Ana sayfa Haberler ÇOCUKLARDA YABANCI DİL

ÇOCUKLARDA YABANCI DİL

3295
0
PAYLAŞ

Erken çocukluk olarak tabir edilen yaşlarda yabancı dil öğrenmenin çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynayan birçok avantajları bulunmaktadır.

Farklı bakış açıları yakalarlar.
Çocuklar ben-merkezlidirler, diğer insanların bakış açılarını algılayamazlar. Bu dönemde onlara sunulan ikinci dili, bir bütünsellik içinde bakarak benimser ve algılarlar.

Yabancı dili eğlenerek öğrenebilirler.
Yabancı dil öğrenme sürecinde çocuklar yorulmadan ve çok büyük çabalar sarfetmeden, oyunlarla, eğlenerek dil öğrenirler.

Diğer ders ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlar.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre erken yaşlarda yabancı dil eğitimi almış çocuklar ileriki yaşlarda girdikleri sınavlarda oldukça başarılı olmuşlardır.

Yabancı dil çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirir.
Sadece yeni bir dil öğrenmek olarak görmemeli. Öğrencinin zihnindeki birtakım kabiliyetleri de çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Bunlar arasında matematiksel ve bilimsel yetenekler de yer almaktadır.

Özgüvenlerinin artmasını sağlar.
Farklı dilde konuşan bir insanı anlamak, o kişilerle konuşabilmek, o dilde şarkılar söylemek, filmler izlemek, çocuğun özgüveni üzerinde çok önemli ve olumlu etki yaratır.

Daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.
Doğru kişilerle ve metotlarla öğretildiği takdirde çocuk ana dili gibi konuşan bir kişinin gramer hakimiyeti ve aksanına sahip olabilmektedir. Tek dil bilen çocuklara göre daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.

Çocuğun öğrenme hızı yetişkine göre daha hızlıdır.
Yine çocuklar ve yetişkinlerin öğrenme hızını kıyaslarsak arada büyük bir uçurumun olduğunu söyleyebiliriz. Bir yetişkinin yabancı dilde öğreneceği kelime sayısının çok daha fazlasını aynı süreçte bir çocuğun öğrenebileceği bilinen bir gerçektir.

Konuşmaktan çekinmezler.
Yetişkinlerin yaşadığı ”anlıyorum ama konuşamıyorum” sendromunu çocuklar pek yaşamazlar. Zira utanmayı henüz bilmiyorlardır.