Ana sayfa Haberler Ayın Yazarı DETOX

DETOX

3319
0
PAYLAŞ

DETOX IS THE BEST MEDICINE

Toksinler günümüzün büyük sorunu.
Öncelikle toksin nedir ve neden onlardan arınmalıyız sorusunun cevabını paylaşalım.
Anlamı: Vücuda giren ve hücrelerin fonksiyonunu ve yapısını değiştiren herhangi bir madde.
Bilimsel lisanda ise free radicals yani serbest radikaller olarak adlandırılırlar.
Aldığımız gıdalar, soluduğumuz hava, bulunduğumuz mekan ya da yaşadığımız ilişkiler bizi zehirleyebilirler. Bizden önce hiçbir nesil bizim kadar toksik maddelere maruz kalmamıştır. Şu an xenebiotic denen kimyasal maddeler yüzbinin üzerinde.
Yapılan birçok araştırmaya göre çevremizdeki toksinler sağlığımızı oldukça olumsuz yönde etkilemektedir.
76 kimyasal madde kanser nedeni olabilir. (American Cancer Society verilerine göre)
94 kimyasal madde beyin / sinir sistemine, 86 kimyasal madde hormonlara, 77 kimyasal madde ise bağışıklık sistemine ciddi zararlar vermektedir.
Toksinleri 2 gruba ayırabiliriz.
Ekzotoksinler (Dışarıdan gelenler): Kimyasal madde, temizlik maddeleri, yemek katkıları, kozmetik malzemeler, mikroplar, virüsler, bakteriler, mantarlar, ilaçlar, ve benzerleri.
Endotoksinler: Vücudumuzun kir hücreleri her saniyede 100 trilyon metobolik toksin yaratır. Bu bedenin kendini detoks yapmakta önemli bir fonksiyonudur.
Her 5 haftada bir cilt yenilenir. 6 ayda kemikler, 3 ayda akciğer ve arteriler, 4 ayda eritrositler, 2-3 ayda leukositler, 6 haftada karaciğer ve bütün bedenimiz her 7 senede bir yenilenir.
Toksinlerin boşaltılıp vücuttan kazınmasına detox deriz.
Bu eleminasyon organlarla gerçekleştirilir. Akciğer, böbrekler, sindirim sistemi/ bağırsaklar ve cildiniz gibi organlarınız vazifelerini görürlerse karaciğer (Liver) daha az toksin alır ve normal vazifesini görebilir.
Karaciğer bizim en karmaşık organımızdır. 500 fonksiyonu vardır ve 2000 enzim yaratır. Her dakikada 2 lt kan filtreler. %70 kapasitesini kaybetse bile labaratuvar testleri normal gösterebilir. Her 6 haftada bir yenilenir.
Çin tıbbnına göre organlar çifttir (Yin ve Yang) ve mevsimlere göre organlarımızın detox yapmalarını sağlamalıyız.
Akciğer ve kalın bağırsak için güz mevsimi, böbrek ve mesane için kış mevsimi, kalp ve ince bağırsaklar için yaz mevsimi ve karaciğer ve safra kesesi içinse ilknahar mevsimi önerilir.
Yani kilo vermek ve karaciğerinizi temizlemek için şu anda en uygun mevsimdeyiz.
Safra kesesi bir depo organıdır. Safra karaciğerde üretilir. Safra kesenizi korumak ve boşaltmak karaciğere detox gibidir.
Sabah aç karnına 1 limonun suyunu 1 kaşık aloe vera, 1 kaşık zeytinyağı içebilirsiniz. C vitamini, lipoik asit, glutathron ve niacin detox kokteylidir.
Ayrıca spor yapmak, saunaya gitmek, türk hamamında banyo almak, epsom salt banyosu yapmak ve terlemek de detox için önemlidir.
Kimyon, biberiye ve enginar detox için ideal bitkilerdir.
Eğer kronik bir hastalığınız varsa naturopatik doktor tavsiyesiyle detox yapmanız en iyi yöntem olacaktır.
Sağlıklı bir yaşam sürdürmek her canlının en temel amacı ve doğal hakkıdır. İnsanların hayatlarını sürdürmek için bir ortak noktaları vardır: O da enerjiye ihtiyaç duymalarıdır.
Çağdaş yaşam alanlarının toksik ortamında sağlıklı kalabilmek için kendimizi nasıl koruyacağımız hakkında temel bilgilere mutlaka sahip olmamız gerekir.
Yaşam aldığımız nefes sayısıyla değil, nefesimizi kesen anların sayısıyla ölçülür.
Sağlıkla kalın
Dr Ataner