Ana sayfa Haberler FORD HÜKÜMETİNE MÜZİKAL PROTESTO

FORD HÜKÜMETİNE MÜZİKAL PROTESTO

3040
0
PAYLAŞ

Toronto’da öğrenciler başta olmak üzere, öğretmenler, anne ve babalardan oluşan yüzlerce kişilik bir grup yağmur altında şarkı söyleyerek eğitim sisteminde öngörülen kesintileri protesto etti.

Eyalet hükümetinin teklif ettiği eğitime yönelik kesintiler 14 Aralık 2019 Cumartesi günü Toronto şehir merkezinde Ontario Eğitim Çalışanları Birliği (Ontario Education Workers Union) tarafından müzikal bir protestoya uğradı.
Noel şarkılarının sözlerini eğitimde istedikleri ile değiştirip söyleyen protestocular, isteklerinin tamamen eğitim bütçesinden karşılanmasını, zorunlu e-öğrenimin kalkmasını ve eğitime yönelik daha fazla kaynak bulunmasını istediler.
Protestocuların en büyük kaygılarının ise yapılan basın açıklamasında sınıflardaki ögrenci sayısı olduğu belirtildi.
Bir ilkokul öğretmeni olan Jennie Boutilier, sınıflardaki öğrenci sayısı daha fazla arttırılırsa, özellikle 4.cü sınıf ve sonrası ögrencilere gereken ilginin verilemeyeceğini söyledi.
Eğitim Bakanlığı toplu sözleşmeler sonrası sınıflardaki ögrenci sayısının 28’den 25’e düşürülmesini kabul etti.
Bu arada Ontario Lise öğretmenleri sendikası 1 günlük grevlerine York ve Halton bölgelerinde devam edeceğini bildirdi. Bu grevler Toronto okullarında yapılmayacak. Sendika ve hükümet arasındaki görüşmeler, Ocak 2020 itibariyle tekrar başlayacak.