Ana sayfa Ayın haberi KANADA HABER – AĞUSTOS 2020

KANADA HABER – AĞUSTOS 2020

2916
0
PAYLAŞ

KANADA’DA SON DURUM 5 EYLÜL  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 6,146,659, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 131,468, tedavi edilen kişi sayısı 116,118 ve vefat eden kişi sayısı 9,143 olarak bildirildi.

Ontario’da son 24 saat içinde 169 yeni COVID 19 vakası teşhis edildi. Toplam vaka sayısının yaklaşık 43.000 olduğu eyalette, vaka dağılımında Peel 46, Toronto 42 ve Ottawa 30 kişi olmak üzere vakaların en yüksek görüldüğü bölgeler olarak rapor edildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, 34 sağlık bölgesinin 28’inden ise 5 ya da daha az vaka bildirimi rapor edildiğini söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yaklaşan İşçi Günü sebebiyle, başta son günlerde vaka sayısı oldukça artan Brampton olmak üzere, tüm eyalet halkını virüsün yayılma tehlikesine karşı uyardı. Olası bir ikinci dalganın yaklaşmakta olduğunu belirten Ford, virüsün yayılma eğiliminin aile toplantılarında daha fazla gözlemlendiğini söyledi.

Toronto ve Vaughan bölgelerinde bulunan 2 Miracle Arena for All Nations kilisesindeki Pazar ayinine katılan 15 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Belirtilen kiliselerdeki 16 Ağustos ayinine katılan herkesin virüsün semptomlarına karşı dikkatli olmalarını isteyen bölge sağlık yetkilileri, belirtiler görünmese de 14 günlük bireysel karantina sürecine uyulmasını istediler.

Durham Bölgesi Polisi tarafından verilen bilgiye göre son 24 içinde bölgede 1’i ölümle sonuçlanan 11 aşırı doz vakası gerçekleşti. Eroin, kokain ve fentanil ağırlıklı aşırı doz vakalarının alışılmadık ölçüde yükseldiğine dikkat çeken polis, olayların hatalı ilaç kullanımı olup olmadığının labaratuvar sonuçlarına göre belirlenebileceğini söyledi.

Montreal’de bir parkta bulunan Kanada’nın ilk Başbakanı Sir John A. Macdonald heykelinin bir grup protestocu tarafından yıkılması üzerine bir açıklama yapan Quebec Eyalet Başkanı François Legault, olayı esefle kınadığını söyledi. Irkçılığa karşı mücadelenin toplumsal olarak yürütülmesi gerektiğini belirten Legault, bununla birlikte Kanada’nın tarihinin mihenk taşlarından birini oluşturan tarihi değerlere zarar verilmesinin eşitliğin sağlanması yolunda bir adım olmaktan çok uzak olduğunu söyledi.

Innovative Research Group tarafından düzenlenen bir ankete göre, Kanadalıların büyük çoğunluğu federal hükümetin COVID 19 Acil Gelir Yardımı Planı’nı yeniden düzenlemesi gerektiğinde birleşiyor. Ankete katılanların %43’ü gelir yardımı planının istismar edildiğini belirtirken, %23’ü haksız kazanç sağlayanların cezalandırılmalarını istedi.


KANADA’DA SON DURUM 4 EYLÜL  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 6,047,958, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 130,493, tedavi edilen kişi sayısı 115,444 ve vefat eden kişi sayısı 9,141 olarak bildirildi.

British Columbia Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, eyalette vaka sayılarının hızla arttığına dikkat çekerek, olası ikinci dalga gelmeden evvel eyalette salgını kontrol altına almanın hala mümkün olduğunu söyledi. Halktan, kalabalık alanlarda korunmasız bulunmak gibi yüksek risk taşıyan aktivitelerden uzak durmalarını isteyen Henry, korunma politikalarına uymanın en etkili çözüm olduğunu söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kriz ortamından menfaat sağlamak amacıyla haksız fiyat arttırımı yapan işletmeler için oluşturulan şikayet hattına 26.000’in üzerinde başvuru yapıldığına dikkat çekerek, hükümetin bu işletmelere gereken cezaları vermeye devam ettiğini söyledi. Ontario’da olağanüstü hal durumunun resmi olarak Temmuz ayında son bulmasına rağmen, bazı durumlar için olağanüstü hal şartlarının aktif olduğunu söyleyen Ford, hükümetin özellikle koruyucu ekipman ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanmasına destek verdiğini belirtti.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyaletin test sonuçlarının hızlandırılması konusunda çalışmalarına devam ettiğini söyledi. 20 dakikada alınacak sonuçların %94 oranında net souç verdiğini belirten Elliot, çalışmanın öncelikle Health Canada tarafından onaylanması gerektiğini söyledi.

Ontario Çocuk Akıl ve Ruh Sağlığı Kurumu (CMHO), pandeminin çocukların akıl sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini belirlediği bir rapor yayınladı. Eyalet hükümetinin konuya acilen müdahale etmesi gerektiğini belirten kurum yetkilileri, çocuk ve gençlerdeki etkileri uzun vadede büyük sorun oluşturabilecek akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele edilmesi için araştırma ve müdahale çalışmalarına daha fazla fon ayrılmasını istediler.

Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr Colin Furness salgının okullarda yayılmasının önüne geçilmesi için test sayısının arttırılması gerektiğini söyledi. Testlerin ideal şartlarda haftada iki kez yapılması gerekmekle birlikte, sadece Ontario’da yaklaşık 160.000 öğretmen bulunduğuna dikkat çeken Furness, aynı okulda görev yapan öğretmenler için bir test havuzu oluşturulabileceğine dikkat çekti.

Federal hükümet taraından geliştirilen COVID Alert akıllı telefon uygulamasının Ontario’nun ardından sadece Newfoundland ve Labrador’da da kullanıldığı bildirildi. Diğer yandan sadece belirli model akıllı telefonların son sürümlerinde kullanılabilen ve toplamda 2.2 milyon kez yüklenen uygulamanın, pandeminin etkilerinin en çok yaşandığı düşük gelirli gruba hizmet etmediğini belirten sosyal hizmet görevlileri, uygulamanın duyulan ihtiyaca gerçekçi bir şekilde hizmet etmediğini söylediler. Ağustos ayında sadece Ontario’da yaklaşık 3000 vakanın teşhis edilmesine rağmen, COVID Alert uygulamasına 125 vaka bildirimi yapılması ve kaç kişinin uyarıldığı ise kesin olarak hesaplanmış bulunuyor.

Indigenous çocuklarının yaklaşık 100 yıl boyunca asimile edilmesine ve ailelerin zorla bölünmesine yol açan yatılı okullar, Nova Scotia ve Manitoba hükümetleri tarafından ulusal tarihi alan olarak ilan edildiler. Tarihin sadece iyi olaylarla yazılmadığını söyleyen Çevre Bakanı Jonathan Wilkinson, bir federal hükümet girişimi olan projenin Kanada’nın yerli halkının bulunduğu yerleri ve yaşadığı olayları aktarması açısından önemine değindi.


KANADA’DA SON DURUM 3 EYLÜL  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,992,498, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 129,923, tedavi edilen kişi sayısı 115,050 ve vefat eden kişi sayısı 9,135 olarak bildirildi.

ABD merkezli Moderna ve Pfizer firmaları tarafından geliştirilen ve klinik çalışmaları sürmekte olan iki aşının Kanada Salgın Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından A ve B Aşıları olarak isimlendirilerek, test edilmeye başlandığı bildirildi. Aşıların saklanma koşulları, doz ayarları ve diğer teknik gerekliliklerin an itibariyle birbirleriyle uyum içinde bulunduğunu söyleyen yetkililer, testlerin devam ettiğini belirttiler.

Kanada’da COVID 19 salgınından en çok etkilenen Ontario ve Quebec eyalet başkanları, Doug Ford ve Francois Legault, önümüzdeki hafta biraraya gelerek yaklaşan ikinci dalga hakkında müdahale planları ve önlem çalışmalarını değerlendirecekler. Kabine üyelerinin de hazır bulunacağı toplantı Mississauga’da gerçekleşecek.

Ontario’da son 24 saat içinde 132 yeni COVID 19 vakası teşhis edildi. 1 günde yaklaşık 26.000 kişinin test edildiği eyalette, vaka dağılımında Peel 45, Toronto 31 ve Ottawa 22 kişi olmak üzere vakaların en yüksek görüldüğü bölgeler olarak rapor edildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, 34 sağlık bölgesinin 18’inden vaka bildirimi rapor edilmediğini söyledi.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre ülkenin ticaret açığı $2.45 milyar oldu. Temmuz ayında ithalat ve ihracatta önemli gelişmeler kaydedilmekle birlikte, geçtiğimiz yıla kıyasla oranların hala düşük olduğunu belirten ekonomistler, Temmuz ayında ihracat değeri yaklaşık $48 milyarı bulan  otomotiv sektörünün ticari açığı dengelemekte önemli rol oynadığını söylediler.

GTA bölgesinde mesken fiyatlarının geçtiğimiz Ağustos ayına kıyasla %20 oranında artış gösterdiği bildirildi. Toronto Bölgesi Emlak Kurulu (TRREB) verilerine göre Ağustos ayında tüm ev kategorilerinde yaklaşık 11.000 satış gerçekleşti.

Her sene Ağustos ayında başlayan, bu yıl ise COVID 19 salgınından dolayı iptal edilen CNE, kapılarını tamamen kapatma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Yaklaşık $46 milyon olan maddi kaybın hükümet desteği olmaksızın yerine konulamayacağı için 1879 yılından bu yana devam eden bir geleneğe son vermek durumunda kalacaklarını belirten CNE Başkanı Darrell Brown, federal hükümet başta olmak üzere eyalet hükümeti ve Toronto Belediyesi’nin buna izin vermeyeceğini umduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 2 EYLÜL  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,966,011, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 129,558, tedavi edilen kişi sayısı 114,744 ve vefat eden kişi sayısı 9,132 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, virüs salgınını tamamen engellemenin tek yolunun geniş ölçekli aşı yapılması olduğunu söyledi. Yardımcısıyla birlikte yaptığı basın toplantısında aşının ancak 2021 baharında hazır olabileceğini belirten Tam, hükümetin yaptığı çeşitli anlaşmalarla Kanadalıların sağlık güvencesini sağlamak için aralıksız çalıştığını söyledi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, erken teşhisin hayat kurtaracağını belirterek evde yapılan COVID 19 test sonuçlarının Health Canada tarafından değerlendirmeye alınacağını duyurdu. Daha önce evde yapılan testlerin kabul edilmemesini virüsün geçirdiği evrime bağlayan Hajdu, testin yapılması için gerekli olan tüm tıbbi cihazların Health Canada tarafından onaylanmasının mecburi tutulduğunu hatırlattı.

Manitoba hükümeti okul otobüsü kullanan tüm öğrencilerin maske takmalarının mecburi hale getirildiğini duyurdu. Daha önce sadece 4’üncü sınıf ve üstü öğrencilerin maske kullanmakla yükümlü oldukları karar değişikliğine, olası ikinci dalganın sebep olduğu bildirildi.

Quebec’te bulunan onbinlerce sendikalı çocuk bakıcısı ücret artması konusunda hükümetle bir anlaşmaya varamadıkları için 1 günlük greve gitti. İkili görüşmelerin olumlu sonuçlanmaması durumunda 11 Eylül’de 1 günlük grev daha yapacak olan bakıcılar, $12.42 olan saat ücretlerinin $16.75 olmasını talep ediyorlar.

Ontario’da son 24 saat içinde 133 yeni COVID 19 vakası teşhis edildi. Temmuz ayından bu yana vakaların artışının bu derece ilerlemediğini belirten Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, vakaların çoğunluğunun GTA ve Hamilton bölgelerinden rapor edildiğini söyledi.

Etobicoke Sherway Gardens alışveriş merkezinde 2 çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Keg ve Joey restoranlarında çalıştıkları tespit edilen kişilerin evlerinde karantina altında bulundukları bildirilirken, alışveriş merkezinin sahibi Cadillac Fairview Grubu yetkilileri temizlik hizmetlerinin arttırılacağını söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 1 EYLÜL  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,925,943, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 129,182 tedavi edilen kişi sayısı 114,395 ve vefat eden kişi sayısı 9,129 olarak bildirildi.

Quebec’te son 24 saat içinde 122 yeni COVID 19 vakası teşhis edildi. 2 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirdiği eyalette sağlık yetkilileri ölüm vakalarının 25- 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmekle birlikte bu hafta rapor edildiğini belirttiler.

Alberta Calgary’de bulunan iki okulda, birer eğitimcinin COVID 19 pozitif teşhis edilmelerinin ardından bölgede bulunan tüm okulların açılması ertelendi. Diğer yandan Edmonton’da bir ilçede bulunan okulların açılmasının da ertelendiği bildirildi. Eyaletin sınıflarda 2 metrelik fiziksel mesafenin korunmasının mecburi tutulmayacağı yönündeki karar değişikliğinin ardından bir açıklama yapan Alberta Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Deena Hinshaw, oluşan gerginlik ve akıl karıştırıcı ortamdan dolayı ailelerden ve eğitimcilerden özür diledi.

Nova Scotia’da ikamet eden Eskasoni First Nations seçimlerinin 2021 baharına ertelendiği bildirildi. Şef Leroy Denny tarafından yapılan açıklamada, bu sonbaharda yapılması planlanan seçimlerin grip sezonu ve olası ikinci dalganın bir arada yaşanabileceği düşüncesiyle ertelendiği belirtilirken, eyaletin salgınla mücadelesine destek verilmeye devam edileceğinin altı çizildi.

British Columbia Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, son 3 günde teşhis edilen vakaların toplamının 300’ün üzerinde olduğunu söyleyerek, salgının yayılma hızının arttığına dikkat çekti. 3’ü yaşlı bakımevinde olmak üzere 4 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirten Henry, eyalette rakamların artmasının ikinci dalganın başladığı anlamına gelmemekle birlikte virüsün yayılma hızının grip salgınıyla birlikte artabileceğini hatırlattı.

Ontario Okulları Mütevelli Heyeti Başkanı Cathy Abraham, sınıf mevcudu düşürülmediği için bazı sınıfların birleştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu ve aşırı yığılmanın sonuçlarının hep birlikte görüleceğini söyledi. Sınıf mevcutlarının okulların bulunduğu bölgeye göre şekilleneceğini belirten Abraham, nihai kararın eğitim kurulları tarafından alınacağını söyledi.

Toronto Belediye binasında bir basın açıklaması yapan Toronto Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, sonbaharda ikinci bir COVID 19 dalgasının yaşanacağına kesin gözüyle bakıldığını açıkladı. Halkın büyük çoğunluğunun virüse karşı bağışıklık kazanmadığını söyleyen DeVilla, ikinci dalganın etkilerinin Nisan ayında yaşanandan daha büyük olabileceğini belirtirken, fiziksel mesafe ve kişisel hijyene azami önem verilmesinin en etkili korunma yöntemi olduğunu hatırlattı.

Mississauga’da bulunan Good Life spor salonunda iki çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edilmelerinin ardından bir açıklama yapan Good Life Başkan Yardımcısı Tracy Matthews, her iki çalışanın da evlerinde karantina altında bulunduklarını söyledi. Üyelerin durum hakkında uyarıldıklarını ve spor salonunun dezenfekte edildiğini açıklayan Matthews, tüm şebelerinde hijyen ve fiziksel mesafe kurallarına azami dikkat gösterildiğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 31 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,844,422, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 128,194 tedavi edilen kişi sayısı 113,790 ve vefat eden kişi sayısı 9,120 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, ABD merkezli bio-teknoloji kurumu Novowax ve federal hükümet arasında 76 milyon doz COVID 19 aşısı üzerinde bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. Halihazırda ABD ve Avusturalya’da deneme aşamasında olan aşının, Kanada’ya 2021 baharında ulaşması bekleniyor. Halka sunulmadan önce klinik deneylerin Health Canada tarafından onaylanması gereken aşı, Kanada’nın Moderna ve Pfizer ilaç şirketlerinin ardından imza attığı üçüncü çalışma oldu.

Ontario’da son 24 saat içinde 114 yeni COVID 19 vakası ve 1 kişinin öldüğü rapor edildi. Eyaletin 34 sağlık bölgesinin 18’inden vaka bildirimi yapılmadığını belirten Sağlık Bakanı Christine Elliot, günlük test sayısının ise 25.000’in üzerinde olduğunu söyledi.

Kanada Akıl ve Ruh Sağlığı Kurumu (CMHA) tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, Ontario halkı kısıtlamaların çok erken hafifletildiği görüşünde birleşiyor. Ontario’luların %83’ü fiziksel mesafe ve karantina şartlarının daha sıkı kontrol altında tutulması gerektiğini belirtirken, ankete katılanların %73’ü ise halkın karantina şartlarını yeterinde idrak edemediği görüşünde.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu, Calgary – Halifax arasında gerçekleşen WestJet WS-232 sefer sayılı uçuşta 1 yolcunun COVID 19 pozitif teşhis edildiğini doğruladı. 24 Ağustos tarihinde uçakta bulunan kişilerin 811 no’lu telefonu aramalarını isteyen yetkililer, farklı dillerde sunulacak danışma hizmetlerinin ücretsiz olduğunu ve uçakta bulunanların virüs semptomlarını kontrol etmeleri gerektiğini belirttiler.

2021 Quebec Uluslararası Peewee Hockey Turnuvası COVID 19 sebebiyle iptal edildi. 10 – 21 Şubat 2021 tarihinde yapılması planlanan turnuvanın, olası ikinci COVID 19 dalgasının turnuvada bulunacak yaklaşık 3000 kişiyi etkileyeceği düşüncesiyle iptal edildiğini açıklayan turnuva yöneticisi Michel Plante, tüm sporculardan ve diğer ilgililerden özür diledi.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından verilen bilgiye göre dünya genelinde COVID 19 pozitif teşhis edilen kişi sayısı 25 milyonun üzerine çıktı. ABD’nin yaklaşık 6 milyon vakayla ilk sırada yer aldığı listede, Brezilya 3.8 milyon, Hindistan ise 3.5 milyon kişi olarak rapor edildi. Salgın sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısının ise dünya genelinde 842.000 olduğu bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 30 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,775,837, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 127,673 tedavi edilen kişi sayısı 113,501 ve vefat eden kişi sayısı 9,113 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşı bulunsa bile maske kullanımı ve fiziksel mesafe kurallarının geçerli kalmaya devam edeceğini söyledi. Aşının insanlar üzerindeki etkisini görene kadar, planların önümüzdeki 2- 3 yıl boyunca durumun bu şekilde devam edebileceği düşünülerek yapıldığını belirten Tam, henüz kesin bir yorumda bulunmak için erken olduğunu söyledi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin Ortadoğu’da düzenlediği IMPACT Operasyonu’ndan dönen iki askerin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Askerleri taşıyan uçakta bulunan 35 silahlı kuvvetler mensubunun da test edildikleri ve karantina altında bulundukları belirtildi.  

Manitoba’da yaşlı bakımevinde çalışan 1 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Bakımevinden kimsenin etkilenmediğini belirten Manitoba sağlık yetkilileri, önlemlerin arttırılacağını söylediler.

Uzun zamandır hiçbir aktif vakanın bulunmadığı Newfoundland ve Labrador’da 1 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Yakın zamanda Asya seyahatinden dönen 19 yaşındaki kızın seyahati süresince virüs belirtileri göstermediği, şu anda ise karantina altında tutulduğu öğrenildi.

Calgary’de bulunan Sofina tavuk işleme tesisinde 18 çalışanın COVID 19 pozitif test edildiği bildirildi. Daha fazla çalışanın virüse maruz kaldığını düşündükleri için çalışanlardan bir kez daha test yaptırmalarını istediklerini belirten şirket sözcüsü Daniele Dufour, yaptığı yazılı basın açıklamasında, en az 27 çalışanın COVID 19 pozitif tespit edilmekle birlikte, tesisisn halkın ihtiyacını karşılamak için açık kalacağını söyledi.

Quebec son 24 saatte 156 yeni COVID 19 vakası ve 5 ölüm raporu verdi. Okulların açılmasından bu yana vaka sayısında artış olduğu gözlemlenen eyaletteki vaka sayılarına Montreal’de bulunan bir labaratuvardaki hatalı test sonuçları eklenmedi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, eğitim kurullarının okulların havalandırma kalitesini arttırmak için gerekli çalışmaları Şükran Günü’ne kadar tamamlamalarını istedi. Ontario hükümeti, COVID 19 salgınının yayılmasını engellemek için havalandırma sistemlerinin yenilenmesine $50 milyon bütçe ayırdı.

Milton’da bulunan bir labaratuvarda sentetik uyuşturucu madde hazırlandığı tespit edildi. Labaratuvarın sahibi 38 yaşındaki Wister Lee tutuklanırken, yaklaşık 400 varil kimyasal madde ve diğer ekipmanlara polis tarafından el konuldu.


KANADA’DA SON DURUM 29 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,730,228, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 127,358 tedavi edilen kişi sayısı 113,234 ve vefat eden kişi sayısı 9,108 olarak bildirildi.

Federal Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, seyahat kısıtlamalarının 1 ay daha uzatılacağını açıkladı. 30 Eylül tarihine kadar ertelenen uluslararası seyahatlere uygulanacak kısıtlaması hakkında bilgi veren Blair, COVID 19 belirtileri gösteren kişilerin uluslararası uçuşlara kabul edilmeyeceklerini belirtirek, 14 günlük bireysel karantina kuralına uyulmasının da mecburi olduğunu söyledi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, ailelerin COVID 19 vakalarındaki artışa karşı hazırlıklı olmalarını istedi. Çocuklarını okula göndermek konusunda ise risk – fayda değerlendirmesi yapmak durumunda kalan ailelerin büyük bir sorumluluk aldığının farkında olduğunu söyleyen Tam, salgının okullarda yayılmasını önlemek için farkındalığın ilk adım olduğunu belirtti.

British Columbia’da COVID 19 vakalarında yeniden yükselme olduğu gözlemlendi. Son 24 saat içinde 124 olarak belirlenen yeni vaka sayısıyla birlikte, aktif vaka sayısının 974 olduğu bildirildi.

Quebec, mecburi olan bireysel karantina süresini 14 günden 10 güne indirme kararı aldı. Toplam 62124 COVID 19 vakasının bulunduğu eyalette, bireysel karantina süresinin en az 48 saat COVID 19 belirtileri görülmediği durumlar için geçerli olduğu belirtildi.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen vaka sayısının 117 olduğu bildirildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, özellikle GTA bölgesinde sürekli bir artışın yaşandığına dikkat çekerek, Ontario’nun en kalabalık bölgesi olan Toronto ve çevresinde yaşayanlardan daha dikkatli davranmalarını istedi. Vaka dağılımının en yüksek olduğu bölgeler, Peel 32, Toronto 26 ve Ottawa 17 olarak bildirildi.

Kanada’nın en pahalı iki şehrinde kira bedellerinde önemli bir düşüş olduğu gözlemlendi. Vancouver Ağustos ayından %6.4 oranında bir düşüş rapor ederken, Toronto’da ise bu oran %8.7 olarak belirlendi. Buna göre bir odalı ev kiraları Vancouver’da $2060, Toronto’da ise $2100 olarak rapor edildi.

Geçtiğimiz hafta Toronto şehir merkezinde bir gece kulübü çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edilmesinin ardından, Toronto Halk Sağlığı görevlilerinin kulübü ziyaret edenleri uyarmak için başlattıkları iletişime geçme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. 4 – 8 Ağustos arasında gece kulübünü ziyaret eden 441 kişinin 151’inin sahte iletişim bilgileri verdikleri öğrenildi. Toronto Halk Sağlığı doktorlarından Christine Navarrao, söz konusu kişilerin mutlaka test yaptırmaları gerektiğini söyledi.

WestJet Group bünyesindeki tüm uçuşlarda maske kullanılması mecburiyeti getirildi. Maske kullanmayı reddeden yolculara ise 1 yıl uçuş yasağı getirilmesi söz konusu olacak. Yolcuların kişisel bilgilerinin de eksiksiz bildirilmesini isteyen WestJet yetkilileri, salgının yayılmasını engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 28 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,664,059, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 126,848 tedavi edilen kişi sayısı 112,825 ve vefat eden kişi sayısı 9,102 olarak bildirildi.

British Columbia’da COVID 19 modellemesi ekibinde bulunan Simon Fraser Üniversitesi profesörlerinden Paul Tupper, fiziksel mesafenin arttırılması gerektiğini söyledi. Özellikle okullar açıldığında var olan kuralları korumanın salgının yayılma hızını azaltmayacağını söyleyen Tupper, okulların salgının yeni merkez üsleri olmaması için fiziksel mesafenin uzatılması gerektiğini belirtti.

Quebec’te son 24 saat içinde 111 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği eyalette, hastaneye kaldırılan kişi sayısında da artış gözlemlendi.

Alberta’da tarihin en büyük bütçe açığının olduğu bildirildi. Eyalet Başkanı Jason Kenney halka açıkladığı finansal tabloda, $20 milyar olarak tespit edilen bütçe açığının kısa zamanda kapatılmasının mümkün olmadığını ve tüm eyalet halkının COVID 19 salgınının negatif etkilerine maruz kalmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen COVID 19 vakalarının 147 kişi olduğu bildirildi. Eyalette vaka dağılımı Toronto’da 33, Peel’de 27, Ottawa’da 22 ve York’da 14 olarak rapor edildi. Son dönemlerde vaka sayısında azalma görülen Windsor – Essex bölgesinde ise ani bir yükselme yaşandığı ve vaka sayısının 12 olduğu belirlendi.

Toronto Eğitim Kurulu (TDSB), ailelerin okullar açıkdıktan sonra çocuklarının eğitim metodunu değiştirebileceklerini duyurdu. 13 Ekim, 23 Kasım ve 16 Şubat tarihlerinde değiştirileblecek olan eğitim metodlarında, başvuru yapmak için son tarih belirlenen zamanların 2 hafta öncesi olacak.  

Kanada Yüksek Adalet Mahkemesi daha önce planlandığı gibi 22 Eylül itibariyle davaların mahkemede görüleceğini teyit etti. Önceliğin pandemi öncesi davalara verileceğini bildiren yetkililer, fiziksel mesafe engelinden dolayı avukatların Ottawa’ya gelemeleri durumunda ise uzaktan oturum yoluyla katılabileceklerini belirttiler.

Kanada First Nations halkı, çocukların okula güvenle başlayabilmeleri için federal hükümet tarafından oluşturulan bütçeden kendileri için ayrılan $112 milyon değerindeki fonun geciktirilmesinin, çocuklar için önemli ölçüde tehlike oluşturacağını bildirdi. Yaklaşık 9000 öğreninin koruyucu ekipman ve dezenfektan ihtiyacının karşılanması planlanan fon hakkında konuyla ilgili Bakan Marc Miller henüz bir açıklama yapmadı.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre, Kanada’nın engelli nüfusunun yarısı COVID 19 salgını yüzünden önemli maddi sıkıntılar yaşıyor. 15 – 64 yaş arası kişileri kapsayan araştırma, engellilerin %61’inin ay sonunu daha çok borçlanarak getirdiği, %44’ünün gıda temini sorunu yaşadığı, %40’ının ise koruyucu ekipman edinmekte zorlandığı için sağlık güvencesinin olmadığı sonucunu ortaya çıkardı.

UNICEF tarafından verilen bilgiye göre, dünya genelinde okul yaşındaki çocukların üçte birinin uzaktan erişim metodunu kullanmaları mümkün değil. Yaklaşık 1.5 milyar çocuğun 463 milyonunun eğitiminin erişim problemleri yüzünden kısıntıya uğradığını belirten UNICEF Direktörü Henrietta Fore, söz konusu durumun onyıllarca sonra bile birçok toplumda onulması imkansız ekonomik zorluklar doğuracağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 27 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,610,756, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 126,417 tedavi edilen kişi sayısı 112,455 ve vefat eden kişi sayısı 9,094 olarak bildirildi.

Manitoba hükümeti maaş sübvansiyonu programının uzatılacağını bildirdi. Eyalet Başkanı Brian Pallister, Ekim sonuna kadar geçerli olacak programın 10 çalışana kadar aylık maksimum $5000 değerinde düzenlendiğini söyledi.

Başbakan Justin Trudeau tarafından açıklanan, okulların güvenle açılabilmesi için sağlanan ek federal fonun, $381 milyonluk kısmının Ontario için ayrılacağı duyuruldu. Ontario Eğitim Bakanı Sthephen Lecce, söz konusu fonun yeni öğretmen alımı için $70 milyon, koruyucu ekipman alımı için $30 milyon, öğrencilerin ulaşım giderleri için $25 milyon, özel ihtiyacı olan öğrenciler için $12 milyon ve uzaktan eğitim için 36 milyon olacak şekilde kullanılacağını açıkladı.

Ontario Sağlık Bakanlığı, öğrencilerin okula gönderilmeleri konusunda yeni bir kılavuz yayınladı. Yeni direktiflere göre ailelerin, çocuklarının sağlık durumlarını günlük olarak kontrol edip, herhangi bir belirti görüldüğü takdirde çocuğu okula yollamamaları istendi. COVID 19 belirtileri gösteren çocukların okula geri dönüş zamanı ise tüm belirtilerin silinmesinin üzerinden 24 saat geçmesi olarak tavsiye edildi.

Toronto Üniversitesi Öğretim Üyeleri Birliği, yayınladığı basın duyurusunda, üniversitenin kendi uzman öğretim üyeleri tarafından hazırlanan raporları göz ardı etmesini kınadığını açıkladı. Toronto Üniversitesi’nin dünya çapında en yetkin bilim insanlarına evsahipliği yaptığının altını çizen birlik başkanı Terezia Zoric, Dünya Sağlık Örgütü ve Kanada Hükümeti’nin kendileri tarafından hazırlanan raporlara dayanarak COVID 19 mücadele planlarını hazırladığını; buna rağmen kendi kampüslerinin okula geri dönüş planlarını hazırlarken bilimsel verileri göz ardı etmesini önemli ve üzücü bir kayıp olarak niteledi.

Toronto Sick Children Hastanesi Başkanı Dr. Ronald Cohn, tüm ülkeyi kapsayacak çocuk ve genç akıl ve ruh sağlığı girişimi başlattıklarını duyurdu. Çocuk ve gençlerin ancak ileri safhalarda akıl ve ruh sağlığı hizmeti alabildiğini belirten Cohn, 13 hastanenin katıldığı milyon dolarlık girişimin Kanada Hasta Çocuklar Vakfı tarafından finanse edileceğini ve Kanada akıl sağlığı sistemine yeni bir soluk getireceğini söyledi.

Mayıs ayı sonunda ailesiyle birlikte kaldığı evin balkonundan atlayan Regis Korchinski-Paquet davasındaki araştırmasını tamamlayan Özel Tahkikat Birimi, olayda polisin bir suçu olmadığı yönünde karar aldı. Annesi ve erkek kardeşiyle ettiği kavga sonucu polisi arayan ve polis olay yerindeyken balkondan atlayan merhumenin ailesi, olayı polisin ırkçılık sebebiyle merhumeyi balkondan ittiği şeklinde yansıtmıştı. Tüm kamera ve telefon kayıtlarını tarayan Özel Tahkikat Birimi ise merhumenin balkondan düştüğü andaki konuşmaların gayet net duyulduğunu ve olayda polisin hiçbir ihmal ya da suçunun bulunmadığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 26 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,564,099, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 125,969 tedavi edilen kişi sayısı 112,050 ve vefat eden kişi sayısı 9,090 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, eyalet ve bölge temsilcileriyle yaptığı görüşme sonucu, federal hükümetin okulların güvenle açılabilmesi için yaklaşık $2 milyar daha katkıda bulunacağını açıklamak üzere bugün Toronto’da bulunacak. Federal hükümetin şu ana kadar hazırladığı $19 milyarlık bütçeye ek oluşturacak fonun ilk yarısı hemen, diğer yarısı ise kış dönemi başlangıcında dağıtılacak.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen COVID 19 vakalarında önemli bir düşüş gözlemlendi. 80 olarak açıklanan vaka sayısının dağılımı Toronto’da 25, Peel’de 23, Ottawa’da 16, York’da 6 ve diğer vakaların ise eyaletin diğer sağlık bölgelerinden düşük oranda geldiği bildirildi.

Ontario muhalif parti liderleri Eyalet Başkanı Doug Ford ve ekibini kaynakları sorumsuzca harcamakla suçladı. Ontario Liberal Parti Lideri Steven Del Duca, Ford hükümetinin özellikle reklam için harcadığı her $1 milyonla 11 öğretmen, 13 özel eğitim öğretmeni, 20 yardımcı eğitmen, okulların teknoloji ihtiyaçları ya da öğrenciler için koruyucu ekipman alınabileceğini söyledi.  

Nova Scotia’da eşinin ötenazi isteğini kabul etmeyen bir kadın mahkemeye başvurarak kararın iptal edilmesini istedi. Kronik akciğer hastalıkları nedeniyle hastanede ölüm döşeğinde olan eşinin Temmuz ayı sonunda mahkeme kararıyla onaylanan doktor destekli ötenazi olma kararına karşı olan kadın, bir üst mahkemeye başvurarak eşinin tüm tıbbi sorunları belirlenene kadar enjekte edilmemesini talep etti. Çiftin yaklaşık 80 yaşlarında ve 48 yıllık evli oldukları öğrenildi.

British Columbia’da şüpeli ölüm olaylarını araştıran savcı Lisa Lapointe, reçetelerin daha dikkatli kontrol edilerek dağıtılmasının insan yaşamına verilen zararın azaltılmasında en etkili yöntem olacağını söyledi. Lapointe, sadece Temmuz ayında 175 kişinin yüksek doz ilaç kullanımı yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Sınırların kapatılmasının ilaç kaçakçılığını arttırdığına dikkat çeken Lapointe, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 74 kişinin aynı sebeple yaşamını yitirdiği göz önüne alındığında, oranın %136 arttığını belirtti.

Kanada Yayıncılar Birliği tarafından yapılan araştırma sonuçları 2022 yılı sonuna kadar yaklaşık 40 TV ve 200 radyo kanalının kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirledi. Ortalama $1.6 milyar olacağı hesaplanan gelir kaybının, hükümet desteği olmaksızın yerine konulamayacağını belirten Birlik Başkanı Lenore Gibson, Kanadalıların %40’ın ana haber kaynağının yerel yayın yapan medya kurumları olduğunu belirterek, bu kurumların yayın hayatından çekilmesinin tüm Kanada’nın geleceğini olumsuz etkileyeceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 25 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,522,162, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 125,647 tedavi edilen kişi sayısı 111,694 ve vefat eden kişi sayısı 9,083 olarak bildirildi.

British Columbia’da pandeminin başlangıcından bu yana görülen en yüksek rakam rapor edildi. Haftasonu 269 kişinin COVID pozitif teşhis edildiğini belirten eyalet sağlık memuru Dr Bonnie Henry, yaşlı bakımevinde yaşayan 1 kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Manitoba’da 49 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. Eyalette halka açık tüm kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu getirilirken, toplanma sınırı ise 10 kişi olarak belirlendi. Eyalet Eğitim Bakanı Kelvin Goertzen, okulların güvenle açılabilmesi için hükümetin $52 milyon bütçe ayırdığını bildirirken, muhalif parti temsilcileri ise sınıf mevcudunun 15 öğrenciyle sınırlandırılmasını talep etti.

Montreal Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mylene Drouin, 31 Temmuz’dan bu yana Latin dansları etkinliklerine katılan herkesin COVID 19 testi yaptırmasını istedi. Pandemi dönemi şartlarına aykırı olmasına rağmen etkinliklerin bazılarının kapalı alanlarda yapıldığına dikkat çeken Drouin, özellikle 14 – 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen etkinliklere katılanlardan 3 kişiye COVID 19 pozitif teşhis konulduğunu ve test yaptırmanın salgının yayılma hızını yavaşlatacağını söyledi.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen 160 COVID 19 vakasının Ağustos ayında görülen en yüksek rakam olduğu açıklandı. 34 sağlık bölgesinin 5’inden 10 ve daha az sayıda vaka raporu verilen eyalette vaka dağılımı Toronto’da 33, Peel’de 26, Ottawa’da 24, York’da 12 ve Durham’da 10 kişi olarak bildirildi.

Ontario Hemşireler Birliği üyeleri, hükümete hitaben hazırladıkları dilekçede ilkokul sınıf mevcudunun 15 kişiyi aşmaması gerektiğini belirttiler. CEO Doris Grinspun, spor salonları ya da açık hava etkinlik alanları sınıf olarak kullanılmadıkça, eyaletin öğrenci, eğitimci ve diğer çalışanları tehlike altına atacağını belirtti. Grinspun, ayrıca 3 yaş ve üstü tüm çocukların maske kullanmaları gerektiğini söyledi. Hemşireler Birliği’nin çağrısına eyalet hükümetinden henüz bir yanıt verilmedi.

Kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçilmesinden bu yana sürekli bir artış yaşandığına dikkat çeken Toronto Sağlık Memuru Dr Eileen DeVilla, salgının daha çok gençler arasında yayıldığını belirtti. 20 – 39 yaş grubunda salgının yayılma hızının arttığını söyleyen De Villa, 19 yaş ve altı kişilerde de COVID 19 vakalarına rastlandığını ve virüsün etkileme alanının genişlediğini açıkladı.

Toronto Kiracı Dernekleri Federasyonu Başkanı Geordie Dent, şehirde bulunan ikametgahların yarısını apartmanların oluşturduğunu belirterek, okullar açıldığında özellikle apartmanlarda asansörlerden kaynaklı sağlık sorunlarının artacağına dikkat çekti. Belediyenin belirlediği sınırlar dahilinde kullanılan asansör kapasitesinin binlerce öğrenci ve ailenin ihtiyacına cevap veremeyeceğini belirten Dent, asansörlerde fiziksel mesafenin korunmasının imkansız olduğunu ve virüsün bulaşma riskinin arttığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 24 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,453,298, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 124,896 tedavi edilen kişi sayısı 111,112 ve vefat eden kişi sayısı 9,073 olarak bildirildi.

Manitoba’da pandeminin başlangıcından bu yana görülen en yüksek vaka sayısı bugün rapor edildi. Eyalette son 24 saat içinde 72 yeni COVID 19 vakası teşhis edildi. Eyalet Sağlık Memuru Dr Brent Roussin, vakaların 47’sinin kolonilerden rapor edildiğini belirtirken, Manitoba Sağlık Bakanı Cameron Friesen, Hutterite kolonisi başta olmak üzere birçok koloninin yerel sağlık görevlileriyle işbirliği içinde olduğunu ve salgını kontrol altına almak için çabaladıklarını söyledi.

British Columbia Victoria bölge polisi son 48 saatte aynı apartman dairesinde olağanüstü hal direktiflerinin ihlal edilerek parti yapıldığını rapor etti. Partiye katılan yaklaşık 30 kişi ve evsahiplerine $2300 para cezası verildiğini bildiren Victoria polisi, binayı terketmemekte ısrar eden 1 kişiye ise $230 ilave para cezası verildiğini açıkladı.

Nova Scotia’da COVID 19 bağlantılı sebeplerle 1 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. 80 yaş üstü olduğu rapor edilen kişinin, Atlantik bölgesinde yaşamakla birlikte, yaşlı bakımevinde kalmadığının altı çizildi.

Ontario’da son 24 saat içinde 115 yeni COVID 19 vakasının rapor edildiği, diğer yandan 106 vakanın ise tedavi edildiği bildirildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, yoğun bakımda ve solunum cihazına bağlı tedavi gören hasta sayısında önemli ölçüde düşüş yaşandığını söyledi.

Toronto’da sezonluk işçilerin sağlık güvenliğinin sağlanması amacıyla bir protesto gösterisi yapıldı. Toronto Göçmenlik Ofisi’nin önünde toplanan yüzlerce kişi, sezonluk işçilerin de diğer Kanadalılar gibi, sağlık ve güvenlik hizmetlerinden yararlanmalarını istediler. Grubun sözcüsü, Göçmen İşçiler Birliği Başkanı Syed Hussan, özellikle Ontario’da bulunan sezonluk işçilerin yaşama ve çalışma alanlarındaki koşulların yetersizliğinin, salgının kontrol altına alınamayışının en büyük sebebi olduğunu söyledi.

Federal Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, ABD üzerinden Kanada’ya gelen sığınmacı adaylarının geri çevrilmesini sağlayan Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması’nın anayasaya ters düşmediğini söyledi. Temmuz ayı sonunda hakim Ann Marie McDonald tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istenerek, federal hükümete yeniden gözden geçirmesi için 6 ay mühlet verilen anlaşmanın hükümetin sorumlulukları arasında bulunduğunu belirten Blair, kararın temyiz mahkemesine götürüleceğini bildirdi.

Konservatif Parti liderliğine seçilen Durham Milletvekili Erin O’Toole, partisindeki kutuplaşmalara son vererek, oy sayısını arttırmayı hedeflediğini söyledi. Evli ve bir çocuk babası olan O’Toole, partisinin liderliğinde Kanada’yı daha güçlü ve refah bir ülke haline getirmek istediklerini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 23 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,416,210, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 124,629 tedavi edilen kişi sayısı 110,878 ve vefat eden kişi sayısı 9,071 olarak bildirildi.

Ontario’da son 24 saatte 108 yeni COVID 19 vakası tespit edildi. 1 kişinin de yaşamını kaybettiği eyalette toplam vaka sayısının 41,287, vefat eden kişi sayısının ise 2,797’ye ulaştığı bildirildi.

Newmarket Southlake Hastanesi bio-istatistikçilerinden Ryan Imgrund, salgının yayılma hızının arttığını söyledi. Normal şartlarda COVID 19 teşhisi konmuş bir kişinin etkilediği kişi sayısının 1’in altında olması gerekmekte. Imgund, Temmuz sonunda 0.8 olan oranın 1.35’e yükseldiğini ve bunu endişe verici bulduğunu dile getirdi.

Quebec’te son 24 saatte 104 yeni COVID 19 vakası tespit edildi. 6 kişinin daha yaşamını kaybettiği eyalette toplam vaka sayısının 61,599, vefat eden kişi sayısının ise 5739’a ulaştığı bildirildi.

Canada Post Edmonton’da bulunan dağıtım merkezinin geçici olarak kapatıldığını açıkladı. 16 Ağustos’ta bir çalışana COVID 19 teşhisi konulmasının sebep olduğu kapanışın, posta servislerinin aksamasına yol açabileceğini belirten kurum yetkilileri, bölge halkından özür dilediler.  

Toronto Belediye Başkanı John Tory, halkı daha aktif yaşamaya teşvik etmek amacıyla belediyenin elektrikli bisiklet sayısını arttırdığını söyledi. Pandemi sebebiyle, trafik akışının yaya ve bisikletlilere avantaj sağlayacak şekilde düzenlendiğini söyleyen Tory, belediye olarak Toronto halkına yardımcı olmak için aralıksız çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Toronto şehir merkezinde bulunan Brass Rail striptiz kulübünde 1 çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Söz konusu kişinin yaklaşık 550 kişiyi potansiyel olarak enfekte etme kapasitesi bulunuduğunu açıklayan Toronto Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Vinita Dubey, 4 – 8 Ağustos arasında gece kulübünü ziyaret edenlerle temasa geçilerek test yaptırmaya çağıracaklarını söyledi.

ABD’den ithal edilen şeftalilerde Salmonella bulundu. 1 Haziran – 22 Ağustos tarihleri arasında 379 Kanadalının enfekte olduğu bildirilirken, ABD Califonia, Fresno’da bulunan meyve bahçesinin enfeksiyonun kaynağı olduğu tespit edildi.


KANADA’DA SON DURUM 22 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,374,053, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 124,372 tedavi edilen kişi sayısı 110,648 ve vefat eden kişi sayısı 9,064 olarak bildirildi.

Ontario’da bu hafta içinde rapor edilen COVID 19 vaka sayısında sürekli artış olduğu gözlemlendi. Son 24 saat içinde 102 vakanın rapor edildiği eyalette haftanın ortalaması günlük 100 vaka üzerinden değerlendirilirken; vakalar Toronto’da 41, Ottawa’da 36 ve Peel bölgesinde 33 olarak rapor edildi. Toplam vaka sayısının 43,268, vefat eden kişi sayısının ise 2833 olduğu bildirildi.

British Columbia’da olağanüstü hal düzenlemelerine uymayarak etkinlik düzenleyen organizasyon ve mekan sahiplerine minimum $2000 para cezası verileceği duyuruldu. BC Kamu Güvenliği Bakanı Mike Farnworth, fiziksel mesafenin korunmadığı gözlemlenen her toplantının, maksimum kişi sayısının altında kalınsa da cezalandırılacağını ve ek olarak bu tip toplantılara katılan kişilerin de $200 para cezasına çarptırılacaklarını söyledi.

Newfoundland ve Labrador’da aktif vaka sayısının sıfırlandığı bildirildi. Rapor edilen son iki vakanın da iyileştiğini bildiren eyalet sağlık bakanlığı, eyalet genelinde halka açık kapalı alanlarda maske kullanılması zorunluluğunun , salgının önlenmesinde en çok yararlılık gösteren yöntem olduğunu belirtti.

Quebec’te son 24 saatte 93 yeni COVID 19 vakası tespit edildi. 3 kişinin de yaşamını kaybettiği eyalette hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 136 olduğu bildirildi. Quebec Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Marie-Claude Lacasse, COVID 19 bağlantılı sebeplerle yaşamını kaybeden kişilerden birinin 19 yaşında olduğunu bildirirken, söz konusu kişinin kimlik bilgilerini belirtmedi.

Toronto’da Presto Card sahiplerinin kartlarını kullanmadıkları ayların ücretini geri alabilecekleri bildirildi. Pandemi dolayısıyla Mart ve Nisan aylarının ücretlerinin iade edileceğini açıklayan Toronto Belediye Başkanı John Tory, çok sayıda kişinin Presto Kart sahibi olduğu gözönüne alınarak, iadelerin tamamlanmasının Kasım ayına kadar uzayabileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 21 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,308,862, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 123,873 tedavi edilen kişi sayısı 110,288 ve vefat eden kişi sayısı 9,054 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Acil Durum Yardımı’nın 4 hafta daha uzatıldığını duyurdu. Önümüzdeki haftalarda İşsizlik Sigortası programının genişletilerek daha fazla kişiye erişmesinin sağlanacağını söyleyen Trudeau, güvenoyu alabilirse hükümetin 3 yeni program daha oluşturduğunu bildirdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, 31 Ağustos’ta bitecek olağanüstü hal şartlarının 22 Eylül’e kadar ertelenmesini istedi. Kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçilen eyalette henüz salgının yayılmasının tamamen kontrol altına alınmadığını gerekçe gösteren Ford, kamu sağlığının güvence altında tutulması için olağanüstü hal şartlarının devam etmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Ontario hükümeti sonbaharda başlayacağı öngörülen salgının ikinci dalgasıyla mücadele kapsamında 3M firmasıyla yaklaşık $24 milyon değerinde bir anlaşma imzaladı. Önümüzdeki yıl içinde 100 milyon N95 maskesi üretecek olan firmadan yerli üretime destek olunması için Brockville tesislerini kullanması istendi.

Ontario hükümeti 200 eyalet polisinin işe alındığını duyurdu. Eyaletin güvenliğinin sağlanması için ön saflarda görev yapacak cesur Ontariolulara ihtiyaç bulunduğunu belirten Eyalet Başkanı Ford, gerekli bütçenin Nisan ayında sunulan COVID 19 Mücadele Programı kapsamında Ontario Eyalet Polisi Vakfı’na verilecek fondan karşılanacağını söyledi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyalette son 24 saat içinde rapor edilen vaka sayısının sadece 76 olmasına itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. Chatham – Kent, Windsor – Essex ve Hamilton bölgelerinin raporlarını zamanında teslim edemedikleri için vaka sayısının ani bir düşüş gösterdiğini açıklayan Elliot, bununla birlikte hiçbir ölümün rapor edilmediğini de belirtti.

Nova Scotia, Atlantic Canada bölgesi dışından gelen tüm yüksek okul öğrencilerinin teste tabi tutulmalarının yanısıra 14 gün bireysel karantinada kalmalarını şart koştu. Eyalet Başkanı Stephen McNeil, salgının temas zinciriyle yayılmasını engellemenin en etkili yolunun bu olduğunu söylerken, uygulamanın hemen başlayacağını bildirdi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Deena Hinshaw, Cargill et işleme tesislerinde Nisan ayından bu yana birçok defalar patlak veren salgının kontrol altına alınabildiğini söyledi. 10 Ağustos’taki son sayımda yaklaşık 400 aktif COVID 19 vakasının bulunduğu tesiste günlük yaklaşık 4500 büyükbaş işleniyor. Tesis, Kanada’nın kırımızı et ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, bazı müzikhollerin vergi muaf tutulacaklarını duyurdu. Aralarında Lula Lounge, Cameron House ve Burdock da bulunan çoğunlukla kültürel müzik faaliyetlerin yapıldığı 45 kurum, pandeminin negatif etkilerine rağmen yaşatılmaya çalışılacak.


KANADA’DA SON DURUM 20 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,256,174, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 123,490 tedavi edilen kişi sayısı 109,822 ve vefat eden kişi sayısı 9,049 olarak bildirildi.

Alberta’da Öğretmenler Sendikası, eğitimci ve diğer çalışanların hazırlanmak için zamana ihtiyacı olması sebebiyle okulların açılmasının geciktirilmesini istedi. Eyalet Başkanı Jason Kenney, görüşmelerin devam ettiğini, ancak şu anki kararın okulların 1 Eylül itibariyle açılacağını yönünde olduğunu söyledi.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, eyalette son dönemde artan vaka sayısının ardından yaptığı basın açıklamasında daha fazla test yapılması gerektiğini söyledi.  Dix, 798 aktif vakanın bulunduğu ve günlük ortalama 70 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette günlük test sayısının 8000 olduğunu belirtti.

Manitoba hükümeti bir karar değişikliği yaparak okullarda maske kullanılması zorunluluğunu genişletti. Eyalet Başkanı Brian Pallister, halktan gelen talep sonucu, 4 – 12’inci sınıf arası tüm öğrencilerin fiziksel mesafenin sağlanamaması durumunda maske takmalaraı gerekeceğini söyledi.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dube, COVID 19 salgınının eyalette yarattığı trajedinin sebeplerini araştırmak üzere bir müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. Salgının yayılması, kontrol altına alınamaması ve özellikle etkilediği bölgelerde durum raporu hazırlayacak olan müfettiş Joanne Castonguay, raporunun tamamını 2021 Eylül ayında sunacak.

Ontario’da son 24 saatte 113 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. Vaka sayısının en yüksek olduğu bölgeler Toronto 24, Ottawa 18 ve Peel 14 olarak bildirildi. Her üç şehirden gelen vaka bildiminin de bu ayın en yüksek rakamları olduğu açıklandı.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, maske kuralının en çok gençler tarafından ihlal edildiğini söyledi. Pandeminin başlangıcında en yüksek vaka sayısının 52 yaş ortalaması grubunda bulunduğunu belirten Tory, son 2 haftada ise bu sayının 39 olduğunu söyledi.

TDSB, Ontario Hükümeti’ne okulların açılmasında yeni bir alternatif sundu. Sadece Torono’da bulunan ilk okulların sınıf mevcudunun azaltılmasını öneren TSDB Başkanı Alexander Brown, nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında, Toronto’nun en riskli bölge olduğunun altını bir kere daha çizdi.  

Çin Hükümeti’nin tüm ithal gıdaların üretim tesislerinde sağlık güvenliğinin sağlanmasını şart koşmasının ardından, Maple Leaf Gıda Şirketi geçici olarak Çin’e et ithalini durdurdu. Şirketin Manitoba’da bulunan et işleme tesisindeki birçok çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edilmelerine rağmen, tesisi kapatmaması Çin hükümeti tarafından et ithalinin durdurulması kararının alınmasına sebep oldu.


KANADA’DA SON DURUM 19 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,194,794, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 123,147 tedavi edilen kişi sayısı 109,387 ve vefat eden kişi sayısı 9,044 olarak bildirildi.

British Columbia olağanüstü hal durumunun uzatılması kararı aldı. BC Eyalet Başkanı John Horgan, 18 Mart tarihinden bu yana devam eden olağaüstü hal şartlarının, pandeminin gidişatına göre şekillenmesi gerektiğini söyledi. Aktif COVID 19 vaka sayısının 775 olduğu eyalette son 24 saatte ise 83 yeni vaka rapor edildi. Olağanüstü halin uzatılmasıyla temas zincirinin engellenmesi hedefleniyor.

Newfoundland ve Labrador Sağlık Memuru Dr. Janice Fitzgerald, olası bir ikinci dalgaya karşın önlemler alınması gerektiğini söyledi. Eyalette sadece 2 aktif vakanın bulunmasının tehlike olmadığı anlamına gelemeyeceğini belirten Fitzgerald, halka açık tüm kapalı alanlarda maske kullanılması mecburiyetinin önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

Manibo’da iki kişi COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirdi. Toplam vefat sayısının 11’e yükseldiği eyalette, Winnipeg bölgesinin salgının merkez üssü olduğu biliniyor.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dube, eyaletin olası bir ikinci dalgayla mücadele etmesi için 6 haftalık bir hareket planı hazırladıklarını duyurdu. Özellikle yaşlı bakımevlerinde yaşanan trajedinin tekrarlanmayacağını söyleyen Dube, her bakımevine 1 yönetici atanacağını ve sağlık çalışanlarının sdece 1 bakımevinde hizmet vereceklerini belirtti. Dube ayrıca $106 milyon tutarında bir ek bütçenin de sağlık hizmetlerinin düzenlenmesi için ayrıldığını söyledi.

Ontario’da son 24 saatte 113 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. Vaka sayısının en yüksek olduğu bölgeler Windsor – Essex 25, Toronto 22 ve Peel 15 olarak bildirildi. Pandeminin başlangıcından bu yana hiçbir vakanın rapor edilmediği, eyaletin en küçük ilçesi olan Huron – Perth bölgesinden ise 13 olarak rapor edilen COVID 19 vaka sayısı endişe yarattı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, okullarda pandeminin kontrol altına alınmakta zorlanılacağı gerekçesiyle sınıf mevcudunun ya da okul saatlerinin azaltılmasını talep eden öğretmen sendikalarının taleplerini muhalif politik hamleler olarak niteledi. Ford, okulların fiziksel mesafe ve gerekli hijyen şartlarının sağlanması için eyalet hükümeti tarafından sağlanan $500 milyon tutarında bir bütçeye erişimleri olduğunu yineledi.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland Maliye Bakanlığı’na atandı. Başbakan Trudeau tarafından Rideau Hall’de düzenlenen kısa bir törenle, istifa eden Bill Morneau’nun yerine atanan Freeland, Kanada’nın ilk kadın Maliye Bakanı olma ünvanını aldı.

Başbakan Justin Trudeau, üç çocuğunu okula gönderme kararı almadan evvel okulların planlarını öğrenmek istediklerini belirtti. Kararını, sınıf mevcudu, çocukların maske kullanma zorunluluğuna karşı verecekleri tepki ve acil durum müdahale opsiyonlarını öğrendikten sonra vereceğini açıklayan Trudeau, pandeminin birçok aileyi benzer bir ikilemde bıraktığının farkında olduğunu söyledi.  

Leger tarafından yapılan son araştırmaya göre Kanadalıların %31 çocuklarını sonbahar döneminde okula göndermeme kararı aldı. %63’lük bir oranla büyük çoğunluğun fiziksel olarak okulda bulunulması gerektiğini gösteren anket sonuçlarına göre, ankete katılan ailelerin %69’u ise bölgelerindeki vaka sayısının artması durumunda okulların kapatılmsı görüşünü savundu.


KANADA’DA SON DURUM 18 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,150,104, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 122,872 tedavi edilen kişi sayısı 109,059 ve vefat eden kişi sayısı 9,032 olarak bildirildi.

Ontario Hükümeti, bölge ve eyalet polisinin COVID 19 veri bankasına erişimini durdurdu. Kanada Sivil Haklar Vakfı başta olmak üzere, çeşitli insan hakları organizasyonlarının girişimleriyle açılan davada, polisin kişisel verilere erişiminin insan hakları ihlali olduğu yönünde karar verildi. Dava sonucu hakkında yorum yapan Kanada Sivil Haklar Vakfı Başkanı Michael Bryant,  polisin elinde bulunan tüm verilerin de imha edilmesi gerektiğini söyledi.

Kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçen Windsor – Essex bölgesini ziyaret eden Eyalet Başkanı Doug Ford, yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen, eyalet yönetiminin belediye hizmetlerinin aksamadan devam edebilmesi için gereken tüm harcamaları yapmaktan kaçınmayacağını söyledi. Pandemi sürecinde yaklaşık 2800 Ontario’lunun yaşamını yitirdiğini ve 1 milyondan fazla kişinin işsiz kaldığını belirten Ford, umudunu kaybetmediğini ve maddi kayıpların hep birlikte yerine konulacağını söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, Toronto Halk Sağlığı Kurumu’nun okullarda görev almak üzere hemşire istihdam edeceğini duyurdu. Yaklaşık 70 hemşireye ihtiyaç duyulduğunu belirten Tory, hemşirelerin özellikle pandemi eğitimi ve salgın yönetimi konularında hizmet vereceklerini söyledi. Toronto’da sınıf mevcudunun ya da okul saatlerinin azaltılmasını talep eden TDSB ve talebi redden eyalet hükümeti ile ikili görüşmeler ise devam ediyor.

Quebec Eğitim Bakanı Jean-Francois Roberge, eyalette tüm ilk ve orta eğitimin sınıflarda verileceğini; sadece tıbbi sorunu olanların uzaktan eğitim metodundan faydalanabileceğini söyledi. Karar itiraz eden Quebec ailelerini temsil eden Avukat Julius Grey ise uygulamanın ailelerin çocuklarının güvenliği hakkında karar verme hakkını ihlal ettiğini söyleyerek, bir kamu davası açtı.

Newfoundland ve Labrador Sağlık Memuru Dr. Janice Fitzgerald, tüm ilk ve ortaokullarda ortak kullanım alanlarında maske kullanılmasının mecburi olacağını açıkladı. Yaklaşık 64.000 öğrenci ve 8200 çalışanın bulunduğu okullarda, lise öğrencileri ise sınıflarda da maske kullanmak zorunda olacaklar.

Metrolinx, eyalet genelindeki demiryolu ve otobüs seferlerinin 5 Eylül itibariyle arttırılacağını açıkladı. Pandemi süresince sefer sayılarını %70 oranında azaltan kurumun yetkilileri, okul ve işyerlerinin açılmasıyla birlikte oluşacak talebe göre hareket edeceklerini söylediler.

Maliye Bakanı Bill Mornaeu, bakanlık ve milletvekilliği görevlerinden istifa etti. WE Vakfı’yla bireysel mali ilişkilerinin bulunmasının oluşturduğu skandalının ardından vakıftan elde ettiği kazançları iade eden Morneau, kabinede iki dönemden fazla bulunma hedefinin bulunmadığını ve OECD Kanada Genel Sekreteliğine adaylığını koyacağını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 17 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,121,842, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 122,277 tedavi edilen kişi sayısı 108,679 ve vefat eden kişi sayısı 9,027 olarak bildirildi.

Vancouver Surrey’de bulunan iki yaşlı bakımevinin 4 çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edilmesi üzerine, bakımevleri geçici bir süreliğine ziyarete kapatıldı. Alzheimer teşhisi konmuş kişilerin kaldığı bakımevlerinde test sayısı ve diğer önlemler arttırılırken, mukim ve çalışanların yakınlarının da test olmaları istendi.

New Brunswick’te pandeminin başlamasından sorumlu tutulan Dr. Jean Robert Ngola, Olağanüstü Hal Direktiflerine itaatsizlik suçlamasıyla mahkemede ifade verecek. Mayıs ayında Quebec seyahati sonrası 14 günlük karantina sürecini tamamlamadan göreve başlayan ve bazı hastalarının da COVID 19 pozitif teşhis edildiği Ngola, 26 Ekim tarihinde hakim karşısına çıkacak.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford beraberindeki 10 bakanla, Ontario Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen online toplantıya katıldı. Konuşmasında, belediyelerin COVID 19 salgınının ekonomik etkilerini azaltmaları konusunda yapılabilecekleri anlatan Ford, geçtiğimiz ay onaylanan fonların dağıtılmaya başlandığını söyledi.

Ontario Maliye Bakanı Rod Phillips, eyaletin bütçe açığının yaklaşık $39 milyar olduğunu belirterek, pandemi sonrası tüm eyalet zor zamanların beklediğini söyledi. Phillips, eyalet yönetimi olarak özellikle büyük şehir belediyelerinin hizmetlerinin aksamaması için ellerinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.

Ontario’da son 24 saat içinde 99 COVID 19 vakasının rapor edildiği bildirildi. Eyaletin 34 bölgesinin 29’undan 5 ve altında yeni vaka bildirimi yapıldığını açıklayan Sağlık Bakanı Christine Elliot, son 48 saat içinde hiçbir ölümün gerçekleşmediğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 16 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 5,049,725, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 121,889 tedavi edilen kişi sayısı 108,217 ve vefat eden kişi sayısı 9,024 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, sipariş edilen 40.000’den fazla suni solunum cihazının sadece bir bölümünün teslim alındığını ve önemli bir kısmının ise önümüzdeki haftalarda teslim edileceğinin sözünün alındığını söyledi. Sonbaharda yaşanması olası ikinci COVID 19 dalgası için hazırlıklara ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Tam, halen yeterli sayıda yoğun bakım ünitesi gereçlerinin bulunmadığını ve bu durumun hastaneleri zor durumda bırabaileceğinin altını çizdi.

Toronto ve Ottawa eğitim kurullarının sınıf mevcutlarının azaltılması ya da okul saatlerinin kısaltılması konusunda yaptıkları resmi başvurular eyalet hükümeti tarafından kabul edilmedi. TDSB Başkanı Alexander Brown, okul saatlerinin azdan başlayarak, kademeli bir şekilde arttırılmasının güvenli bir geçiş dönemi sağlayacağına inandıkları söyledi.

Toronto Halk Sağlığı Kurumu, okullar açıldığında COVID 19 vakalarının mutlaka yaşanacağını ve ailelerden söz konusu bir durum gerçekleştiğinde tüm okulun kapatılmasını beklememelerini belirtti. Yüzbinlerce öğrenci, eğitimci ve çalışanın bir arada bulunacağı okullarda COVID 19 pozitif test edilen kişilerin bulunmasının normal karşılanması gerektiğini söyleyen kurum yetkililerinden Dr. Vinita Dubey, okulların gerekli rehberlik eğitimini aldıklarını belirtti.

Campaign Research tarafından hafta boyunca yapılan bir ankette Ontario halkının karma eğitim modelini tercih ettiği belirlendi. Ankete katılanların %37’si çocuklarını güvenle okula göndereceklerini belirtirken, %57’si çocuklarını tam gün okul olmasını güvenli bulmadıklarını söyledi. %63’ü ise uzaktan eğitim ve sınıfta eğitim şeklinde gerçekleşecek karma eğitim modelini tercih ettiğini belirtti.

Federal Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino, salgında ön saflarda sağlık hizmeti veren sığınmacıların Kanada’da daimi oturum izni almalarına öncelik verileceğini duyurdu. Oluşturulan programa göre, 13 Mart tarihinden önce sığınma başvurusu yapmış ve 120 saatin üzerinde hizmet vermiş sağlık çalışanları, mahkeme sürecinden geçmeden daimi oturum hakkı başvurusu yapabiecekler. Büyük çoğunluğu Quebec’te bulunan Koruyucu Melekler isimli grup, taleplerinin kabul görmesi için Nisan ayından bu yana eylem yapmaktaydı.


KANADA’DA SON DURUM 15 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,995,079, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 121,652 tedavi edilen kişi sayısı 107,942 ve vefat eden kişi sayısı 9,020 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, sonbaharda ikinci COVID 19 dalgasının olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Ulusal bir modelleme üzerinde çalıştıklarını belirten Tam, virüsün mevsimsel değişiminin henüz bilinmemesi sebebiyle bazı ek tedbirler de alındığını söyledi.

Federal Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, Kanada- ABD sınırının 21 Eylül tarihine kadar kapalı kalacağı açıkladı. 20 Mart tarihinden bu yana kapalı olan sınırdan sadece ticari ve mecburi geçişler yapılmakta.

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’da onaylanan aşı çalışmasının DSÖ listesinde bulunmadığını açıkladı. An itibariyle 9 aşı çalışmasına destek olan DSÖ danışmanlarından Dr Bruce Aylward, Rusya’yla temasa geçilerek detaylı bilgi istendiğini söyledi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri sağlık mensupları, yaşlı bakımevlerindeki takip raporunu yayınladı. Temmuz ayında yaşlı bakım evlerindeki görevlerini tamamlayan Silahlı Kuvvetler mensubu sağlık ekipleri, 7 bakımevinde minimal oranda olsa da var olan eksikliklerin çalışanların tecrübesizliğinden kaynaklandığını belirttiler.  

Manitoba’da 24 saat içinde 40 yeni vaka rapor edildi. Eyalet Sağlık Memuru Dr Brent Roussin, 25 vakanın daha teşhisin kesinleşmesi konusunda beklediğini söyledi. Artan vaka sayısının Maple Leaf et işleme tesisiyle ilgisinin henüz kesinleşmediğini söyleyen Roussin, halkı mümkün olduğunca fiziksel mesafeyi korumaları konusunda uyardı.

Cineplex Sinemaları yılın ikinci çeyreğinde önemli ölçüde gelir kaybı yaşadığını belirtti. Yaklaşık $438 milyon olan kazancının pandemi nedeniyle $22 milyona düştüğünü açıklayan Cineplex yetkilileri, kısıtlamaların hafifletilmesiyle durumun düzeleceğine inandıklarını söylediler.   

Kanada’da bulaşıcı hastalıklar ve salgın konularında uzman olan doktorlar, çocukların okula gönderilme kararları hakkında kendi görüşlerini bildirdiler. Toronto Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanlarından Dr. Isaac Bogoch, çocukların okula gönderilmesinin her ailenin kendi durumuna göre vermesi gereken bir karar olduğunu söyledi. BC Çocuk Hastanesi pediyatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Srinivas Murthy ise çocukların virüsten ileri derecede etkilenme oranlarının düşük bulunduğunu, diğer yandan taşıyıcı olma ihtimallerinin gözönünde tutulması gerektiğini ekledi.

Başbakan Justin Trudeau, Beyrut’taki patlamada yaşamını yitirien iki Kanada’lıya rahmet, yakınlarına ise sabır diledi. Trudeau, Lübnan’a $30 milyon maddi destekte bulunulduğunu açıklarken, Kanada’da bulunan Lübnan vatandaşlarının ise vizelerini sorunsuz bir şekilde uzatabileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 14 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,940,296, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 121,234 tedavi edilen kişi sayısı 107,553 ve vefat eden kişi sayısı 9,015 olarak bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, son 24 saat içinde 96 yeni vakanın rapor edildiğini bildirdi. Toronto’dan 24, Peel’den 20 ve Ottawa’dan 10 yeni vakanın rapor edildiğini açıklayan Elliot, Chatham-Kent bölgesindeki vaka sayısında da düşüş yaşandığını söyledi.

Ontario’nun güneyinde bulunan Chatham- Kent ve Windsor- Essex bölgelerindeki vakaların sezonluş göçmen işçilerin yanısıra, bölgede yerleşik Mennonite topluluğunda da görüldüğü bildirildi. Kent bölgesinde 8 Windsor’da ise 74 aktif vakanın olduğu rapor edildi.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, eyaletin okulların güvenle açılabilmesi için $50 milyon ek bütçe ayıracağını bildirdi. Söz konusu bütçenin okulların havalandırmalarının yenilenmesi ve diğer hijyen giderleri için harcanacağını belirten Lecce, uzaktan eğitime destek olmak için de ayrıca $18 milyon bütçe ayrıldığını söyledi. Ontario’da bütçe açığının ise yaklaşık $39 milyar olduğu biliniyor.

Ontario’da ilk ve orta öğretimde 190.000’den fazla eğitimciyi temsil eden federasyon ve sendikalar, söz konusu şartlar altında okulların açılmasının Ontario Eğitim Bakanlığı’nın sağlık güvenliği standartlarına aykırı olduğunu söylediler. Sınıf mevcudunun mutlaka düşürülmesi gerektiğini belirten eğitimciler, bilimsel verilere bakıldığında aksi halde bir felaket yaşanabileceğini belirttiler.

Toronto’da bazo kolej ve üniversiteler, Güz dönemi mezuniyet törenlerinin iptal edildiğini duyurdular. Toronto Üniversitesi, Ryerson Üniversitesi, York Üniversitesi ve Seneca Koleji öğrencilerden özür dileyerek, törenlerin iptal edildiğini, her öğrencinin adresine mezuniyet paketinin postalanacağını belirttiler.

Quebec’te son 24 saat içinde 104 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. 6 kişinin daha vefat ettiği eyalette hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 149 olduğu bildirildi.

New Brunswick Eğitim Bakanı Dominic Cardy, 6 – 12’inci sınıf arası öğrencilerin okullarda ve toplu kullanım alanlarında maske takmak zorunda olduklarını söyledi. Daha alt sınıflardaki öğrencilerin ise maske takmak zorunda olmadıklarını, bununla birlikte bakanlık olarak maske kullanılmasını tavsiye ettiklerini söyleyen Cardy, aileler ve eğitimcileri salgının kontrol altında tutulabilmesi için birlikte hareket etmeye davet etti.

Manitoba Eğitim Bakanlığı 5 – 12’inci sınıf arası çocukların için maskenin sınıflarda opsiyonel olduğunu; sınıf dışı alanlarda ise mecburi olduğunu bildirdi. Eyalet Sağlık Memuru Dr Brent Roussin ailelerden çocuklarının sağlık durumlarını yakından takip etmelerini ve semptomlar görüldüğünde okula yollamamalarını istedi.


KANADA’DA SON DURUM 13 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,880,838, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 120,844 tedavi edilen kişi sayısı 107,148 ve vefat eden kişi sayısı 9,006 olarak bildirildi.

British Columbia Eğitim Bakanı Rob Fleming, yenilediği basın duyurusunda okulların açılmasının sadece 2 gün gecikeceğini belirtti.

Toronto Eğitim Kurulu (TDSB) okulların güvenle açılmasına destek olmak amacıyla bu akşam ailelerin de katılacağı bir online toplantı planladı. 18:30 -20:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan toplantıda ailelerin neler yapabileceği gibi önemli bilgiler tartışılacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, COVID 19 salgınının var olan fakirlik sınırını derinliştirmekle kalmayıp, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları da körüklediğini söyledi. Ülkelerin salgınla mücadele yöntemlerinin dünya barışını tehlikeye soktuğunu belirten Guterres, ortak düşmanın açlık, fakirlik ve eğitimsizlik olduğunu hatırlattı.

Toronto toplu taşıma servisi TTC, belediyeden $400 milyon değerinde bir destek alacak. COVID 19 salgını boyunca yolcuların %90’a varan oranda azaldığı TTC’de hesaplanan bütçe açığının ise yaklaşık $700 milyon olduğu belirtildi.

Toronto’da Barbara Frum Toplum Merkezi günlük yaz kampına katılan 11 yaşındaki bir çocuğun COVID 19 pozitif test edildiği öğrenildi. Merkez 17 Ağustos tarihine kadar temizlik için kapatılırken, çocuğun ise karantinada bulunduğu bildirildi.  

Toronto’da evsizlere hizmet veren bazı sığınma evlerinin temsilcileri ve isimlerinin paylaşılmasını istemeyen sosyal hizmet görevlileri, belediyenin evsizlik konusunda basınla paylaştığı bilgilerin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söylediler. Toronto Belediye Başkanı John Tory, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 1500 evsizin, özel olarak oluşturulan kalıcı merkezlere yerleştirildiğini duyurmuştu. Konu hakkında açıklama yapan sosyal hizmet görevlileri ise bu kişilerin yarısından fazlasının yıllardır bekleme listesinde bulunduğunu belirttiler.

Toronto’da Fındıkkıran Balesi gösterisinin bu sene yapılamayacağı kesinleşti. 65 yıldır ilk kez iptal edilen gösteriye her yıl ortalama 3 milyon izleyici katılıyordu.


KANADA’DA SON DURUM 12 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,838,228, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 120,421 tedavi edilen kişi sayısı 106,746 ve vefat eden kişi sayısı 8,991 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, Kanada’da hiçbir aşı çalışmasının sağlık standartlarına uygunluğu kanıtlanmadan onaylanmayacağını söyledi. Tam, insan yaşamını belirleyen sağlığın, ülkeler arası politik yarışlara alet edilmemesi konusunda Healh Canada’ya güvendiğinin ve bu konuda taviz verilmeyeceğinin altını çizdi. Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Howard Njoo ise Rusya’nın klinik test aşamasından onay aşamasına geçmesinin şüphe uyandıracak şekilde hızlı bulduğunu söyledi.

British Columbia Eğitim Bakanı Rob Fleming, okulların daha geç açılacağını söyledi. 8 Eylül’de açılması planlanan okulların gerekli hazırlıklar tamamlanmadığı için 1 hafta geç açılacağı bildirildi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, olası ikinci dalganın ilki kadar tahrip edici etkilerinin olmayacağını düşündüğünü söyledi. Özellikle yaşlı bakımevlerinde yapılması gerekenlerin artık bilindiğini belirten Legault, eyalet olarak hazır olduklarını söyledi.

Son 4 gündür yeni bir vaka rapor edilmeyen New Brunswick’te 1 kişiye COVID 19 pozitif teşhis konulduğu bildirildi. Eyalet Başkanı Blaine Higgs, 1 vakanın bile hızla yayılacak kadar tehlikeli olduğunu söyleyerek tüm vatandaşlardan tedbirli olmalarını istedi.

Newfoundland ve Labrador insan hakları avukatları tarafından mahkemeye verildi. Salgın başlangıcında yurtiçi seyahatler dahil tüm giriş çıkışların kapatılmasının insan hakları ve Kanada anayasasına aykırı olduğunu söyleyen Kanada Sivil Haklar Vakfı ve bazı vatandaşlar durumu mahkemede çözmek için adım attılar.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Humber River Hastanesi bünyesine ek bir yaşlı bakımevi yapılacağını söyledi. Akıllı inşaat strajesiyle yapılacak olan 320 yatak kapasiteli ek binanın 2021 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.

Ontario’da öğretmenleri temsil eden sendikalar birleşerek, sınıf mevcudunun düşürülmesi konusunda hükümet tarafından bir adım atılmadığı takdirde taleplerini yasal yollarla uygulatacaklarını bildirdiler. Ontario Eğitim Bakanlığı Basın Sözcüsü Alexandra Adamo ise hedefin okul ortamının sağlık güvenliği olduğunu; bunun sağlanması için sendika temsilcileriyle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

WE Vakfı araştırmasında, Çalışma Bakanı Carla Qualtrough ve Gençlik Bakanı Bardish Chagger Etik Komisyonu’na ifade verdiler. İfadelerden, Başbakan Trudeau’nun tavsiyesinin ardından hiçbir hükümet yetkilisinin vakfın finansal ve örgütsel yeterliliğini araştırmadığı öğrenildi.


KANADA’DA SON DURUM 11 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,797,106, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 120,132 tedavi edilen kişi sayısı 106,355 ve vefat eden kişi sayısı 8,987 olarak bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID 19 teşhis konulan kişi sayısının bu hafta itibariyle 20 milyonu göreceğini söyledi. Salgın sebebiyle vefat eden kişi sayısının ise raporlara göre 750.000 olduğunu söyleyen Ghebreyesus, salgının kontrol altına alınmasında Yeni Zelanda’nın tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Manitoba’da bulunan Maple Leaf et işleme tesisinde COVID 19 pozitif teşhis konulan kişi sayısı 23’e yükseldi. İşçileri temsil eden Local 832 Sendikası kurumun kapatılması ve tüm işçilerin sağlığının riske atılmamasını istedi. Diğer yandan kurum yöneticileri ve Manitoba sağlık yetkilileri, salgının çalışma ortamında bulaştığına dair yeterli delil bulunmadığı için kurumun çalışmaya devam edeceğini belirttiler.

Okulların açılma planını yeniden gözden geçiren Quebec, 5’inci sınıf ve üstü tüm öğrencilerin maske kullanmak zorunda olduklarını açıkladı. Maske kullanma zorunluluğunun sınıflar haricindeki tüm orta kullanım alanlarında geçerli olduğunu söyleyen Eyalet Eğitim Bakanı Jean-Francois Roberge, sınıfiçinde ise 2 metre fiziksel mesafenin korunacağını belirtti.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, Windsor – Essex bölgesinin de kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya geçebileceğini duyurdu. Bölgedeki vaka sayısının 1000 kişinin altına düştüğünü söyleyen Elliot, tedbirin elden bırakılmamasını istedi.

Vaughan Belediyesi 1100 çalışanını geçici olarak işten çıkarma kararı aldı. Belediye yetkilileri, Olağanüstü Hal şartlarında belediyenin birçok servisinin hizmet veremediğini ve bu pozisyonlardaki kişilerin geçici olarak kadro dışı bırakılacağını açıkladılar. COVID 19 salgınının finansal ve operasyonel negatif etkilerinin zamana bağlı olarak değişeceğini söyleyen Belediye Başkanı Maurizio Bevilacqua, itfaiye veya çöü toplanılması gibi mecburi hizmetlerin aksamadan verilebilmesi için belediyenin durumun gerekliliklerine göre hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Toronto Uluslararası Film Festivali’nin toplam 5 merkezde gerçekleşeceği bildirildi. 2 sinema, 2 açık hava sineması ve 1 tiyatroya sığmak zorunda kalan festivalin dijital gösterimi ise 9 Eylül’de başlıyor.

The Hockey of Fame, 16 Kasım’da yapılması planlanan açılış seromonisinin ertelendiğini duyurdu. Geçici olarak yapılan yeni düzenlemeye göre açılış tarihi 29 Ekim olarak belirlendi.

Dünya Bankası verilerine göre COVID 19 salgınından kaynaklanan etkilerle, dünya genelinde yaklaşık 100 milyon kişi günlü $1.90 sınırının altında yaşıyor. Bu kişilerin yaklaşık 736 milyonu Etiyopya, Hindistan, Nijerya, Kongo ve Bangladeş’te bulunuyor.


KANADA’DA SON DURUM 10 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,727,193, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 119,451 tedavi edilen kişi sayısı 103,728 ve vefat eden kişi sayısı 8,981 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, ülke genelindeki vakaların %97’sinin iyileştiğini bildirdi. Hükümet ve sağlık kurumlarının işbirliğiyle salgının Kanada’da kontrol altına alınabildiğini söyleyen Tam, tedbirin elden bırakılmamasını istedi.

Quebec’te son 24 saat içinde 104 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. 3 kişinin daha vefat ettiği eyalette toplam vaka sayısı 60 binin üzerine çıktı. Tüm ülkedeki en yüksek vaka sayısının gözlemlendiği Quebec’te, Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Horacio Arruda, olası bir ikinci dalgaya karşın kısıtlamaların sonbaharda kısmi olarak yeniden yaşanabileceğini söyledi.

Ontario’da son 1 haftadır gözlemlenen vaka sayısının 100’ün altında kaldığı rapor edildi. Sağlık Bakanı Christine Elliot, son 24 saat içinde 79 yeni vaka ve 2 ölümün gerçekleştiğini duyurdu.

Toronto’da evsizlerin sağlık hizmetlerini sağlayan Street Health tarafından yapılan araştırmaya göre COVID 19 salgınında Toronto’da sığınma evlerinde bulunan çocuk sayısı 1 Temmuz itibariyle 1020 olarak belirlendi. 2016 yılında 480 çocuğun sığınma evlerinde bulunduğu, salgının en yoğun hissedildiği Nisan ayında ise bu sayının 1291 olduğu bildirildi. Çocukların %70’inin 10 yaş ve altında olduğu sığınma evlerindeki raporlamalarda ise sadece yetişkinlerin sayımının yapıldığına dikkat çekildi.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre Temmuz ayında 419 bin kişi daha iş buldu. Kanada’nın işsizlik oranında ırk mevhumunun önemli bir etken olduğunu belirten kurum yetkilileri, ırkçılığa maruz kaldıkları için işlerini kaybeden kişilerin oranının %16.2, buna karşın beyaz Kanadalılar söz konusu olduğunda ise bu oranın %9.3 olduğunu rapor ettiler.

KPMG tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kanadalıların %64’ü salgın döneminde iş yerlerine geri dönmekten rahatsız olduklarını belirtti. Ankete katılanların %77’si çalışma arkadaşlarının enfekte olabileceğinden endişe ettiğini, %57’si toplantı odaları gibi ortak kullanım alanlarının güvensiz olduğunu, %71’i toplu taşıma araçlarını kullanmaktan rahatsız olduğunu ve evden çalışmaya devam etmek istediğini beyan etti.


KANADA’DA SON DURUM 9 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,683,127, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 119,221 tedavi edilen kişi sayısı 103,566 ve vefat eden kişi sayısı 8,976 olarak bildirildi.

Ontario’da son 5 gündür vaka sayısının 100’ün altında rapor edildiği bildirildi. Aktif vakalarda da ilerleme kaydedildiğini söyleyen Sağlık Bakanı Christine Elliot, Windsor – Essex bölgesinin kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamada kalmaya devam edeceğini bildirdi.

COVID 19 salgınının en yoğun yaşandığı Peel Bölgesi’nde düşük kiralı ev ve sığınma evleri yapımına başlanıyor. Aile ve Sosyal Gelişim Bakanı Ahmed Hussen tarafından verilen bilgiye göre, federal hükümet projenin tamamlanması için önümüzdeki 8 yıla yayılacak şekilde $276 milyon bütçe ayıracak.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, okulların açılması planınınnda eksiklikler bulunabileceğini, bununla birlikte tüm ülkedeki en iyi plan olduğunu söyledi. 4 – 12’inci sınıf arası yaklaşık 2 milyon öğrencinin, eğitimci ve çalışanların sağlık güvenliklerini sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Ford, uygulanacak plana önyargılı yaklaşıldığını söyledi.

Sick Kids Hastanesi yetkilileri, Eylül ayında açılacak okullarda güvenliğin sağlanmasının en önemli metodunun sınıf mevcudunun düşük tutulması olduğunu bildirdi. Sick Kids Hastanesi CEO’su Dr. Ronald Cohn, okulların açılmasının gerekli olduğunu, ancak fiziksel mesafenin sağlanamayacağı hiçbir planın arkasında durmayacağını söyledi.

Durham’da 2016 yılında görev başında olmayan iki polis memuru tarafından araba hırsızlığı yaparken yakalanan ve uygulanan şiddet sonucu kör olan Dafonte Miller davasında Özel Araştırma Ünitesi’nin bulguları paylaşılmaya başlandı. Görev süresi geçtiğimiz ay dolan Toronto Emniyet Amiri Mark Saunders’ın, aylarca durumdan haberdar edilmediği verilen ilk bilgiler arasında.

Federal hapishanelerde salgının yayılmasını kontrol altına alabilmek amacıyla ziyaretçi yasağının uygulanmasının uzatılacağı açıklandı. 360 tutuklu ve 142 çalışanın COVID 19 pozitif test edildiği federal hapishanelerde önlemlerin arttırılması planlanıyor.


KANADA’DA SON DURUM 8 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,641,625, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 118,985 tedavi edilen kişi sayısı 103,435 ve vefat eden kişi sayısı 8,970 olarak bildirildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, okulların planlandığı şekilde açılacağını söyledi. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu’nun sınıf mevcudunun çok fazla olduğu uyarısına ragmen, planın uygulanacağını açıklayan Ford, ailelerden kendilerine güvenmelerini istedi.

Doug Ford, 1 Eylül itibariyle çocuk bakım hizmeti veren tüm kurumların tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Kurumların güvenle servis sunabilmeleri için eyalet ve federal hükümetin $235 milyon maddi destek sunacağını belirten Ford, tüm lisanslı çocuk bakım servislerinin fondan yararlanmak için başvuru hakkı bulunduğunu açıkladı.

Ontario’nun en büyük elektrik tedarikçisi Hydro One, COVID 19 salgını süresince kimsenin elektriğinin kesilmeyeceğini açıkladı. Hydro One ayrıca faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlar için de bir finansal destek programı oluşturacağını duyurdu.

Ontario’da salgının başlangıcından bu yana Karantina Yasağı’na sadece 2 kişinin uymadığı ve söz konusu kişilerin gereken cezaları aldıkları bildirildi. Yasağa uymayan ilk kişinin evinde doğumgünü partisi yaptığı, diğerinin ise tatil dönüşü 14 günlük karantina süresini doldurmadan toplantı düzenlediği tespit edilmişti.

Saskatchewan Tıp Vakfı, okulların salgın tehlikesine ragmen gerekli önlemler alınmadan açılması durumuna karşı endişesini dile getiren bir basın duyurusu yayınladı. Eyalet Başkanı Scott Moe ise, bir takım kısıtlamalar olmakla birlikte, okulların mümkün olduğunca normal düzende eğitim vereceğini açıkladı.

Manitoba’da bulunan Maple Leaf et işleme tesisinde 4 işçinin daha COVID 19 pozitif test edildiği bildirildi. Tesis işçilerini temsil eden Local 832 Sendikası Başkanı Jeff Traeger, son 3 gün içinde 8 kişinin virüse yakalandığını ve vaka sayısının hızla artmasından endişe duyduğunu söyledi. Maple Leaf yöneticileri ise vakaların işyeriyle ilgili olmadığını ve standart mesai saatlerine devam edileceğini söylediler.  

Health Canada yaklaşık 50 el dezenfektanının kriterlere uymadığı gerekçesiyle kaldırılmasını istedi. Söz konusu dezenfektanların sadece aseton, antifriz ya da yapışkan tarzı ürünlerin üretiminde kullanılması gerektiğini belirten yetkililer, deriyle günlük temas etmesi durumunda tehlike yaratan methanol içerikli dezenfektanların kullanılmamasını istediler.

ABD Göçmenlik ve Sınır kurumu tarafından Mayıs ayından beri alıkonulan bir Kanadalı, nakil edildiği hastanede COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirdi. ABD’nin Louisiana eyaletinde doktorluk yaparken dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle 13 yıl tutuklu kalan 72 yaşındaki James Hill adlı kişinin, sınırdışı edilmek üzere ilgili kurum tarafından alıkonulduğu ve bulunduğu nezarethanede virüse maruz kaldığı bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 7 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,594,048, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 118,561 tedavi edilen kişi sayısı 103,106 ve vefat eden kişi sayısı 8,966 olarak bildirildi.

Alberta Sağlık Memuru Dr. Deena Hinshaw, eyalette görülen COVID 19 vakalarında dikkate değer oranda düşüş yaşandığını söyledi. Son 24 saatte 56 yeni vaka ve 2 ölümün gerçekleştiğini belirten Hinshaw, durumun umut verici olduğunu sözlerine ekledi.

Vancouver şehir merkezindeki tüm toplu taşıma araçlarında maske kullanılması zorunluluğu getirildi. 24 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak olan uygulama, 5 yaşın altındaki çocuklar, polis memurları ve acil durum ekiplerini kapsamıyor.

New Brunswick, Moncton bölgesinde 2 sezonluk işçinin daha COVID 19 pozitif teşhis edildiğini bildirdi. Eyalet Sağlık Memuru Dr. Jennifer Russell, söz konusu kişilerin karantina altında tutulduğunu açıklarken, bölgedeki sağlık önlemlerinin arttırıldığını söyledi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, son 24 saat içinde 85 yeni vakanın rapor edildiğini bildirdi. Toronto’dan 21, Ottawa’dan 19 ve Peel bölgesinden 13 yeni vakanın rapor edildiğini açıklayan Elliot, Chatham-Kent bölgesindeki vaka sayısında da düşüş yaşandığını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, hastabakıcıların durumunun düzeltilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi. Hastabakıcıların, salgın süresince ön saflarda hizmet vermelerine ragmen, gerekli ödemeyi alamadıklarının farkında olduğunu belirten Ford, Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tazminat işlemlerinin tamamlanması için hazırlık yaptığını duyurdu.

Federal Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair tarafından salgının hapishanelerde yayılmasını önlemek amacıyla bazı tutukluların salınması önerisi, beklenen sonucu vermedi. Tutukluluk süresini tamamlamak üzere bulunan ya da tekrar suç işleme riski düşük olan kişilerin büyük çoğunluğunun, mahkemelerin salgın nedeniyle kapalı olmasından dolayı tutuklu kalmaya devam ettikleri bildirildi. Mart – Mayıs ayları arasında 600’den az tutuklunun salındığı rapor edildi.


KANADA’DA SON DURUM 6 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,541,835, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 118,187 tedavi edilen kişi sayısı 102,788 ve vefat eden kişi sayısı 8,962 olarak bildirildi.

Federal hükümet, Pfizer ve ABD merkezli Moderna ilaç firmalarıyla COVID 19 aşısı için bir anlaşma imzaladı. Federal Satın Alma Bakanı Anita Anand tarafından açıklanan anlaşma, klinik testlerde üçüncü aşamaya geçen firmaların bulgularının etkili ve güvenli olduğu ispatlanması durumunda ödeme aşamasına varacak. Aşının bulunması ve anlaşmanın tamamlanması durumunda Kanada’ya gelmesi ise 2021 yılı süresince kademeli olarak gerçekleşecek.

British Columbia sağlık yetkilileri eyalette 351 aktif COVID 19 vakasının bulunduğuna dikkat çekerek, özellikle gençlerin daha tedbirli davranmalarını istediler. Akıl ve ruh sağlığı konusunda eyaletin her türlü desteğe hazır olduğunu belirten yetkililer, gençlere, mümkün olduğunca aileleriyle zaman geçirmelerini tavsiye ettiler.

Saskatchewan Öğretmenler Sendikası başta olmak üzere, eyalet NDP Lideri Ryan Meili ve aileler, eyalet hükümetinden Eylül ayında okulların açılma planını bir kere daha gözden geçirmesini istediler. Gerekli önlemlerin alınmadığı ve birçok yaşamın tehlikeye atıldığını söyleyen muhalif grup, maske zorunluluğu veya lavabo sayısının arttırılması gibi ek önlemler alınmasını tale petti.

Salgının başlangıcından beri 14 COVID 19 vakasının gözlemlendiği Yukon’da karaoke barları ve gece kulüpleri hizmet vermeye başladı. Çeşitli eğlence aktivitelerinde fiziksel mesafe şart koşulurken, dans salonlarının kapalı kalmaya devam edeceği bildirildi.

Alberta Hükümeti COVID 19 salgını devam ettiği sürece evsiz ve yardıma muhtaç kişilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için $48 milyon bütçe ayrıldığını duyurdu. Eyalet Sosyal Hizmetler Bakanı Rajan Sawhney, Mart ayında hizmete sokulan $25 milyonluk hükümet desteğine ek olarak hazırlanan bütçenin ne şekilde paylaştırılacağına henüz karar verilmediğini söyledi.

New Brunswick 4 yeni COVID 19 vakasının rapor edildiğini bildirdi. Salgına yakalananların Meksika’dan gelen sezonluk işçiler olduğunu belirten Eyalet Başkanı Blaine Higgs, söz konusu kişilerin eyalete girişlerinde test edildiklerini ve karantinaya alındıklarını söyledi.

Quebec Kan Bankası, toplanan verilere dayanarak eyalet genelinde 18 – 69 yaş arası 125,000 kişinin COVID 19 virüsüne maruz kaldığını bildirdi. Hema-Quebec bunun sağlık yetkilileri tarafından bildirilen resmi rakamın yaklaşık 3 katı olduğunu açıkladı. Araştırmayı yürüten Hema-Quebec Başkan Yardımcısı Marc Germain ise salgının ilk dalgasında eyalet nüfusunun %2’sine denk gelen bir grubun virüse maruz kaldığını belirterek, olası ikinci dalganın daha büyük tehlike yaratma ihtimali olduğunu söyledi. Yetkililere göre, antikor araştırma sonuçları toplumsal bağışıklığın sözkonusu olmadığını da gösteriyor.

Toronto Sağlık Memuru Dr Eileen DeVilla, Toronto’nun kısıtlamaların hafifletilmesinde üçüncü aşamaya geçmesiyle vaka sayısında artış olabileceğini söyledi. Böyle bir durumda panik yapmaya gerek olmadığını belirten DeVilla, kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte daha fazla sosyal aktivitenin gerçekleşeceği düşünüldüğünde, vaka sayısının bir miktar artmasının normal karşılanabileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 5 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,504,316, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 117,791 tedavi edilen kişi sayısı 102,450 ve vefat eden kişi sayısı 8,958 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, Kanada genelinde yaklaşık 24 aşı çalışmasının klinik deneylerinin yapıldığını duyurdu. Bu çalışmalardan en iyi olasılıkla ancak birkaç tanesinin yıl sonuna kadar onaylanabileceğini belirten Tam, bununla birlikte aşı bulunsa bile pandeminin etkisinin en az 1 yıl daha hissedileceğini söyledi. Konu hakkında yorum yapan bulaşıcı hastalıklar uzmanları ise, bir hastalığın aşısı bulunduktan sonra üretim, dağıtım ve uygulama aşamalarının 2 ila 3 yıl arasında değiştiğini belirttiler.

Federal hükümetten paylaşılan bilgiye göre, COVID Alert akıllı telefon uygulamasını şu ana kadar yaklaşık 1 milyon kişi cep telefonlarına yükledi. Salgının potansiyeli göz önüne alındığında bunun düşük bir rakam olduğunu belirten uzmanlarsa, uygulamanın salgınla mücadelede atılabilecek adımlardan sadece biri olduğuna dikkat çektiler.

Prince Edward Adası Sağlık Memuru Dr. Heather Morrison, COVID Alert akıllı telefon uygulamasını eyalet olarak uygulamaya başlamadan önce diğer eyaletlerden gelecek geri bildirimleri ve raporları görmek istediklerini söyledi. Adada aktif vaka olmadığını ve daha önce teşhis konmuş 36 vakanın tedavi sürecinin bittiğini belirten Morrison, uygulamayı fazladan güvenlik önlemi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, eyalet sakinlerini mümkün olduğunca kalabalık toplantılardan uzak durmaya davet etti. Eyalet Başsağlık Memuru Dr Bonnie Henry ise yiyecek ve içecek paylaşımının salgına yakalanma riskini arttırdığına dikkat çekti.

Alberta Hükümeti okullar açıldığında öğrencilerin çoğunun, eğitimci ve çalışanların ise tamamının maske kullanmak zorunda olduklarını bildirdi. Eyalet Eğitim Bakanı Adriana LaGrange, 4 – 12’inci sınıf aralığındaki tüm öğrencilerin, sınıfların yanısıra, okul otobüsleri dahil tüm ortak kullanım alanlarında maske kullanmak zorunda olacaklarını söyledi.

Quebec hükümeti Pazartesi gününden itibaren kapalı ve açık alanlarda toplanma sınırını 250 kişiye yükseltiyor. Eyaletin güneyinde bulunan Mohawk topluluğu ise kendi bölgelerinde bu sınırı bir sonraki anonsa kadar 50 kişiyle sabitledi.  

Ontario’da geçtiğimiz haftasonu boyunca en yüksek COVID 19 vakasının Chatham-Kent bölgesinden rapor edildiği bildirildi. Eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgede 40 yeni vakanın gözlemlendiği ve bunun salgının başlangıcından beri gözlemlenen en yüksek vaka sayısı olduğu belirtildi. Vaka sayısının ani artışının sebebi hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, Windsor – Essex bölgesinin kısıtlamaların hafifletilmesinde ikinci aşamaya geçmesinin yakın dönem planlarında bulunmadığını söyledi. Federal ve yerel kurumlarla işbirliği içinde bölgedeki sağlık güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını belirten Elliot, sağlık yetkililerinin onayı olmadan Ontario hükümetinin kamu sağlığını riske atacak bir davranışta bulunmayacağının altını çizdi.

Toronto Senfoni Orkestrası, 2020- 21 sezonunun tamamen iptal edildiğini açıkladı. CEO Matthew Loden, pandemic şartlarında Toronto’nun farklı ihtiyaçlarına cevap verebilmek için orkestranın daha küçük boyutta farklı gösterilere katılmayı hedeflediğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Wuhan’da salgının kaynağı üzerine yapılan iki haftalık araştırmanın tamamlandığını, yürütülen çalışmanın daha geniş kapsamlı hale getirilmesi içinse salgının bitmesini beklemesi gerekebileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 4 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,404,530, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 117,031 tedavi edilen kişi sayısı 101,597 ve vefat eden kişi sayısı 8,947 olarak bildirildi.

Federal hükümetin, koruyucu ekipman ve tıbbi malzeme giderleri için yerli şirketlere şu ana kadar ödediği miktarın $5.8 milyar olduğu rapor edildi. Bütçenin büyük çoğunluğunun maske, eldiven ve suni solunum cihazı üretimi için harcandığı belirtilen raporda, kontrat imzalanan şirket ismi gibi detaylar ise belirtilmedi.

Toronto’da ilkokulların tam kapasiteyle devam etmelerinin fiziksel mesafenin sağlanmasını imkansız hale getireceği endişesi, eğitimciler ve aileler tarafından bir imza kampanyasıyla dile getirildi. Toronto Eğitim Kurulu (TDSB) öğretmenlerinden Kelly Iggers tarafından başlatılan imza kampanyasına Cumartesi gününden bu yana 65.000’in üzerinde katılım oldu.

Ontario Hükümeti, Eylül ayında okulların güvenle açılabilmesi için $309 milyon bütçe ayrıldığını duyurdu. Sözkonusu bütçenin eğitimciler için koruyucu ekipman alımı ve diğer temizlik ihtiyaçları için kullanılacağını açıklayan Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, ilkokul sınıf mevcudunun azaltılmasının plan dahilinde olmadığını söyledi.

Quebec Ulusal Halk Sağlığı Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir ankette, katılanların çeyreği COVID 19 virüsünün labaratuvar ortamında üretildiğine inandığı belirlendi. Ankete katılanların üçte biri salgının media tarafından abartıldığını belirtirken, diğer üçte bi rise hükümetin önemli bilgileri gizlediği görüşünü savundu.

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri, yaklaşık 50 yaşında olan arama kurtarma uçaklarının kullanılmaya devam edilmesine zorlandıklarını bildirdi. Savunma Bakanlığı tarafından yeni uçakların alınmasının ertelendiğini açıklayan Hava Kuvvetleri temsilcileri, durumun vehametini ifade edebilmek için, 2014 yılında bir uçağın tamir edilebilmesi için gerekli parçaların Toronto’da bulunan bir müzeden temin edildiğini söylediler.

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID 19 salgınının çıkış noktası hakkında inceleme yapmak üzere Çin’e gönderilen ekibin ilk çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Temmuz ayında Çin’in Wuhan eyaletine gönderilen ekibin, sonraki çalışmalar için altyapı hazırladığını belirten Ghebreyesus, tez ve kanıt içerecek bir sonraki aşamanın daha uzun vadede tamamlanabileceğini söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Öğrenci Bursu’nun WE Vakfı tarafından dağıtılmasında kişisel bir çıkarının olmadığını fakat durumun bu şekilde görüldüğünü söyledi. Vakıfla ilişkilerinin taraflı karar vermesinde herhangi bir etkisinin olmadığını söyleyen Trudeau, kararın verildiği 8 Mayıs tarihinde meclisin toplanmasının ertelenmesinin ise tamamen tesadüf olduğunu dile getirdi. Federal Etik Komisyonu eski üyelerinden Mary Dawson ise, liderlerin teredütte kaldıkları durumlarda, etik olarak karar mekanizmalarında yer almamaları gerektiğini belirtti.

Ontario Eğitim Bakanlığı, Federal Etik Komisyonu kararını açıklayana kadar WE Vakfı ile ilişkilerini durdurduğunu açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Alexandra Adamo, vergi mükelleflerinin net bir bilgi almaya hakları olduğunu söyledi. 18 Haziran tarihinde öğrencilerin okul sonrası yaşama hazırlanmaları amacıyla yapılacak çalışmalar için WE Vakfı’yla $250,000 değerinde bir kontrat imzalandığını belirten Adamo, kontratın yenilenmeyeceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 3 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,393,955, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 116,884 tedavi edilen kişi sayısı 101,574 ve vefat eden kişi sayısı 8,945 olarak bildirildi.

Toronto’da son 24 saatte 14 yeni COVID 19 vakası rapor edildi. Şehirde salgınla bağlantılı yeni ölüm gerçekleşmezken, virüsten etkilenen toplamı kişi sayısının 15,401 olduğu bildirildi. Bu kişilerin 13,945’inin iyileştiği, 82’sinin hastanede tedavi altında bulunduğu ve 24 kişinin de hastaneden taburcu edilmek üzere olduğu bildirildi.

Toronto Eğitim Kurulu (TDSB), Eylül ayında okullar açıldığında lise öğrencilerinin 15 kişilik sınıflarda yarım günlük eğitim alacaklarını açıkladı. Öğrencilerin okulda öğle yemeğine kalmayacakları, kişisel eşyalarını koydukları dolapları kullanmayacakları ve hiçbir spor aktivitesinde bulunmayacakları kesinleşti. TDSB tarafından hazırlanan planın detayları yarın paylaşılacak.

Ontario’da, bar ve restoranlarda yoklama alınması uygulaması başladı. Müşterilerin isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerin alınması ve 1 ay boyunca saklanmasını gerektiren uygulama, restoran sahipleri tarafından protesto edildi. Kanada Restoranlar Birliği Başkanı David Lefebvre, uygulamanın zaman israfı olduğunu ve restoran ve bar sahiplerine fazladan sorumluluk yüklediğini söyledi.

Toronto 52’inci Bölge Polis Merkezi’nin önünde gece yarısı bir protesto gösterisi yapıldı. Köleliğin kaldırılmasını yıldönümü için bir araya gelen grup, polis kurumunun tamamen kaldırılmasını istediklerini belirten döviz ve pankartlarla polis merkezinin önünü kapattılar. Bir süre sonra bulundukları yeri terkederek yürüyüşüne devam eden gruba polis tarafından müdahele edilmedi.

Federal hükümet tarafından hazırlanan COVID Alert cep telefonu uygulaması halktan ve uzmanlardan oldukça negatif tepki aldı. Uygulamadan faydalanabilmek için kullanılan telefonun 5 yaşından büyük olmaması gibi birçok teknolojik gerekliliğin olduğunun altı çizildi. Salgından en çok yaşlılar, ırkçılığa maruz kalanlar ve düşük gelirli kişilerin etkilendiğini belirten uzmanlar, uygulamanın söz konusu gruba kesinlikle hitap etmediğini belirttiler.

McGill Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada COVID 19 hakkında üretilen komplo teorilerinin tehlikesine dikkat çekildi. Yalan ve eksik bilgilerin halkı büyük ölçüde yanılttığını söyleyen Dr. Aengus Bridgman, kamu sağlığını etkileyecek önemli bilgilerin bu arada gözardı edildiğini açıkladı. Kanada’lıların %16’sının bilgi kaynağı olarak sosyal medyayı kullandığını belirten Bridgman, komplo teorilerine ise sağlık güvenliğini tehlikeye atacak ölçüde inanıldığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 2 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,349,936, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 116,599 tedavi edilen kişi sayısı 101,436 ve vefat eden kişi sayısı 8,941 olarak bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyaletin 34 sağlık biriminin 16’sından yeni vaka bildirimi yapılmadığını, 15 bölgeden bildirilen vaka sayısının 5 kişinin altında olduğunu duyurdu. Diğer yandan Ottawa’dan 26, Windsor – Essex bilgesinden 21 ve Toronto’dan 20 yeni vaka bildirimi yapıldı. Ontario’da toplam aktif COVID 19 vaka sayısı 39,209 olarak bildirildi.

British Columbia’da evsizlerin bulunduğu çadır kampları dağıtılmaya başladı. Çadır kamplarında yaşayanlar ve çevre halkı arasında çıkan tartışma bölge polisi tarafından durduruldu. Salgın tehlikesinin hala devam etmesine ragmen, evsizlere karşı yapılan ayrımcılığı kınayan aktivist Chrissy Brett, çadır kamplarının dağıtılmasının yaklaşık 150 kişilik bir grubu ölüme terketmek anlamına geldiğini söyledi. Federal hükümetten COVID 19 salgınında evsizleri korumak amacıyla Mart ayında ayrılan $158 milyonluk bütçe desteği ise henüz uygulamaya konulmadı.

Nova Scotia’da bulunan bir grup göçmen tarım işçisi, COVID 19 salgınında yeterince korunmadıkları ve haklarını alamadıkları gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlediler. Göçmen İşçiler Birliği Bölge Sözcüsü Kit Andres, sezonluk olarak Kanada’da bulunan göçmen işçilerin çalışma ve yaşama koşullarının güvenliği konusunda ciddi endişeler olduğunu söyledi. Hükümet müfettişlerinin teftişi sırasında şikayette bulunmamaları için bazı çiftlik sahipleri tarafından tehdit edildiklerini söyleyen protestocular, ücretli olan karantina döneminde ise kendilerine hiçbir ücret ödenmediğini bildirdiler.

Edmonton’da bulunan bir gece klübü çalışanı 5 kadını cinsel taciz ettiği gerekçesiyle 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Polis nezaretinde bulunduğu dönemde polis tarafından büyük ölçüde darpedilen kişinin cezası, bu sebeple 2 ay indirildi.

Ontario’da COVID 19 salgını dolayısıyla kiracıları evden çıkarma yasağı 1 Ağustos itibariyle sona erdi. Ontario NDP sözcüsü Suze Morrison, Eyalet Başkanı Ford’dan yasağın uzatılmasını istedi. Talebe, Ford tarafından henüz bir cevap verilmezken, Ford’un Basın Sözcüsü Steve Clark bir yardım planı üzerinde düşündüklerini söyledi. Binlerce kişinin evsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyleyen Toronto Belediye Başkanı John Tory ise Toronto Belediyesi’nin uygulamanın kaldırılması için gerekli yasal işlemleri başlattığını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 1 AĞUSTOS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 4,302,710, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 116,312 tedavi edilen kişi sayısı 101,227 ve vefat eden kişi sayısı 8,935 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Acil Yardım Planı’ndan faydalanma hakkı biten ve işsizlik maaşına başvuru hakkı bulunmayan Kanadalılar için yeni bir geçiş planı hazırlandığını duyurdu. Federal hükümet tarafından hazırlanan planda, staj ve yetiştirme kursları da dahil olmak üzere, yeni bir işe başlayacak olanlar için çeşitli destek aktiviteleri bulunuyor.

Federal hükümetin COVID 19’la mücadele etmek amacıyla aldığı ekonomik önlemler arasında bulunan Kanada Acil Yardım Planı’na şu ana kadar toplam 8.5 milyon kişinin başvurduğu bildirildi. Hükümetin sunduğu $80 milyar ödeneğin ise Temmuz sonu itibariyle $62.75 milyonunun dağıtıldığı hesaplandı.

Trudeau, Kanada İşyeri Kira Yardımı Programı’nın Ağustos ayı sonuna kadar uzatıldığını duyurdu. Program kriterlerine göre, 10 ve daha az işyeri sahiplerinin başvuru hakkının bulunduğu programda, federal hükümet kiranın %50’sini ödeyecek.

Federal ve Ontario hükümeti tarafından geliştirilen COVID 19 uyası applikasyonu 1 ay gecikmeyle kullanıma açıldı. Tüm restoran, bar ve tur teknesi işletmecilerinin kullanmakla yükümlü olduğu uygulama, isim belirtmeden bulunulan bölgedeki pozitif vakalar konusunda uyarı yapmak üzere kurgulandı. Apple ve Google platformlarında bulunan uygulama COVID Alert ismiyle aranabilecek.

Ontario İtfaiyeciler Birliği Başkanı Carmen Santoro, Ontario halkını yangın tehlikesinin arttığına dair uyardı. COVID 19 salgını sebebiyle daha çok insanın evde kaldığını ve dolayısıyla mesken yangınlarının arttığını belirten Santuro, Ontario’da 2020 yılı başından bu yana 116 kişinin yangın sebebiyle yaşamını yitirdiğini ve bunun son 10 yılın en yüksek rakamı olduğunu söyledi.  

Toronto Belediye Başkanı John Tory, COVID 19 salgını süresince aile içi şiddete maruz kalan kişilere destek olmak amacıyla, Family Wellbeing isimli bir plan oluşturulduğunu duyurdu. Toronto Belediyesi’nin alanında uzman kurum ve kuruluşlarla ortak çalışması sonucu ortaya çıkarılan planda, söz konusu kişiler için rehberlik, danışma ve sevk hizmetleri verilecek.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre Mayıs ayında Kanada ekonomisi %4.5 oranında büyüme gösterdi. Salgının en yoğun hissedildiği Mart ve Nisan aylarına kıyasla Mayıs ayında daha rahat bir ekonomik tablo çizildiğini belirten büro yetkilileri, yıl sonuna kadar büyümenin katlanarak artacağını öngördüklerini belirttiler.