Ana sayfa Haberler GAZİLERE KURULAN BARAKA KÖYÜ

GAZİLERE KURULAN BARAKA KÖYÜ

3036
0
PAYLAŞ

Eski asker ve gaziler Calgary’de kendileri için hazırlanan tek kişilik çok kullanımlı barakalara yerleşmeye başladılar.

Yaşadıkları zorlu koşullardan sonra toplum hayatına alışmakta zorluk çeken silahlı kuvvetlerden çeşitli sebeplerden ayrılmış eski asker ve gaziler için Calgary, Alberta’da bir köy kuruldu.
Kahramanlar için Ev Vakfı tarafından inşa edilen evler, eski silahlı kuvvetler mensuplarına uygun bir ücretle kiraya verilecek.
Gaziler için hizmet veren sosyal servis görevlisi Don Mcleod, sözkonusu uygulamanın, benzeri hayat koşullarında yaşamış insanların bir araya gelip daha sağlıklı bir şekilde iletişime geçebilmelerini sağlaması açısından oldukça faydalı olduğunu söyledi.
Şu ana kadar 16 eski askerle görüştüğünü ve görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyen Mcleod, projenin, bu kişilerin en büyük sorunu olan evsizliğe çözüm getirmekle kalmayıp, açılacak faydalı programlarla da hayata yeniden kazandırılabileceklerine inandığını belirtti.
Bilindiği üzere eski askerlerin ve gazilerin ortak problemlerinin başında evsizlik, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı sorunları geliyor.
Program eski asker ve gazilere öncelikle güvenli bir yaşam alanı sağladıktan sonra sorunlarını çözmede onlarla birlikte hareket ederek, mümkün olan en kısa zamanda yeniden toplum içinde bağımsız bir hayat sürebilmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.
Programdan faydalanan kişilerin iki yıl içinde yeniden topluma kazandırılması hedefleniyor.