Ana sayfa Haberler Sağlık Güneş kremi ürünlerinde SPF nedir? Dereceleri ne anlama geliyor?

Güneş kremi ürünlerinde SPF nedir? Dereceleri ne anlama geliyor?

3335
0
PAYLAŞ

“Kullandığım makyaj ürünü SPF’li, güneş kremi de sürmeli miyim?”, “Geçen yıldan kalan güneş kremini kullanabilir miyim?” gibi herkesin aklını meşgul eden soruların yanıtlarını uzmanlar veriyor.

Güneş ışınları kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan serotonin salgılanmasını ve vücudumuzda D vitamini üretimini sağlıyor. Ancak bununla birlikte güneşten korunmanın da bir o kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek.
SPF nedir? Dereceleri ne anlama geliyor?
SPF, Sun Protection Factor teriminin ilk harflerinden oluşmaktadır (Türkçe karşılığı GKF yani ‘Güneş Koruma Faktörü’dür. SPF 20 değerinde bir güneş koruyucu %93 oranında koruma sağlarken SPF 30 değerinde bir Güneş Koruyucu %97 oranında koruma sağlamaktadır. SPF 50 değerinde bir güneş koruyucu için ise bu oran %98 dir.
Her mevsim, özellikle de yaz günlerinde güneş koruyucu kullanmamız gerektiğini, güneşten yayılan UVA ve UVB ışınlarının sadece cildi yaşlandırmakla kalmayıp cilde leke ve yanıklar gibi daha ciddi zararlar da verdiğini, bu yüzden de güneş koruyucularının günlük bakım rutinimizin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz.
Peki günlük hayatımızda güneş kremi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte uzmanlardan hayatınızı kolaylaştıracak 10 tavsiye.
1- Haftada 2-3 defa 10-15’er dakika sadece elinizin üzeri bile güneş görse, gerekli D vitamini sentezi için yeterlidir. Bu düşünce ile fazla güneş ışınına maruz kalmaktan kaçının. Fazlası yarar değil zarar olarak cildinize yansır.
2- Güneş koruyucunuzu giyinmeden önce uygulayın. Giyindikten sonra, kollarınız, ayak bilekleriniz ve dekolteniz gibi güneşe maruz kalan kimi noktalarda uygulamada zorlanabilirsiniz.
3- Güneş ışınlarının yaklaşık %90’ı ince bulutlardan geçebilir. Bu nedenle sadece güneşli günlerde değil, bulutlu havalarda da güneş kremi kullanın.
4- Cildin çevresel etkilere karşı koyucu doğal bir koruyucu tabakası bulunuyor. pH değeri 5.5 olan bu doğal tabakanın sağlıklı kalması için aynı pH değerine sahip ürünler kullanılmalı. Bu nedenle kullandığımız güneş kremlerinin de pH değeri 5.5 olmalı.
5- Fondötenler, BB kremler gibi bazı makyaj ürünleri SPF’li olsa da yine de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
6- Eski güneş kremlerini kullanmayın. Güneş kremlerinin ömrü bir yıldır. Bir yıl sonunda etkileri azalır. Bu sebeple her yıl yeni bir güneş kremi alın.
7- Gün içinde çok terliyorsanız, sadece plajda değil günlük hayatınızda da suya dayanıklı güneş kremlerini kullanmayı tercih edin.
8- Yaz günlerinde çantanızda her zaman güneş kremi bulundurun. Arada güneş kreminizi tazelemeniz gerekebilir.
9- Kar, kuma göre 5 kat, denize göreyse 3 kat daha fazla güneş ışınlarını yansıtır. Bu nedenle sadece yazın değil 4 mevsim güneşten korunmak gereklidir.
10- Güneş kremini uyguladıktan sonra dışarı çıkmadan en az 20 dakika bekleyin. Kremin etkisini göstermesi için zamana ihtiyacı var.
Sağlığınızı korumak öncelikle sizin elinizde.