Ana sayfa Haberler GIDA BANKALARI

GIDA BANKALARI

1268
0
PAYLAŞ

Pandemi sürecinde gıda bankalarına bağış yapılması her zamankinden daha büyük önem taşıyor.

Kanada İstatistik Bürosu tarafından son yayınlanan rapora göre, gıda güvensizliği ve beslenme, ülkenin temel sorunları arasında bulunuyor. Her 7 kişiden 1’inin bir sonraki öğününün kesin olmadığı belirtilen raporda, açlık sınırında yaşayan her 5 aileden 1’inin çocuklu aileler olduğunun altı çizildi.
Kanada Gıda Güvensizliği ve Beslenme isimli raporda öne çıkan bulgular arasında, geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin %13’ünün alım güçleri nedeniyle dengeli beslenme bilincine sahip oldukları halde uygulayamadıkları, %12’sinin öğün sayısını mecburi olarak azalttıkları ve %9’unun ise çocukların yemek yiyebilmeleri için kendileri aç oldukları halde yemek yemedikleri göze çarpıyor.
Konu hakkında yorum yapan uzmanlar, pandemi süresince azalan çalışma saatleri ve işten çıkarılmaların bu oranları hızla yükseltileceği konusunda hemfikirler.
Kanada’da açlıkla mücadele için gönüllü olarak hizmet veren gıda bankaları öncelikli ihtiyaç listelerini
Bebek maması,
Fıstık ezmesi,
Konserve balık ya da et,
Konserve sebze ve meyve,
Pirinç, makarna, tahıl ve bakliyat,
Konserve çorba, sulu yemek,
Süt tozu olarak sıraladılar.

Çeşitli marketlere yıl boyunca yapılan gıda bağışını gönüllüler aracılığıyla toplayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtan North York Harvest Gıda Bankası, son kullanma tarihi geçmemiş gıda bağışlarının yerel itfaiye merkezlerinden de teslim alınacağını duyurdu.
Yapılan bağışlar aracılığıyla her hafta ortalama 2500 kişiye gıda yardımı yapan North York Harvest, her $15 karşılığında 1 kişinin mecburi gıda ihtiyacının giderildiğini açıkladı.
North York Harvest Gıda Bankası direktörlerinden Sarah Watson, Kanada’da açlıkla mücadeleye katılmak için tek yolun gıda bağışı olmadığını önemle belirtti.
Özellikle Toronto’da ikamet edenlerin yakınları arasında ve sosyal çevrelerinde düzenleyecekleri gelir arttırma faaliyetlerinin önemine değinen Watson, eski ya da çalışmayan arabaların bağışlanması, vasiyetnamelere gıda bankalarının eklenmesi ya da gönüllü çalışmalara eşlik edilmesi gibi farklı yollarla açlıkla mücadeleye destek vermenin mümkün olduğunu söyledi.
Perfect Gazete okurlarına araba bağışı hakkında detaylı bilgi veren Watson, ilk adımda, yaklaşık 70 yıldır evsizlere ve açlıkla mücadele verenlere hizmet veren Donate A Car ve HomeLess Cars programları aracılığıyla eski ya da tamir edilemeyecek araçların sahiplerinden ücretsiz olarak teslim alındığını söyledi. İkinci adımda, araçların gönüllü tamirciler tarafından çevreye zarar vermeyecek şekilde onarıldığını; sonrasında ise mümkün olan en yüksek değere satıldıktan ya da araç tamir edilemeyecek durumdaysa hurda değerine elden çıkarıldıktan sonra elde kalan tüm gelirin ihtiyaç sahiplerine aktarıldığını söyledi. Watson, araç bağışında bulunan hayırseverlere en az $500 değerinde vergi makbuzu verildiğini de sözlerine ekledi.