Ana sayfa Haberler FEDERAL HÜKÜMETTEN SAĞLIK HARCAMALARINA $2 MİLYAR DESTEK

FEDERAL HÜKÜMETTEN SAĞLIK HARCAMALARINA $2 MİLYAR DESTEK

1064
0
PAYLAŞ

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sağlık giderleri için eyaletlere $2 milyar ek destek sağlanacağı bildirildi.

Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, pandemi süresince ertelenen operasyon ve diğer tıbbi müdahalelerde kullanılması amacıyla amacıyla $2 milyar ek bütçe ayrılacağını duyurdu.
Pandeminin başlangıcından bu yana eyaletlere sağlık harcamaları için yaklaşık $63 milyar verildiğini belirten Freeland, Kanadalıların sağlık güvencelerinin sağlanması için federal hükümetin her zaman hazır olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz yıl Canada Health Transfer (CHT) aracılığıyla verilen $4.5 milyar değerindeki desteğin pandemi sonrası gündeme gelecek zorluklarla başa çıkılmasına yetmeyeceğinin farkında olduklarını söyleyen Freeland, yeni hazırlanan kanun tasarısıyla önümüzdeki aylarda hazır olması planlanan $2 milyar fonun, tüm eyalet ve bölgelere nüfus bazında paylaştırılacağını açıkladı.
Ülke genelinde pandemi sebebiyle yaklaşık 700.000 operasyon ve tıbbi müdahalein ertelendiği; bunun yaklaşık 420.000’ini ise sadece Ontario vatandaşlarının oluşturulduğu rapor edildi.
Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Ontario Mali Denetmeni Peter Weltman tarafından yapılan açıklamada söz konusu müdahalelerin maliyetinin $1.3 milyar olacağı rapor edilmişti.