Ana sayfa Haberler DAHA YEŞİL BİR TORONTO İÇİN TRANSFORMTO

DAHA YEŞİL BİR TORONTO İÇİN TRANSFORMTO

3214
0
PAYLAŞ

Endişe veren iklim değişikliğine karşı Toronto’nun stratejisi TransformTO oldu.

Sera gazı emisyonunu azaltmak, şağlık şartlarını iyileştirmek, ekonomiyi geliştirmek ve sosyal eşitliğin sağlanması amacıyla şehir konseyinin 2017 yılında onayladığı TransformTO, 2050 yılına kadar ideal bir Toronto yaratmayı hedefliyor.
Buna göre 2020 yılına kadar %30, 2030 yılına kadar %65, ve 2050 yılına kadar ise sera gazı emisyonunun %80 oranında azalması öngörülüyor.
Gelecekteki Toronto
Günümüzde sera gazı emisyonunun en az yarısını üreten mesken ve işyerlerinin koşullarının iyileştirilmesine ilaveten yeni binaların da bu düzene uygun şekilde inşa edilmesiyle 2050 yılına kadar bu oranın sıfıra yakın olması bekleniyor.
Enerji alanında 2050 yılına kadar ısıtma veya soğutma için kullanılan enerjinin %75’lik bir kısmının yenilenebilir ve düşük karbonlu olması hedefleniyor. Ulaşım ve toplu taşımada ise bu oranın %100 olması bekleniyor.
TransformTO stratejisinin en çok gündemde olacağı alan ise çöp ve zararlı atıkların ayrıştırılıp yönlendirilmesi olacak. 2050 yılına kadar katı atık sahalarının %95’lik bir kısmının dönüştürülmesi hedefleniyor.
Daha yeşil ve sağlıklı bir şehirde yaşamak isteyen Toronto sakinlerinin bu stratejiye daha az paketli ürün alıp daha az çöp çıkararak, geri dönüşüm kavramını aktif hale getirerek, mümkün olduğunca tamir edilip, paylaşılabilir veya bağışlanabilir ürün alışverişi yaparak katkıda bulunmaları mümkün. Kısa mesafeleri yürümek ya da bisikletle gitmek, kullanılmayan elektrikli aletlerin fişlerini çekerek enerji tasarrufu yapmak gibi uygulamalar TransformTO stratejisine yapılabilecek kişisel katkılar arasında.
Tüm sosyal medya platformlarında #TransformTO! bağlantısından iklim değişikliği ve buna karşı alınabilecek önlemler ve yapılabilecek düzenlemeler hakkında detaylı bilgi alınabilir.