çizdi. Tam, günlük vaka sayısının hızla yükselişinin özellikle aşı olmamış kişilerin hastanede tedavi olmalarını gerektirmesi sebebiyle hastane kapasitelerinin bu sonbaharda sınırını aşabileceğini de sözlerine ekledi.

Toronto Eğitim Kurulu (TDSB), Ontario eyalet hükümetinden uygun kategorideki öğrencilerin aşı olmalarını mecburi kılmasını istedi. Okullarda ve okulla bağlantılı alanlarda virüsün yayılmasının önüne geçilerek sağlık güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirten kurum yetkilisi Alexander Brown, bilimsel verilerle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dubé, eyalet halkını virüsle birlikte yaşamaya alışmaları konusunda uyardı. Sosyal medya hesabından paylaştığı duyuruya, durumu vatandaşlarla paylaşma zorunluluğu hissettiğini belirterek başlayan Dubé, kısa zaman öncesine kadar toplumsal bağışıklık kazanılması ümit edilirken, sürekli kendini yenileyen varyasyonların söz konusu ümidi gitgide azalttığını açıkladı. Dubé, vatandaşların virüsün bitiş tarihine yoğunlaşmak yerine, vaka sayılarının artacağı ve hastanede tedavi gören kişi sayısının zaman zaman sınıra varacağı bir yaşam şekline alışmalarını önerdi.  

Alberta’da COVID 19 sebebiyle hastanede tedavi gören kişi sayısı endişe verici boyutlara erişti. 1401 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette vaka sayılarının ülke genelinin üçte birini oluşturduğu belirtilirken, hastanelerin yoğun bakım kapasitelerinin an itibariyle %95 seviyesine eriştiği bildirildi. Kapalı alanlarda maske kullanmak zorunluluğunun geri getirildiği eyalette, alkol satışının akşam 10 itibariyle sona erdirileceğini açıklayan Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, uzun bir aradan sonra yaptığı ilk basın toplantısında henüz aşı olmamış kişileri Allah aşkına aşı olmaya davettiğini söyledi. 3 Eylül – 14 Ekim tarihleri arasında ilk ya da ikinci doz aşı olacak herkese $100 değerinde hediye çeki verileceğini açıklayan Kenney, söz konusu kişilerin ayrıca $1 milyon değerindeki çekilişe katılmaya hak kazanacaklarını da sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü, takip edilen yeni varyasyonların gelişmeye başladığını açıkladı. Ocak ayında Colombia’da tespit edilen B.1.621 kodlu Mu varyasyonunun an itibariyle dünyada 39 ülkede teşhis edildiğini bildiren DSÖ, yeni türün daha önce enfekte olmuş ya da bağışıklık sistemi güçlü kişileri konak seçtiğini açıkladı. Mayıs ayında ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen C.1.2 varyasyonunun ise şu ana kadar 7 ülkede görüldüğünü belirten DSÖ, söz konusu varyasyonun Delta varyasyonu derecesinde tehlike oluşturmadığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 3 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4018, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Ontario’da süresi dolan kimlik kartlarının en geç 22 Şubat 2022 tarihine kadar yenilenmesi gerektiği bildirildi. Pandemi sebebiyle kimliklerin yenilenme zorunluluğunu geçici olarak donduran Ontario Eyalet Hükümeti, geçtiğimiz yılın Mart ayında bireysel hizmete kapatılan Service Ontario bürolarının yeniden açıldığını hatırlattı. Ehliyet, sağlık kartı, plaka pulu, eyalet kimlik kartı ve engelli park izinlerinin yenilenmesi zorunluluğunun tekrar aktif hale getirildiğini belirten hükümet yetkilileri, söz konusu tarihe kadar belgelerini yenilemeyenlerin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak şekilde yenileme ücreti ödemeleri gerekeceğini de duyuruya ekledi.

Ontario’da bazı dini liderler, ibadethanelerin aşı mecburiyetinden muaf tutulmasına negatif yorum yaptılar. Konu hakkında bir açıklama yapan Metropolitan Community Church of Toronto Din Görevlisi Jeff Rock, cemaatin güvenliği için ibadethanelerin de aşı kartı kapsama alanı içine alınması gerektiğini söyledi. McGill Üniversitesi mikrobiyoloji ve bağışıklık bilimi dallarında diplomaları bulunan Rock, eyalet hükümetinin rehberlik etmemesi durumunda 19 Eylül itibariyle yüzyüze servise geçecek olan kilisenin kendi aşı protokolünü uygulamaya koymasının vicdani bir vazife olacağını ifade etti. Toronto Iranian Christian Church din görevlisi Kouroesh Barani ise bilime karşı gelmenin anlamsızlığına değinerek zihinsel huzurun sağlanması için aşı kartı uygulamasının ibadethanelerde de geçerli olması gerektiğinin altını çizdi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott aşı randevularının iki katına çıktığını açıkladı. Eyalet Başkanı Ford tarafından aşı kartı mecburiyetinin ilan edilmesinin randevuların artmasında büyük etkisi olduğunu söyleyen Elliot, bir önceki gün 3500 olan randevu sayısının 7100 kişiye yükseldiğini bildirdi. Gelişmelerden memnun olduklarını belirten Elliot, diğer yandan bu haftasonu düzenlenmesi olası sosyal birliktelikler ve okulların sınıfta eğitime geçmesiyle birlikte vaka sayılarında bir artış gözlemleneceğini tahmin ettiklerini ve sonbahara girilmesiyle birlikte temas zincirinin güçlenmemesi için sosyal toplantıların azaltılması gerekebileceğini sözlerine ekledi.

Ontario Bilim Kurulu üyesi Dr. Beata Sander, eyalet genelinde bir kilitlenme daha yaşanmasının yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi. Yaklaşık 2 milyon yetişkine ilaveten 12 yaş ve altı çocukların da henüz aşı olmadıklarını belirten Sander, bulaşma oranı çok yüksek olan Delta varyasyonuna karşı hastane kapasitelerini muhafaza etmek ve olası bir kilitlenmenin önüne geçebilmek için söz konusu 2 milyon yetişkinin neredeyse tamamının aşı olması gerektiğini söyledi. Sander, Ontario’da %76.4 olarak tespit edilen aşı oranının en az %85 olması gerektiğini ise önemle tekrarladı.

Aşı karşıtı protestocular, bu kez Toronto Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Aşı hakkında bilimsel verilere dayanmayan bildirilerin dağıtıldığı gösteride protestocuların maske ve mesafe kurallarına da riayet etmedikleri gözlemlendi. Emniyet Müdürlüğü çevresindeki caddeleri trafiğe kapatan protesto yürüyüşü hakkında bir açıklama yapan Toronto polis memurlarını temsil eden sendika Toronto Police Association ise aşı mecburiyetine muhalif olmakla birlikte protestolarla bir ilgisinin bulunmadığını duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 2 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3845, vefat eden kişi sayısı ise 30 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı pasaportu uygulamasının başlangıç tarihi belli oldu. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Sağlık Bakanı Christine Elliot, Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore ve Ontario Dijital Hizmetler sorumlusu Kaleed Rasheed ile birlikte yaptığı basın açıklamasında mecburi olmayan tüm işyerlerinde 22 Eylül itibariyle aşı pasaportu uygulamasının başlayacağını duyurdu. Hastaneler, açık hava aktiviteleri, gıda ve ecza ihitiyaçları dışında mecburi olmayan tüm işyerlerinde aşı kartlarının kimlikle birlikte gösterilmesi gerekeceğini bildiren Ford, 22 Ekim itibariyle QR kodu sisteminin de aktif olacağını açıkladı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, olağanüstü hal koşullarının bir kere daha yasakların gündeme gelebileceğini söyledi. Tam doz aşı seviyesinin %85 oranının üzerine çıkması gerektiğini belirten Ford, aksi halde hastanelerin kapasitelerinin bir kere daha aşılma riskiyle karşı karşıya kalacağını ve sonbaharda eyalet genelinde kilitlenme uygulamasına gidilebileceğini açıkladı.

Aşı karşıtı protestocular Eğitim Bakanı Stephen Lecce’nin evinin önünde toplandılar. Okullarda aşı mecburiyeti uygulanmasına karşı çıkan protestocuların, Eğitim Bakanı’nın herhangi bir kanun dışı aktivitesini bulmak için aralarında para toplayarak özel dedektif tutmak istedikleri öğrenildi. Sosyal medya platformu Telegram aracılığıyla haberleşen yaklaşık 500 kişilik grubun, Başbakan Trudeau’nun seçim kampanyasını engellemeye çalışan kişilerden oluştuğu ve yakın zamanda Ontario’da uygulamaya konulması beklenen aşı pasaportuna karşı eylem yapmayı planladıkları da grup içi yazışmalarda tespit edildi.

Ontario’da jüri üyelerine aşı mecburiyeti getirildi. 7 Eylül’den itibaren aşı olmayan jüri üyelerinin görevlerinin erteleneceği bildirildi. 8 Ekim’den sonra aşıları tamamlanmamış kişilerin jüri üyeliklerinin ise tamamiyle iptal edileceği açıklandı.

Alberta Indigenous Hizmetleri Sağlık Yetkilisi Dr. Chris Sarin, Delta varyasyonunun endişe verici bir hızla arttığını açıkladı. Pandeminin 35 Alberta First Nations toplumuna yayıldığını belirten Sarin, vakaların yayılmasının önüne geçilmesi için test sayısının ve vaka takibinin mutlaka arttırılması gerektiğinin altını çizdi.