Ana sayfa Haberler Sağlık BESLENME ALIŞKANLIĞI ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE KAZANILIYOR

BESLENME ALIŞKANLIĞI ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE KAZANILIYOR

3477
0
PAYLAŞ
Okul çağındaki her 10 çocuktan 1’inin obez olduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıklarının çocukluk çağlarında öğretilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
En iyi modelin aile olduğunu belirten uzmanlar, doğru beslenmede anne ve babanın örnek olması gerektiğini vurguluyor. Buna göre yemek saatlerine dikkat edilmeli, hazır, paketli ve hızlı tüketilen yemekler yerine evde pişirilen yemekler tercih edilmeli. Hazır meyve suları yerine ise taze meyve ve su tüketimi alışkanlık haline getirilmeli.

 
Etiket okumayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor
Dışarıdan alınan ürünlerin etiketini okumanın ve içindekileri bilmenin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, vücudumuza ne aldığımızı ve çocuklarımıza ne yedirdiğimizi bilmemiz gerektiğini; çünkü beslenme tarzının çocuğun ömür boyu değiştiremeyeceği bir alışkanlığa dönüştüğünü ve bu alışkanlığı sağlıklı yoldan kullanmanın sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için çok önemli olduğunun altını çiziyorlar.
Yapılan son araştırmalara göre okul çağındaki her 10 çocuktan 1’inin obez olduğunu belirten ve sağlıklı toplumun ancak sağlıklı bireylerle mümkün olabileceğini ifade eden uzmanlar, bu çocukların yetişkinlik çağına geldiklerinde aynı beslenme ve yaşam tarzlarını devam ettirecekleri düşünülürse aslında ne kadar riskli bir grubun obez olduğu görülebileceğini belirtiyor ve obez çocukların yaşam tarzlarında değişiklik yapılması gerektiğini vurguluyorlar.
 
Önce ebeveyn alışkanlıklarını değiştirmeli
Çocuğun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için öncelikle ebeveynlerin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirmesi gerektiğini belirten beslenme uzmanları, çocukların öncelikle en yakınlarını yani bakım veren bireylerini rol modeli olarak aldıklarını hatırlatıyorlar. Çocukların normal vücut ağırlığında olabilmeleri için öncelikle ev içindeki beslenmenin sağlıklı ve düzenli olması gerektiğini; sağlıklı ve düzenli beslenmek içinse öğünlerin saatinde tüketilmesi gerektiğini ve hızlı tüketilen besinlerden uzak durulması gerektiği uyarısında bulunuyorlar.
 
Ev keki ile daha az enerji, daha fazla protein
Ebeveynlerin dışarıdayken çocuklarını gözlemlemekte zorlanabileceğini belirten uzmanlar, eve alınacak ürünlerin ebeveynlerin kontrolünde olduğunu hatırlatıyorlar. Çocukların sağlığı için şeker içeriği düşük gıdalardan almaya çalışılması gerekiyor ve çocuklara mümkünse dışardan almak yerine içeriği bilinen yani evde üretilen ürünler tükettirmek gerekiyor. Örneğin bir paket çikolata yerine 1 dilim kakaolu kekten daha az enerji ve daha fazla protein alınacağı biliniyor.
 
Hiper lezzetlere dikkat!
Fast food olarak adlandırılan hızlı tüketimin hem yapımında kullanılan katkı maddelerinin fazla olması hem de tükettikten sonra doymanın gecikmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar, katkı maddelerinin artmasının tat ile beraber besin tüketimin artması anlamına geldiğini bildiriyor. Kısacası hızlı tüketim hem hiper lezzetli oluyor hem de doyurmuyor. Bu durumda da çocuklar bu hiper lezzetli besinleri daha sık tüketmek istiyor ve enerji alımları da buna bağlı olarak artıyor. Benzer ürünleri evde yapmak ya da nasıl yapıldığını bildikleri restoranları tercih etmek ise tamamen ebeveynlerin seçimidir. 
 
Neler yapılabilir
Çocuğunuzu ikna etmekte zorluk yaşıyorsanız çocuğunuza sebepleriyle beraber açıklamaya çalışın, bir zaman sonra sizi anlayışla karşılayacak ve ideal ağırlığa ulaştıkça  motivasyonu artacaktır.
 
Bol su tüketimini erken yaşta aşılayın
Kutu içecekler yerine çocuklara su içme alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirten uzmanlar önerilerini şöyle sıralıyorlar: 
Tuz ve şeker miktarı yüksek besinlerden, katkı maddesi içeren kraker-bisküvi grubundan uzak durun. Çikolata alırken bitter sağlıklı diye düşünebilirsiniz ancak kakao oranı arttıkça şeker oranı da artmaktadır. Meyve suyu diye satılan içeceklerdeki meyve oranlarına dikkat edin. Ekmeklere tat versin ve alışkanlık edinilsin diye şeker eklenebiliyor. Fruktoz şurubu içeren ürünleri  tüketmeyin, tükettirmeyin. Kuru meyve alırken de dikkatli olunmalı, koruyucu içerenler tercih edilmemeli.