Ana sayfa Ayın haberi ESRAR KULLANIMI KURALLARI

ESRAR KULLANIMI KURALLARI

3635
0
PAYLAŞ

Federal Hükümet kararıyla 17 ekim 2018 itibariyle eğlence amaçlı esrar kullanımı yasallaşmasının ardından Ontario Hükümeti çocuk ve gençlerin korunması, yol güvenliğinin sağlanması ve yasadışı marketin önlenmesi amacıyla bir takım kanun ve yürütmelikler devreye soktu. Ontario Hükümeti aynı zamanda özel sektörün sıkı bir şekilde denetlenmesi amacıyla 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan düzenlemeler de hazırlıyor.
Ontario’da eğlence amaçlı esrar kullanımı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.
Ontario’da esrar satın almak, kullanmak, bulundurmak ya da eğlence amaçlı yetiştirmenim yasal yaşı sigara ve alkolde olduğu gibi 19 yaş.
Şahsa ait konutlarda; otel gibi halka açık mekanların belirlenen yerlerinde; kaldırım ya da parklar gibi açık alanlarda; ve araştırma merkezlerinde esrar kullanımı yasal olup,
Topluma ait kapalı mekanlarda; işyerlerinde; okullarda; çocukların toplu olarak bulundukları mekanlarda; hastane ve bakım evlerinde; stadyum gibi halka açık mekanlarda; araba ve teknede; ve sigara kullanımının yasak olduğu diğer yerlerde esrar kullanımı yasaktır.
Esrar etkisi altındayken araç kullanmak tehlikeli ve yasaktır. Etki altında araç kullanırken yakalananların ehliyetleri askıya alınacak; araçlarına el konulacak; çeşitli mali cezalar verilecek; sicillerine işlenecek; ve hapis cezasına kadar uzatılacaktır.
21 yaşın altında; G1, G2, M1 veya M2 ehliyetlerine sahip olan genç ya da tecrübesiz sürücülere sıfır tolerans tanınacaktır.
19 yaş ve üstü kişiler Ontario Cannabis Store üzerinden online alışveriş yapabilirler.
Maksimum esrar bulundurma oranı kuru haldeyken 30 gr olarak belirlenmiştir.
Hane başına 4 saksıya kadar esrar yetiştirme hakkı vardır.
Tıbbi esrar kullanımın kuralları ancak federal hükümet tarafından belirlenebilir.
13 Nisan 2017 tarihinde Federal Hükümetin eğlence amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran Cannabis Act isimli tasarıyı yürürlüğe sokmasıyla harekete geçen Ontario Hükümeti 2017 yazında konuyla ilgili tüm tarafların söz hakkının bulunduğu bir kamuoyu araştırması yapmaya başladı. Söz konusu taraflar, daha evvel eğlence amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran hükümetler, halk sağlığı uzmanları, kanun görevlileri, belediyeler, ve tüketici grupları olup, Ontario genelinde bir anket de yapılmıştır.
Tüm Ontario’luları kapsayan ankete göre:
%89 yasal kullanım yaşının 19 olması gerektiği;
%74 eğlence amaçlı esrar kullanımında bir takım yasal kısıtlamaların olması gerektiği;
%61 esrar etkisi altında araç kullanımının cezasının daha katı olması gerektiği;
%69 ise esrarın gençlerin erişiminden mümkün olduğunca uzak tutulması gerektiği görüşünde.
1 Kasım 2017 tarihinde Cannabis, Smoke-Free Ontario, and Road Safety Statute Law Amendment Act isimli kanun tasarısını gündeme getiren eyalet yönetimi, sözkonusu tasarıyı 12 Aralık 2017 itibariyle yasallaştırdı.
Eğlence amaçlı esrar satan Ontario Cannabis Store isimli online alışveriş sitesi alıcının kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra sadece Ontario sınırları içerisinde hizmet vermekte.
İnternet üzerinden kredi kartıyla yapılan alışverişi CanadaPost aracılığıyla dağıtan Cannabis Store sitesinde öğütülmüş ya da sarılmış esrar, kapsül ya da yağ halinde satılmakta. Ayrıca esrar kullanımında gerekli olan aksesuarlar da satışta.
Sitede ayrıca uzun süreli esrar kullanımının insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerine de geniş bir yer verilmekte. En önemli yan etkileri arasında 25 yaşın altındakilerde beyin gelişiminin negatif etkilenmesi, akıl sağlığı problemleri riskinin artması, bağımlılık sonucu akciğerlerde kalıcı hasar bırakması ve karar verme güçlüğü yer alıyor.