Ana sayfa Haberler DİJİTAL PASAPORTLAR YOLDA

DİJİTAL PASAPORTLAR YOLDA

3176
0
PAYLAŞ

Kanada dünyanın ilk dijital pasaport kullanan ülkesi olacak

Kanada ve Hollanda arasında geçtiğimiz ayın sonunda yapılan anlaşmaya göre iki ülke arasında seyahat etmek için kağıt pasaporta ihtiyaç duyulmayacak.
Dijital pasaportların en büyük avantajı, kağıt pasaportların aksine kaybolma ya da çalınma gibi tehlikelere maruz kalmıyor oluşları. Dünya Ekonomik Forumu’nda yapılan oylamada ilk sıraya yerleşen projeyle birlikte kimlik hırsızlığının da önüne geçmek için büyük bir adım atılacak.
An itibariyle pasaportlardaki çiplere işlenen bilgiler, dijital pasaport kullanımında telefonlara yüklenecek uygulamalarla kullanılacak.
Tanımlanmış Yolcu Dijital Kimliği ismiyle 2019 yılı içerisinde test edilmeye başlanması planlanan proje biometrik tekniklerle çalışacak ve çok kullanımlı olacak.
Dünya Ekonomik Forumu Ulaşım Başkanı Christoph Wolff, 2030 yılında dünyada havayollarıyla seyahat eden kişi sayısının 1.8 milyarı bulacağını, bu rakamınsa 2016 yılındaki yolcu sayısının iki katı olacağını ve havaalanlarının bu kadar kişiye zamanında ve kaliteli hizmet vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.