Ana sayfa Ayın haberi AŞI ZORUNLULUĞU KAPIDA

AŞI ZORUNLULUĞU KAPIDA

1345
0
PAYLAŞ

Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos, COVID 19 aşısının mecburi tutulma ihtimalini gündeme getirdi.

Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos, pandeminin tek çıkış yolunun COVID 19 aşısı olduğunu söyledi.
Yılın ilk basın toplantısında, pandeminin uzun bir zaman daha yaşamlarımızda olacağını belirten Duclos, eyaletlerin aşı kriterlerini sıkılaştıracakları günlerin çok uzakta olmadığını düşündüğünü beyan etti.
Hızlı testler, maske ve mesafe kurallarını yararlı önlemler olarak yorumlayan Bakan Duclos, bununla birlikte söz konusu önlemlerin pandemiden çıkış yolu olamayacağını söyledi.
Duclos, yeni varyasyonların etkilediği kişi sayısının rekor derecede artması ve hastane kapasitelerinin bir kere daha kırılma noktasına gelmesi konularında ise sorumluluğu aşı olmayan kişilere yüklemeyi tercih etti. Aşı olmayan kişilerin vaka sayılarının %50’sini teşkil ettiği Quebec’ten örnek veren Duclos, aşıya karşı tereddüt ve direnmenin sağlık personeli başta olmak üzere toplumun genelinde ciddi bir yük olduğunu sözlerine ekledi.
Hastane ve personel yetersizliği, kalıcı önlemler alınmaması veya yaş ortalamasının artması karşısında gerekli sağlık politikalarının üretilmemesi gibi ülkenin sağlık sistemindeki temel yanlışları kabul edip düzeltme sorumluluğunun üstlenilmesi konularında hiçbir yorum yapmayan Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos, günde ortalama 39 kişinin COVID 19 bağlantılı sebeplerle yaşamını yitirmesi karşısında ise Kanada sağlık sistemini ‘kırılgan’ şeklinde değerlendirmekle yetindi.
Kanada’da sağlık hizmetlerinin halka ulaştırılmasından sorumlu eyalet başkanları ise aşı zorunluluğu fikri karşısında birbirlerine muhalif görüşler öne sürdüler.